Npiraamat | Sisustus

Kuhu paigutada teler? 

Madle Mühlbach, sisekujundaja, Kodukiri, 18. märts 2014, 05:14
telerFoto: sxc.hu

Televiisori asukoht ruumis sõltub paljustki – ruumi ja teleri suurusest, akende asetusest ning sellestki, kas telerit soovitakse pigem varjata või eksponeerida.


Kõige parem on, kui televiisori asukoht elutoas saab paika juba sisekujundusprojektis, siis on võimalik viia juhtmed seinasiseselt vajalikesse kohtadesse. Teleri paigutamisel tuleb meeles pidada sedagi, et ära tuleb mahutada ka lisaseadmed – viimasel ajal väga tähtsale kohale trüginud digiboks, dvd-mängija, videomakk, aga ka näiteks kõlarid.


Televiisor peaks asuma vaatajast piisaval kaugusel, samuti ei tohiks teler olla paigutatud nii kõrgele või nii halva nurga all, et vale keha- või peaasend hakkaks tekitama kaelavalu. Samuti tuleks jälgida, et teler asetseks akende suhtes nii, et ekraanil ei tekiks vaatamist segavat peegeldust.


Kõige levinum koht telerile on madal telerikapp, madalam või kõrgem kummut või mõni muu lauake. Hea oleks siiski, kui need oleks kohandatud ka lisaseadmete asetamiseks. Samuti on see pea ainuvõimalik lahendus pisut vanemat tüüpi, suurema kineskoobiga teleri korral, mida ei saa kinnitada seinale või väiksema sügavusega moodulkappi. Teisalt, kui teleritaguseid paljusid juhtmeid peita pole võimalik, on kinnine suur kummut muidugi neile heaks varjuks. Suurte juhtmepusade looklemine seinte ääres ei ole teab mis kena vaatepilt, seega võiks neid üritada siiski kuidagiviisi varjata.

Teleri võib panna…

1. Seinale


o Teler paigutatakse seinale paljude fotode keskele, kasutades fotodel sarnast kitsast raami nagu teleril – must või hõbedane on levinumad värvid. Teler kaob visuaalselt fotode vahele. Foon peaks olema hele ja ühevärviline, ka fotod peaksid olema pigem must-valges gammas.


o Teler paigutatakse kamina kohale seinale, kuhu traditsiooniliselt pannakse maal või peegel.


o Teleri jaoks on spetsiaalne taust, kuhu kinnituvad ka riiulid-sahtlid ja mis loob korrektse süsteemi. Võimaldab paigutada nii lisaseadmeid kui ka dvd-plaate jms.


o Teleri ümber sätitakse suur maaliraam, mis teeb selle dekoratiivseks.


o Teleri ette liigub kunstiteos, kas suunaga ülalt alla või külgedele.


o Seinale paigutatavate telerite jaoks on tänapäeval olemas mitmeid varjavaid süsteeme. Näiteks on teler raamitud ja seadme väljalülitamisel jookseb raami seest selle ette maalitud lõuend.


2. Lakke

o Teler on paigutatud metallist laekonstruktsioonile, mis ei ole liigutatav, kuid säästab seina- ja põrandaruumi. Puuduseks on asjaolu, et telerit võib olla ebamugav jälgida.


o Teleri saab tõmmata laeluugist alla ning sulgemisel on luuk laega tasa ja seega vähemärgatav.


3. Ruumi keskele


o Teler väljub näiteks ruumijaotajaks olevast kummutist spetsiaalse tõstemehhanismi abil. Süsteemi saab teha ka pööratavaks, mis avatud ruumi korral annab võimaluse jälgida seda näiteks köögist või elutoa poolelt.


o Teler on paigutatud eraldiseisvale telerijalale. Neid on saadaval väga erineva disainiga ning valmistatud nii, et juhtmed on varjatud ning kogu komplekt näeb välja väga dekoratiivne.


o Teler on paigutatud maast laeni ulatuvale torule ja on igas suunas pööratav.


4. Kappi


o Sageli on otstarbekas sulgeda kogu meediakeskus näiteks liuguste taha, mille võib ühendada ka kodukontoriga. Vajadusel saab uksed sulgeda, misläbi tekib n-ö puhas pind, mis laseb ruumil näida korrektne ja rahulik. Hea oleks, kui teleriekraan avaneks eraldi, nii et vajadusel oleks muud osad varjus, aga teler ja lisaseadmed kättesaadavad.


o On olemas ka toredaid telerikappe, millest teler väljub pööratavana ning selle taga võib olla ka säilitusruum näiteks dvd-plaatidele. 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee