Tee ise

Artikkel ilmus Käsitöö 2020. aasta aprilli-mainumbris. Lisaks leiad ajakirjast kaks õpetust, kuidas ise viikingiainelisi naiste kostüüme valmistada.

VAATAME AJAS TAGASI: viikingiaja rõivaste lummuses  

Jaana Ratas, vanade tekstiilide uurija; ajakiri Käsitöö, 11. mai 2020, 19:00
Foto on tehtud Tallinna 21. Koolis, kus juba 34. korda toimus igatalvine suurejooneline kunsti- ja kultuurinädal. Selle nädala jooksul kujundavad õpilased kogu koolimaja teemakohaselt. Kohal käib palju külalisi ja esinejaid, õpilased külastavad muuseume ja näitusi ning osalevad mälumängudes ja kunstivõistlustel. Korraldav klass kannab alati vastava maa rahvuslikku riietust. Eestvedajad ja põhitegijad on humanitaarklass 11c ning suur osa on nädala korraldamises ka kunstiajaloo õpetajal Tiina Meeril. Eelnevatel aastatel on tegeldud Jaapani, Inglismaa, USA ning Saksamaa kultuuriga. Selle aasta kunstinädala teema oli Norra.Foto: Martin Ahven

Viikingitesse puutuv paelub seniajani erinevate elualade inimesi ajaloolastest käsitöömeistriteni. Tutvustame põnevaid fakte väljakaevamistelt ja õpetame tegema viikingiteainelisi naisterõivaid.

Põhjamaade muuseumides kohtab rohkelt viikingite rõivaste rekonstruktsioone. Siiski ei ole rõivauurijatel ühtset ega lõplikku ettekujutust sellest, kuidas inimesed tollal riietusid. Rõivaste kohta annavad teavet eri allikad: näiteks arheoloogilised ehte- ja tekstiilileiud ning inimkujutised ripatsitel, pildikividel ja piltvaipadel. Leitud tekstiilikatked on terviku kokkupanekuks paraku väikesed ja piltkujutised liialt stiliseeritud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

9. mai 2020, 18:07
Üks väga eriline rahvarõiva tuulutamine! Vaata videost, kuidas see toimus!
2. mai 2020, 22:30
Käsitöömeister Marja Matiiseni imeline teksakunst: ka kõige väiksemad detailid on võimalik uuesti ära kasutada!
12. oktoober 2019, 19:39
Briti mütsivõlur Woolly Wormhead kolis äri Brexiti pärast Eestisse