Kodu

Lilled, mis sobivad vannituppa 

Kodukiri, 3. jaanuar 2019, 10:59
Foto: Foto: Matton Estonia
Soovid vannituba mõne toreda taime või kauni lillega ilmestada? Loe, millised valikud sobivad niiskesse ruumi kõige paremini.  

Vannitubades, nagu ka teistes ruumides, saab taimi kasvatada, kui nende jaoks on olemas vajalikud tingimused: õhk, valgus, soojus ja vesi.
Kui päeval vannitoas toimetades tunned, et ruum kipub hämaraks jääma ja peab tule põlema panema, siis taimede jaoks on see ruum lausa kottpime.
Et taimed seal valguse poole püüeldes pikaks ei veniks ja kahvatuks ei muutuks, tuleks neile anda lisavalgust spetsiaalsete taimevalguslampidega.
Kui aga valgust on piisavalt, siis sobib vannituba enamike taimede kasvatamiseks hästi, sest niiskust on seal rohkem kui teistes ruumides, kus talvel kipub õhk liiga kuiv olema.
Seega sobivad vannituppa taimed, mis armastavad niiskust ja taluvad veidi varjulisemat kasvukohta. Neid leiab näiteks sõnajalgade, võhaliste, tsissuste hulgast.

Vannituppa sobivad:

  • Tupsrohtliiliad
  • Sõnajalad, näiteks kõrge nefroleebi (Nehprolepis exaltata) sordid
  • Epifüütne jänesejalg (Davallia)
  • Lõikheinad ja kõrkjad, näiteks vahelduvalehine lõikhein (Cyperus alternifolius), longus kõrkjad (Scirpus cernuus).
  • Helksiine (Soleirolia soleirolii)
  • Orhideed, näiteks kuuking (Phalaenopsis), ontsiidium (Oncidium), mirjuorhidee (Vuylstekeara hort) – viimased vajavad rohkem valgust
  • Flamingolilled (Anthurium)
  • Võhalised, näiteks sulgjas nõelköis (Epipremnum pinnatum ) ja sõrgköied (Syngonium)
  • Justkui loodud vannitoas kasvatamiseks on habemik habetillandsia. Sa võid ta riputada üle kardinapuu, käterätinagisse või peegliäärele ja ei ole muret, et vannitoas ringi sahmides lillepoti ümber ajad. Tillandsiate perekonna liige habetillandsia on taim, mis saab oma toitained õhust ega kasva potis. Pärinedes troopilisest vihmametsast ja vajades kõrget õhutemperatuuri (talvel 18-25°, suvel kuni 30°) ning õhuniiskust aasta läbi, sobib ta vannituppa ideaalselt. Puhkeperioodi tillandsial peaaegu ei ole. Teda peaks aeg-ajalt piserdama või suisa vette kastma. Kuid valgust tahab seegi taim, nii et pimedas vannitoas teda kasvatada ei saa.

Samal teemal

11. jaanuar 2019, 10:22
Tõid koju putuktoidulise taime. Mis edasi?
10. jaanuar 2019, 14:39
Kas sinu toataimed elavad talve üle? Loe mida teha!
24. detsember 2018, 11:33
Ettevaatust: mürgised toataimed!
14. detsember 2018, 15:57
10 NIPPI | Muuda kodune lilleriiul põnevaks väljapanekuks

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee