Npiraamat | Sisustus

Kardinad lastetuppa 

tekstiilidisainer Mari Haavel, Kardinastuudio, 4. mai 2016, 18:28
Foto: Katre Lember
Lastetoa  kardinad peavad olema kergesti hooldatavad ning sellised, mida lapsed saavad ise sättida ja ette tõmmata. Laste käed võivad olla küll sokolaadist pruunid ja plastiliinist kleepuvad, aga see ei tohiks neile oma toas toimetamisel takistuseks saada..

Fotod: Katre Lember*Hästi sobivad rooma kardinad, ööside, trakside või paeltega  külgkardinad, rulood jms.


*Väiksemate laste toas ei  peaks kardinad ulatuma maani, kuna mänguhoogu sattunud lapsed võivad alla tõmmata nii kardinad kui ka kardinapuu. Paremini sobivad poolpikad külgkardinad.


*Kanga valikul mängivad põhirolli kogu ruumikujunduses valdav stiil ja värvid. Lastetoas võiks lähtuda lihtsast reeglist: lubatud on kõik, mis pole sünge, liiga rahutu või kirev.

*Oma toa kardinate disainimisel saavad lapsed ise abiks olla, tulemus võibki olla naljakam kui mujal.


Digiprint on tänapäeval kõigile kättesaadav ja tänu moodsale tehnikale saab kasvõi laste enda joonistused valgelt paberilt valgele kangale kanda. Kardinakangale võib kanda ka mustridetaile, värve või tapeedil olevaid meeleolukujundeid.Eriti suuremate laste puhul tuleks kindlasti arvestada lapse enda maitset ja värvieelistusi. Teismelise kuti toas oleks tore kasutada tema lemmiksümboleid või -teemasid (teha nt siiditrükis kardinad, mida kellelgi teisel pole). Igas vanuses tüdrukutele sobib midagi romantilist, nt sõlmitud, tikitud, ülevisatud kangas, ka väike  baldahhiin voodi peatsis.*Väga sobilikud on taskud, värvilised traksid, paelad. Taskutesse  saab  panna mänguloomi, pilte, väljalõikeid jms.


*Lastetoas võiksid olla ka kardinatega sobivad padjad (põrandapadjad), poroloontäidisega, eri värvi ja suurusega tumbad, mida saab üksteise otsa tõsta jne. Samuti on toredad tekstiilist lambikatted.*Kui toas  elab mitu last, siis võib nende "territooriumid" eraldada, nt poolläbipaistvast  kangast vaheseinte või paneelide abil mitmeks jagada. Näiteks teha värvilisest poolläbipaistvast kangast paneel, kuhu on  peale õmmeldud teist värvi poolläbipaistvad  taskud, kuhu saab panna lapsele armsaid fotosid ja kõiksugu vidinaid.*Lastetoas mängib olulist rolli ka kardinakanga paksus. Näiteks kui tuppa  paistab tugev hommikupäike, kipuvad lapsed juba enne kukke ja koitu ärkvel olema, teie aga tahaksite ehk puhkepäeval veidi kauem magada. Umbes sama probleem on ka suveõhtutel: väljas on valge ja lapsed ei taha kuidagi õigel ajal magama jääda. Sel juhul võiks lisaks õhematele külgkardinatele kasutada spetsiaalset pimendusrulood või siis valida piisavalt paksu kardinariide.