Tee ise

Lugu ilmus ajakirjas Tiiu

TEE ISE | Kevadine kasetohust vaas  

Marika Mikkor, ajakiri Tiiu, 11. mai 2020, 13:34
Kasetohust vaasFoto: Aldo Luud
Kevadel sobib lauaehteks vaas, mis on kaunistatud looduslike materjalidega – kasetohu ja okstega. Vaasi sisse on peidetud üleliigne plekk- või klaaspurk. Kevadlilled ja -oksad sobivad neisse imehästi!

Oksapatsiga kaunistatud tohunõu valmistamine ei nõua palju oskusi, küll aga kannatlikkust looduslike materjalidega jändamisel. Näiteks tohurullid võivad alguses tunduda lootusetult jäikade ja taltsutamatutena, kuid ühel hetkel on nad naksti! nõu küljes kinni. 

Tänapäeval tohib kasetohtu koorida ainult langetatud või raiumisele määratud surnud puudelt. Metsast või raiesmikult leiate pehkinud kasepuid, millel valendab endiselt kaunis toht. Seal võib vedeleda ka pakse tohurulle, mis on kasepuude kuivatamise järel maha jäänud.

Pehkinud tüvelt tuleb toht lahti lihtsalt, rebige seda ettevaatlikult võimalikult suurte tükkidena. Korjake ka leitud tohurullid üles, vajadusel peske neid kodus ja pange kaussi likku. Pehkinud tüve küljest eraldatud tohutükke saab kasutada mõlemat pidi, leitud tohurullid on aga keerdunud nii jäigalt, et tohu helepruun siseosa on jäänud väljapoole.

Suuremaid palakaid saab keerata 1–3 kaupa sobiva suurusega klaas- või plekktaara ümber. Kui tegu on jäigemate ja tõrksate tohurullidega, tuleb need jõuga painutada taara ümber, kasutades nende kaardumissuunda.

Kasetohust vaasFoto: Aldo Luud

Vaja läheb:

  • nuga
  • suured käärid
  • oksakäärid
  • traadinäpitsad
  • aia-, lille-, vask- või alumiiniumtraat
  • klaas- või plekkpurk
  • peeneid paju- või kontpuuoksi
  • kasetohtu

Töökäik:

1. Puhastage tohutükid või -rullid ning pange kaussi likku.

2. Keerake või painutage tohutükid või -rullid klaas- või plekkpurgi ümber.

3. Hoidke ühe käega tohtu paigal ning fikseerige materjal, pannes taara üla- ja allosa ümber traadist vits.

4. Lõigake anuma all- ja ülaosast üleulatuv toht ringiratast ära. Üles võite soovi korral jätta ka korrapäratu kõrgemale ulatuva osa.

5. Punuge kolmest kuni kuuest paju- või kontpuuoksast võimalikult pikk pats.

6. Fikseerige patsi üks ots anuma ülaosa ümber ja sulgege ring traadi abil. Vajadusel kinnitage ka patsist vits traadi külge. 

7. Ringi sulgemise kohalt viige pats diagonaalis üle anuma külje selle allaossa. Moodustage seal samasugune patsist ring, mille fikseerite traadiga. Niimoodi moodustub tohuvaasi küljele siksakk.