Tarbija

Lugu ilmus veebruaris ajakirjas Tiiu

TIIU TESTIB | Ärge ostke esimest ettejuhtuvat WC-harja! 

Eha Kruus, ajakiri Tiiu, 28. aprill 2020, 14:50
Foto: Vida Press
Mõnda asja võtame nii enesestmõistetavalt, et ei mõtlegi, kas saaks ka paremini. WC-hari on üks neist. Seda testi tehes avastasin, et sellel nii tavalisel tarbeesemel võiks mõnel juhul juures olla üks oluline osa – äärehari.

Niipalju, kui olen maailmas ringi käinud, on tualetipuhastusharjad igal pool ühesuguse klassikalise kujuga. Selle loo kirjutamise ajal suhtlesin Eestis elava itaallasega, kes kinnitas, et neilgi kasutatakse just selliseid ja teistsuguseid ta ei teagi.

Hea otsimise peale mõne teistsuguse küürimisvahendi siiski leidsin. Selleks tuli aga läbi kammida nii tava- kui ka internetipoode. Internetipoes leidus isegi üks patareidega töötav elektripuhastushari. Kumb siis teeb oma töö ära paremini, kas klassikaline või eriline hari?

Iga harja puhul hindasin esmalt harjaste üldist puhastusvõimet skaalal 1–5. Seejärel läksin põhjalikumaks ja vaatasin, kuidas tuleb konkreetne toode toime WC-poti eri piirkondadega, kui hügieeniline või mugav see ikkagi on. Näiteks on paljudel WC-pottidel seina ja serva vahel vahe, sel puhul soovitan kindlasti hankida äärepuhastajaga harja. Kui te pole seda vahet kunagi puhastanud, siis ei kujuta te ettegi, mida kõike see harjake sealt päevavalgele toob! Kui aga olukord on kontrolli alt täiesti väljas ja äravoolutorusse on sadestunud kõva pruunikas kiht, mida harjased enam lahti ei nühi, siis kulub väga ära kaabits. 

Niisiis iga väärt lisaomaduse eest, mis võis olla kas äärehari, kaabits, parem ulatuvus äravoolutorusse, hügieenilisus või elektri appitulek, lisasime punkti. Kokku võis iga toode saada 10 punkti.

Tiiu lemmik – Sini!

Ostukoht, hind: Motonet.ee, 7,90 €  
Päritolu: Soome
Hinne: 6/10
Kommentaar: 
Koosneb põhiharjast, äärevaheharjast ja kaabitsast. Põhiharja harjased on vaid ühel pool ja pärast esimest kasutust on osa neist lääbakil, nagu oleks teab mis vett ja vilet näinud (3). Kuid põhihari on ka väike ja ulatub kõige sügavamale äravoolutorusse (1). Äärehari on ülivajalik äärevahe jaoks (1). Olemas on ka kaabits kangekaelsema mustuse jaoks (1).

SiniFoto: Terje Ugandi

VZRP

Ostukoht, hind: Decora, 2,70 €  
Päritolu: Soome
Hinne: 6/10
Kommentaar: 
See on kombinatsioon klassikalisest kohevast tualetipotiharjast ja väiksemast äärepuhastusharjast. Üldine puhastusvõime on sel harjal väga hea ja toimib sama tõhusalt nagu klassikaline hari (5). Kui teie WC-potil on äärevahe, osutub vajalikuks äärehari, mille abil sinna peitunud mustus lagedale tuua (1). Heal harjal on siinsetest kõige soodsam hind! 

VZRPFoto: Terje Ugandi

York

Ostukoht, hind: K-Rauta, 2,90 €
Päritolu:
Poola
Hinne:
5/10
Kommentaar: 
Tavalise kujuga tualetipuhastushari, mille harjaste materjaliks on etiketil märgitud plasti ja metalli segu, mis on samuti tüüpiline. Sellest materjalist harjased puhastavad hästi (5). Serva alusesse vahesse sellega aga ligi ei pääse, väga kaugele äravoolutorusse ei küündi ja torukumerusse takerdunud kõvast pruunikast kihist sellega samuti jagu ei saa. 

YorkFoto: Terje Ugandi

Magic Brush

Ostukoht, hind: Tooted24.ee, 23,15 €
Päritolu: Hiina
Hinne: 4/10
Kommentaar: 
Nelja AA patareiga töötav toode puhastab hästi, aga seda ainult sinnamaani, kus pole vett – seega äravoolutoru jääb täielikult puhastamata (3). Pisut märga küll talub, aga otse vee sisse panna ei maksa. Väärt lisaomadus on see, et käterammu pole vaja, selle töö teeb ära    elekter (1). Patareid pole tootega kaasas, vastu peavad need umbes viis töötundi.

WC-poti hari Magic BrushFoto: Stanislav Moshkov

Wenko

Ostukoht, hind: Selver, 15,99 €
Päritolu:
Saksamaa
Hinne:
3/10
Kommentaar: 
Klassikalise kujuga WC-harja omapäraks on silikoonist harjased, mis paraku on ka pehmed ja tunduvalt nigelama puhastusvõimega kui klassikaline plasti ja metalli segu (2). Samas jääb selle versiooni silikoonnagadesse pidama ka tunduvalt vähem mustust – nii silmaga nähtavat kui ka nähtamatuid batsillle. Siinseist kõige hügieenilisem (1). 

WenkoFoto: Terje Ugandi