Raha

Ühe perekonna näide: kuidas lihtsate nippide abil aastaga mitu tuhat eurot säästa 

Nipiraamat, 9. juuni 2020, 19:24
Anna Lutter on veendunud, et tegelikult üksnes säästmisest ja kogumisest ei piisa ning oluline on suurendada ka oma sissetulekuid. Foto: erakogu
Eriolukord tõi paljudes peredes kaasa olulise languse sissetulekutes. Populaarse rahatarkuse grupi Kogumispäevik liige Anna Lutter jagab oma soovitusi, kuidas vähendatud eelarvega toime tulla ja lihtsate nippide abil tuhandeid eurosid säästa.

Eriolukord näitas paljudele peredele, et rahapuhvri olemasolu on ülioluline. Aasta alguses alustas oma perekonnaga säästuteekonda ka Kurtna kooli käsitööõpetaja Anna Lutter, kes on teinud läbi erinevaid väljakutseid, mille abil pere eelarvet kokku tõmmata.

Samal teemal

Lisaks on naine juba kuus aastat tegelenud ettevõtlusega, et lisaraha teenida. Tõsi, eriolukorra ajal langesid ettevõtlusest teenitavad summad sisuliselt nulli, sest vastavatud käsitööettevõttes Kuut tühistati kõik üritused. 

„Just sellepärast oli hea, et olime perega aasta algusest rahalise puhvri kogumisega teadlikult tegelenud ja oma väljaminekud kaardistanud. Kõige alus on eelarve, sest alles pärast selle tegemist on võimalik mõista, mille arvelt saaks raha kokku hoida,“ avaldab Lutter.

Keskmise Eesti pere kõige suuremad kuluartiklid on toit, transport ja kodukulud. Millised nõuanded ja nipid on aidanud Lutterite perel pärast sissetulekute vähenemist majanduslikult toime tulla?

Toidukulud

Aasta alguses tegi naine oma neljaliikmelise perega läbi väljakutse, mille eesmärk oli kogu pere 50 euroga nädalas ära toita. Kui veel jaanuaris kulus perel toidule ligi 700 eurot, siis veebruaris saadi hakkama 288 euroga.

Selleks, et toidukuludelt säästa, on vaja nädalamenüüd. Lisaks soovitab Lutter kogu toidukauba tellida e-poest – nii säästad aega, raha ja hoiad ära emotsiooniostud. „Meie tellime kogu nädalamenüü Coopist, sest see on kõige säästlikum tegevus üldse. Seal saab kasutada oma ostunimekirju ning väga kiirelt ja lihtsalt kõik vajaliku üles leida. Lisaks soovitan osta kuivaineid ja toite, mis kiiresti ei rikne, sooduspakkumiste alt,“ avaldab Lutter, kes julgustab parima e-poe leidmiseks erinevaid kauplusi proovima. Kui toidukorvi sisu on enam-vähem sama, annab see võrdlusmomendi, millisest poest saab kogu kauba kõige soodsamalt kätte.

Sääst: aastas 3600-5000 eurot

Kodukulud

Üheks suureks kuluartikliks igas peres on ka kodukulud. Alustuseks oleks mõistlik kaardistada kõik perekonna püsikulud, sealhulgas ka teenusepakkujad: telefoni- ja teleoperaator, internet, elektripakett. Isegi kui mõni kulu ei tundu liiga suur, võiks siiski kaaluda konkureerivate pakkumiste võtmist erinevatelt teenusepakkujatelt.

Sedasama tegid ka Lutterid. Kui varasemalt kuulusid nad kogu perega Teliasse, siis pärast erinevate pakkumiste võtmist otsustati liituda Tele2ga. Nii säästeti pelgalt uue internetipaketi valimisega aastaga ligikaudu 200 eurot, telefonikuludes tuli sääst kahepeale samuti umbes 200 eurot aastas. „Võib-olla ühe aasta lõikes ei tundu see sääst suur, aga viie aastaga teeb see juba 2000 eurot,“ avaldab Lutter ja soovitab sarnaselt ka oma elektripakett üle vaadata. Ehk on turul mõni pakkuja, kellelt saab sama teenuse oluliselt soodsama hinnaga?

Sääst: aastas ligi 400 eurot

Transport

Paljudes peredes on suureks väljaminekuks ka transpordikulud, näiteks on nii mõneski peres kaks autot. Anna Lutter võttis aasta alguses eesmärgiks sõita autoga nii vähe kui võimalik ja kasutada autot vaid siis, kui muudmoodi ei saa. Nii on kogu pere põhiliseks liikumisvahendiks saanud hoopis jalgratas. „Kuigi me elame maal ja üsna sageli on vaja ka Tallinnas käia, siis võtsime vastu otsuse kärpida autokulud miinimumini. See on tegelikult väga lihtne ja boonusena aitab jalgrattasõit kaasa ka heale enesetundele.“

Sääst: ligi 2400 eurot aastas

Lisaraha

Lutter on veendunud, et tegelikult üksnes säästmisest ja kogumisest ei piisa ning oluline on suurendada ka oma sissetulekuid. Tema esimene äritegevus sai alguse sisuliselt iseenesest. „Tegin sõbranna lapsele katsikuks ühe öökullikujulise padja ja juba paari aasta pärast panin need padjad e-poodi müüki. Järgmisena tekkis valikusse veel palju erinevaid tooteid, alustades näiteks mütsidest ja sallidest ning lõpetades seljakottide, mängumattide ja -kaartidega. Neid asju läks endal lihtsalt kodus vaja, lapsed kasvasid, tekkisid uued vajadused ja nii sündis ka tootearendus,“ meenutab Lutter.

„Ma õppisin uusi asju, lõin uusi asju, arendasin ennast ja investeerisin. Ühel hetkel tajusin, et sellise koha järele on nõudlus ja otsustasin proovida,“ julgustab naine. Kuigi eriolukorra ajal tühistati kõik broneeringud, on ta siiani väga rahul, et tegeleb ettevõtlusega ning tal on oma tooted ja teenused, mida müüa saab. „Kriis on põnev raam, mille abil oma ettevõttele ja tegemistele veelgi loovamalt läheneda ja sellest kõigest tugevamana välja tulla.”