Tarbija

Väike nutikas elustamisaparaat aitab äkksurma ära hoida (3)

Linnaleht, 10. september 2015, 14:34
Esmaabiõpetaja Ellen Sternhof näitab väikest AED-aparaati, mis aitab äkksurma ära hoida. Eesti Punasel Ristil on üle Eesti 18 õppeaparaati, mille abil õpetatakse inimesi seadet kasutama. Foto: Heiko Kruusi
Eestis on juba mitu aastat paljude avalike asutuste seintel elustamisaparaadid, mis võimaldavad ka tavainimestel vajadusel hädasolijat elustada.

Automaatne kehaväline defibrillaator (AED) on olemas paljudes spordikeskustes, koolides, kaubakeskustes, ametiasutustes, haiglates, spaades ja muudes avalikes kohtades. Praeguseks on teada vähemalt paar juhtumit, kus just see aparaat on aidanud äkksurma ära hoida.

Samal teemal

Eestis toimub aastas ligi 3000 äkksurma. Äkksurm võib tabada peaaegu igaüht. Spordiga tegelejatel kasvab äkksurma risk kaks kuni kolm korda. Meditsiinilise kontrolliga ei ole võimalik selle teket ette näha.

AED elustamisaparaat on lihtne abivahend, mida kasutatakse kannatanu elustamiseks südame äkksurmast. Südame äkksurma korral süda ei tööta korrapäraselt, hakkab fibrilleerima („värisema”) ja lakkab efektiivselt löömast. Kõige tõhusam viis süda uuesti rütmi saada on kiire elektrišokk, mille annab elustamisaparaat. Kiirus on tähtis – iga viivitatud minutiga väheneb elustamisvõimalus 10 protsenti. AED aparaat taastab normaalse südamerütmi ja võib päästa inimese elu.

AED elustamisaparaat on lihtsasti kasutatav eestikeelsete häälkäskluste järgi. Aparaati võib kasutada ka erihariduseta inimene. Abistajal tuleb teha vaid kolm põhilist sammu: avada kaas (aparaat käivitub ja hakkab jagama häälkäsklusi), asetada elektroodid abi vajava inimese nahale ja vajutada nuppu. Aparaat töötava südamega inimesele elektrilööki ei anna.

Videot sellest, kuidas aparaati kasutada, saab vaadata veebilehel www.elustamine.ee.