Raha

Raha pööningul: õnneraua eest väga palju küsida ei õnnestu 

Eha Kruus, ajakiri Tiiu, 22. juuli 2020, 11:31
Vanal hobuseraual pole otstarvet peale lootuse, et see toob õnne majja. Samamoodi sümboolne on ka hind. Foto: Pixabay
Vanal hobuseraual pole otstarvet peale lootuse, et see toob õnne majja. Samamoodi sümboolne on ka hind. 

Talumaja laka pealt või rehe alt võib aga hobuseraudu välja tulla ka rohkem kui üks või paar. Ilmselt on need siis suksu kapjade all vatti saanud ja hilisema seismise käigus roostetanud. Vopsud ja vorbid ei vähenda õnneks tootemi maagilist mõju.

Samal teemal

Rahvasuu järgi hoidis hobuseraud tulekahju, haigused ja pahatahtlikud vaimud majast eemal ning tõi rikkust ja õnne. Seda ei sea kahtluse alla keegi, vaieldakse vaid, et kumba pidi on õige see õnn uksele kinnitada. Valitseva seisukoha järgi ülespidi harudega raud püüab ja hoiab majaõnne, aga vastupidise asetuse korral libiseb see minema. Teise arvamuse kohaselt moodustavad allapoole harud kaare, mille alt vanakuri ei julge tuppa tulla.

Saladuskatte all öeldes ringleb ka selline legend, et imeline jõud on üksnes raual, mille hobune on kaotanud ja leidja maast oma käega üles korjanud. Raha eest õnne osta ei saa! Sellegipoolest tasub kasutuna seisvad hobuserauad ära müüa. 

0.50-3.00 eurot

Kuulutustelehes Kuldne Börs on müügil kasutatud hobuserauad, mida pildi järgi on terve pajatäis. Müüja on nõus need uuele omanikule ära andma 50 sendiga tüki eest. 

Mustamäel pakutakse 2 euroga nõukaaegseid vintage-raudu, mis lisatud fotol on üsna roostes. 

Osta.ee müügiportaalis annaks Tõrva vallas asuv müüja enda õnneraua kohe ära 2.99 eest. Müügikuulutuse fotolt vaatab vastu seinale naelutatud ja ilma meelevallas juba täiesti ära roostetanud eksemplar.

Üks kuulutaja Pärnumaalt müüb Kuldses Börsis eri suuruses kasutatud kabjaraudu, soovides saada igaühe eest 3 eurot.

Hinnaga 3 eurot tükk on saada kabjarauad ka Valgamaal. Omanik märgib oma kaupa reklaamides, et need on roostest puhastamata, nagu taluaegsete tavade järgi neid varguste eest kaitseks ukse või värava kohale kinnitama peakski.

5.90-10.00 eurot

Osta.ee järgi on Tõrvas saadaval hobuseraud, mille eest omanik on nõus kohe loobuma 5.90 eest. 

Tallinnas on aga oksjonil õige trööbatud rauad, mille omanik annaks kohe ära kümne euro eest. Võib-olla ei olegi see röögatu hind Teise ilmasõja aegsete Saksa lahinguratsude varustuse eest. Või vähemalt nii olla väidetud, kuigi müüja ei oska seda kinnitada. Kui oksjoni võitja kohale tuleb, saab ta ise valida nende hulgast, mis veel alles. 

10 eurot maksab ka arhailise ilmega hobuseraud, millega komplektis on suised. Kui rauad kaitsevad ratsu kapju kulumise eest, siis ohjatakse teda suhu pandud suiste kaudu.