Kodu

Mustikas tavalisse aiamulda ei sobi 

Ideesahver, 14. juuli 2014, 07:51
Foto: Freeimages.com
Paljud aednikud unistavad kodusest mustikakasvatusest. Toomas Jaadla Marjasoo talust hoiatab, et tavalisse aiamulda mustikat maha panna ei maksa.Lubjane pinnas ei sobiTavaline aiamuld mustikale ei sobi.


Tavaline aiamuld mustikale ei sobi. USA ja Kanada teadlaste üle poole sajandi  kestnud uurimised ütlevad, et mulla pH peaks olema alla 5,0. Parim pH on 4,5; õhurikas vett läbilaskev pinnas, huumusesisaldus üle 5%, toitainetevaene, parem kui ilma savita, lubjane pinnas ei sobi üldse.


Sellist maad ühes keskmises koduaias ei leia. .


Täiskasvanud mustikapõõsas vajab juurtele ruumi kuni paarsada liitrit turvast, ja korraliku saagi saamiseks peab kogu see mullamaht talle sobilik olema.Istutada võib millal tahes

Tuleb teha istutusauk  mõõtudes 1×1 meetrit ja sügavus 30 või enam cm. Võimaliku savise või lubjase pinnasevee sissetungimise vältimiseks on mõistlik augu küljed ja pool põhja kilega isoleerida. Kasvupinnaseks sobib hästi ilma väetisteta kuivalt helepruun rabaturvas. Selle võib 1:1 puhta liivaga segada, aga ei pea. Kui on tegemist kuivatatud freesturbaga, tuleb mitu päeva vaeva näha selle märjaks saamisega- esialgu voolab kastmisvesi turbast lihtsalt läbi. Kui auk on niisket turvast tihedalt täis, on paras taimed sisse istutada. Istutama peaks põõsa  3-5 cm sügavamale, kui ta kassetis või potis oli.Kasseti või potitaimi võib istutada millal tahes (maa võiks ikka sula olla) ainult juulist sügise poole ei tohi enam lämmastikku sisaldavaid väetisi anda. Väetistena on julge kasutada rodo- ja mustikaväetisi vastavalt õpetusele - see on küll kallim, aga on riskivaba. Teisel sügisel tuleb istutusauk multšiga katta: 5-10 cm männikoorepuru või  turvast või okaspuu vana saepuru.Missugune on hea taim?

Kui kassett,pott või kott on juuri tihedalt täis kasvanud, on tegemist ülekasvanud taimega. Istutamisel tuleb tihe juurepall paarist kohast laiali rebida, siis läheb põõsas kasvama küll, aga aastajagu kulub põdemiseks.


Ka ühe pika oksaga taim tahab kohendamist: kevadisel istutamisel tuleb see kohe umbes 10 cm kõrguseni tagasi lõigata, suvel või sügisel istutades tuleb lõikamisega oodata järgmise kevadeni.


Mõni  põõsas tahab juba järgmisel aastal õitsema hakata, see pidurdab kõvasti kasvu. Õiepungad peaks kevadel ära näpistama.Kui taimemüüja pakub mingi sordi, eriti hübriidsordi seemikuid, on tegemist eksitava informatsiooniga: seemnest paljundus ei taga  taimede väärtuslike sordiomaduste edasikandumist. Kvaliteetse taime garanteerivad vastav sertifikaat edasimüüjal, paljunduslitsents taimetootjal ja hea nimi mõlemal. Taimeostul, eriti suuremates koguste korral, ei maksa häbeneda nende vastu huvi tunda.Marjavargad

Paarikümne põõsaga mustikaaia nokitsevad linnud õige kiiresti tühjaks. Siin aitab ainult võrk. Tootmispõllud kannatavad linnuründe kergemini välja, pind on lihtsalt suur, aga oma kahju teevad nad sealgi.


TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee