Raha

Lugu ilmus ajakirjas Tiiu

Raha pööningul: vana triikraua müük toob rahakotti mitukümmend eurot lisaks 

Urve Vilk, ajakiri Tiiu, 20. mai 2020, 15:00
Esiti kasutuna näiv kraam võib osutuda vägagi väärtuslikuks – vanade triikraudade eest saab mitukümmend eurot!Foto: Istockphoto
Kevadeti võetakse maamajades või suvilates ikka ette suuremat sorti suurpuhastus. Kui see plaan ka pööningule viib, tasub aga suure tuhinaga ettevaatlik olla. Esiti kasutuna näiv kraam võib osutuda vägagi väärtuslikuks – vanade triikraudade eest saab mitukümmend eurot!

19. sajandi teisel poolel hakkasid Eesti peenematesse kodudesse ilmuma söetriikrauad. Teenijapiigadel oli nendega enne tublisti askeldamist, kui tööga pihta sai hakata: pliidi alt tuli võtta tuletangidega hõõguvaid süsi ja panna triikraua sisemusse. Kuna rauast põhi on umbes sentimeetri paksune, võttis triikmasina soojenemine üsna palju aega. Kui oli kiire, võis seda soojendada ka kuumal pliidiraual, aga pidi hoolas olema, et kaasa ei tule toiduvalmistamise jääke või puru, mis peene pesu silumise käigus ära määriks. 

20. sajandil majapidamistes tasapisi levima hakanud elektritriikrauad tegid perenaiste elu märksa mugavamaks. Paraku käis maal, kus elektrit polnud, triikimistöö söerauaga edasi veel aastakümneid hiljemgi.

Kui selline unikaalne vanavara on pööningule seisma jäänud, tasub proovida sellele mõni huviline või ostja leida. Valmis peab aga olema selleks, et vanu triikraudu on liikvel palju ja suurt huvi nende vastu paraku ei ole.

7–35 €

Oksjoniportaalis Osta.ee on vanu triikraudu müügil kümmekond ja nende hinnad jäävad eseme väljanägemise järgi vahemikku 7–35 eurot. Ajal kui Tiiu oksjonikeskkonda uuris, polnud kahjuks mitte ühelegi neist ostupakkumisi tehtud. 

44–75 €

Ka vanavaraportaalides on müügil söetriikraudu. Portaalist Vanadasjad.ee leiab ühe sellise hinnaga 44 eurot, Retro24.ee-s on valikus kümmekond söetriikrauda kuni 75 euro eest. 

Samal teemal

12. mai 2020, 15:02
Raha pööningul: kasutuna näivate raamatute eest võib saada kena summa
20. aprill 2020, 14:43
Raha pööningul: õlilampide eest saab uskumatut hinda küsida!