Tarbija

Ülekoormatud elektrijuhtmetest võib tuli lahti pääseda 

Andrus Alas, Eesti Energia elektritööde juht, 28. jaanuar 2016, 16:17
Enne elektripuhuri ja -radiaatori sisselülitamist tuleb aga pöörata tähelepanu kogu elektrisüsteemi seisundile, soovitab asjatundja. Foto: energia.ee
Päästeamet on tänavusel talvel juba mitmel korral hoiatanud ülekütmise eest. Statistilised andmed näitavad, et paraku on just ülekoormatud elektrijuhtmed üks sagedasemaid tulekahju põhjuseid.

Mõni aeg tagasi Vikerraadiole antud intervjuus tõi päästeameti Põhja päästekeskuse juht Priit Laos välja, et külmade ilmade ajal on sagenenud just ülekoormatud elektrijuhtmetest alguse saanud tuleõnnetused. Tihti pöördutakse elektrikütte poole viimases hädas – kui tavakasutuses olev küttekolle ei soojenda piisavalt või ütleb keset kütteperioodi üles.

 

Ohud elektrisüsteemis ja juhtmestikus

Elektriküte on sellisel juhul kõige mugavam ja käepärasem kütteliik. Enne elektripuhuri ja -radiaatori sisselülitamist tuleb aga pöörata tähelepanu kogu elektrisüsteemi seisundile. Vanemates hoonetes võib elektrisüsteem olla ajale jalgu jäänud ning juhtmestik ei pruugi olla mõeldud elektriradiaatori-puhuri võimsust läbi laskma.

Esimesena annab probleemidest märku kaitseseadmete (kaitseautomaadi või kaitsekorgi) rakendumine, mis viitab lubatud võimsuse ületamisele. Kui sooviks on kaitseautomaati või sularit võimsama vastu vahetada, tuleks kohale kutsuda asjatundlik elektrik, kes kindlustab ka tehtud töö turvalisuse.

See, kui kaitseseadmed ei rakendu, ei tähenda aga alati seda, et elektrikütte jaoks vajalik võimsus on olemas. Veenduda tuleks ka kaitseseadmete vastavuses juhtmestikule. Palju esineb olukordi, kus on peetud vajalikuks vahetada kaitsmed ettenähtust suuremat voolu läbi laskvate vastu. Selle tõttu võib tekkida olukord, kus kaitse ei rakendu enne, kui juhtmestik on süttinud.

 

Madalam võimsus on petlik

Isegi kui saadakse aru, et elektriradiaator on maja juhtmestiku jaoks liiga võimas, loodetakse tihti läbi ajada radiaatori kasutamisega n-ö madalamal võimsusel. Tegelikult aga kasutab elektriline küttekeha töötades maksimaalset võimsust ja temperatuuri vähendamise mõjul muutub vaid töötsükli pikkus. Sisuliselt tekib olukord, kus juhtmetele mõjub ikkagi radiaatori maksimumvõimsus, kuid lihtsalt lühemate perioodidena. Riski maandamiseks tuleks lasta kütteseadmed spetsialistil üle vaadata. Muudetava võimsusega kütteseadmed on olemas, kuid tavakasutajal võib nende eristamine keeruliseks osutuda.

Juhul kui tekib ootamatult vajadus elektriküte kasutusele võtta, tasub esmalt kohale kutsuda spetsialist, kes elektrisüsteemi üle vaatab ning selle küttevõimekust hindab. Riskida pole mõtet, sest tagajärjed ilmnevad ootamatult ja kahjud võivad olla suured.