Nipid

VIDEO | Nuga roostest puhtaks koolaga! Kuidas on see võimalik?  

Vambola Lembit, Nipiraamat, 10. mai 2020, 05:48
Nuga roostest puhtaks koolaga. Foto: Easy Outdoors
Avastad matkal olles, et unustasid eelmisel korral noa hooldamata ning nüüd on see üleni roostega kaetud. Laskumata liigsetesse detailidesse, mis on rooste ja kuidas see tekib, võib öelda, et ei sinule ega sinu noa terale see head ei tee. Seetõttu on mõistlik sellest vabaneda. Aga kuidas?

Kuidas vabaneda roostest, kui sul ei ole kaasas ühtegi rooste eemaldamise vahendit nagu Fast Rost Remover 5505 või muud taolist? Kuid sul on purk koolat. Väga hea, sellega saad noa õhu ja metalli kokkupuutel tekkinud diraudtrioksiidist puhtaks küll. Sest koola, nagu enamik karboniseeritud jooke, on selles leiduvate fosfor-, süsi- ja sidrunhappe tõttu ideaalne rooste-eemaldi.

Samal teemal

Fosforhapet kasutatakse muide ka spetsiaalsetes rooste-eemalduspastades. Muidugi märksa suuremates kogustes kui 1886. aastal maailmale tutvustatud Coca-Colas, mis oma põhiolemuselt siiski ei ole mitte puhastusvahend, vaid karastusjook.

Ja kindlasti on sul matkal purk või pudel seda magusat mullijooki kaasas, kuigi see pole just kõige mõistlikum jook just nende samade hapete tõttu. Aga vahel ju võib, eriti nendel hetkedel, kui on vaja korrosiooniga võidelda. Viimaseks on parem just dieetvariant, kuna see ei ole nii magus ja kleepuv kui tavaline koola.

Rooste eemaldamiseks noalt leia piisavalt suur anum, kuhu su roostetanud noatera tervenisti ära mahub. Täida see koolaga ning pane nuga sinna likku.  Kui tegemist pole just väga ekstreemse juhtumiga, peaks piisama umbes kümnest minutist. Kui nuga on aga väga roostes, võid noatera leotada ka lausa ööpäeva.

Kui sul aga puudub sobiv anum, on teiseks variandiks mõni kalts koolaga immutada ja noatera sinna sisse mässida. Vajadusel tuleks kaltsu korduvalt immutada, kuni jõuad soovitud tulemuseni.

Veelgi kiiremini jõuad aga tulemuseni, kui kasutad koos koolaga tinapaberit. Selleks kasta tinapaber karastusjoogi sisse ning hõõru sellega roostes pinda.

Pärast rooste eemaldamist pese tera puhtaks ning õlita! 

Vaata ka videot: