Raha

Lugu ilmus ajakirjas Tiiu.

Raha pööningul: vana kirjutusmasin võib maksta mitusada eurot 

Urve Vilk, ajakiri Tiiu, 28. mai 2020, 15:28
Kirjutusmasin võib maksta mitusada eurotFoto: Aldo Luud
Kevadeti võetakse maamajades või suvilates ikka ette suuremat sorti suurpuhastus. Kui see plaan ka pööningule viib, tasub aga suure tuhinaga ettevaatlik olla. Esiti kasutuna näiv kraam võib osutuda vägagi väärtuslikuks – kirjutusmasin võib maksta mitusada eurot.

Endistel aegadel klõbises igas kontoris sekretäri usinate näppude all üks või mitu kirjutusmasinat. Mehaanilised seadmed teksti tähemärgi kaupa paberile kandmiseks olid kasutuses 19. ja 20. sajandil. 

Nüüdseks on arvutid need kohmakad kirjutusvahendid välja tõrjunud. Kellel aga mõni kodus kasutuna seisab, võib selle müüki panna. 

Kirjutusmasinate huvilise Raivo Oravase sõnul sõltub hind sellest, kui puhas ja korras see on. „Kui trükimasin on pööningul või keldris seismisest must ja õline, võib selle väärtus olla olematu,“ ütleb ta. „Kehvas seisus masina puhul tasub kaaluda, kas seda on üldse otstarbekas taastada.“

Nimelt võib remont maksta sama palju, kui saab korras masina eest. Pealegi võib olla keeruline leida restaureerijat, sest põhimõtteliselt ainukene spetsialist, kes seda Eestis teeb, ongi Oravas ise.

10–50 €

„On neid, kes tahavad lihtsalt erilisemaid kirju kirjutada, kui seda saab teha arvutiga või käsitsi. On ka kirjanikke ja muid kirjatööd tegevaid vanemaid inimesi, kes eelistavad selleks kasutada kirjutusmasinat,“ selgitab Oravas. 

Kirjatöödeks sobiva töökorras masina leiab asjatundja sõnul mõnest müügiportaalist juba 10–20 euroga. Kuulutustelehes Kuldne Börs on hinnavahemikus 20–50 eurot müügis kümmekond trükimasinat.

100–200 €

Kirjutusmasina hind sõltub ka mudelist. „Mõni neist on levinud, samas kui teised on haruldasemad ja ühtlasi kõrgema hinnaga,“ jätkab Oravas. „Kui klahvidel on eestikeelsed tähed, annab see vihje, et tegu on tõenäoliselt vähem levinud masinaga, mis väärib taastamist. Mina tegelengi just kallima otsa taastatud masinatega.“ 

100–200 eurot maksvat kirjutusmasinat pole mõtet soetada lihtsaks kirjatööks. Kirjutusmasinate kollektsionääre Oravase hinnangul Eestis küll pole, pigem ostavad inimesed neid disainielemendiks või edasi kinkimiseks. 

Samal teemal

20. mai 2020, 15:00
Raha pööningul: vana triikraua müük toob rahakotti mitukümmend eurot lisaks
12. mai 2020, 15:02
Raha pööningul: kasutuna näivate raamatute eest võib saada kena summa
20. aprill 2020, 14:43
Raha pööningul: õlilampide eest saab uskumatut hinda küsida!