Jaga:     
Kodu ja Aed

Ravimtaimedega taimehaiguste vastu

Ravimtaimede kasutamine profülaktilise ja ravi toetava vahendina on tõhus ka taimemaailmas. Mitmetel taimedel on jõuvarusid ja vahendeid, mis aitavad tugevdada vastupanuvõimet haigustele ja kahjuritele – tuleb vaid osata neid kasutada.
Tõmmise tegemisel tuleb kas värskeid või kuivatatud ning purustatud taimeosi pärast 24-tunnist vees leotamist keeta 30 minutit, seejärel kurnata. Jahutatud leotist kasutada kastmiseks.
Tee valmistamisel tuleb taimeosadele valada keevat vett, lasta tõmmata 30-60 minutit ja kurnata. Kolmas võimalus on lasta tükeldatud taimedel 10-20 päeva vees käärida.
Järgnevalt mõned näited, kuidas kasutada taimedes sisalduvat jõudu profülaktilise või ravivahendina.

Kääritatud nõgeseleotis hoolitseb taimede sobivaima toidulaua eest. Seda on hea kasutada näiteks maasikate, kartulite ja tomatite ”toidulisandina”.
Korjake õitsvaid nõgeseid ja pange 1 kg värskeid taimi kuni kaheks nädalaks 10 l vette käärima. Saadud tõmmist lahjendage veega vahekorras 1:10 ning valage taimedele kahe nädala tagant.

Rabarberilehtedest tee aitab kaitsta tomatit lehe- ja pruunmädaniku eest.
Valage 1 kg värskeid rabarberilehti üle 5 l keeva veega. Saadud jahutatud ja lahjendamata teed kasutage taimede pritsimiseks.

Sibula- ja küüslaugutee on profülaktiline vahend taimede seenhaiguste vastu.
Valage 40 g hakitud sibulaid/küüslauguküüsi üle 5 l keeva veega ja pritsige jahutatuna taimedele.

Põldosja tõmmis kaitseb seenhaiguste eest luuviljalisi ja roose.
Leotage 1 kg värskeid või 200 g kuivatatud taimi 10 l külmas vees 24 tundi. Kaks liitrit tõmmist lahjendage 10 l veega ning kastke ja pritsige taimi kord nädalas.

Harilikku soolikarohtu võib soovitada võitlemiseks maasikalestadega.
Hoidke 500 g värsket või 30 g kuivatatud droogi 24 tundi 10 l vees ja lahjendage 20 l vees. Pritsige saadud seguga taimi sügiseti.

Tasakaalustatud koostisega põhitoitainetest (lämmastik, fosfor ja kaaliumoksiid) ning mikroelementidest (magneesium) koosnev ”toidulisand” aitab taimel püsida tervena. Kompost kui kõige naturaalsem kõikidest väetistest varustab taime vajalike ainetega. Orgaaniliste väetistena on taimedele tervistava toimega ka kondijahu ja hobusesõnnik. Mineraalväetised mõjuvad kiiremini, kuid nende tarvitamisel tuleb olla märksa ettevaatlikum, et mitte üle doseerida.

Koos oleme tugevad! Porgand ja porrulauk kaitsevad teineteist vastastikku kahjurite eest.

Tassike teed! Rabarberilehtedest tee aitab kaitsta tomatit lehe- ja pruunmädaniku eest. Sibula- ja küüslaugutee on aga profülaktiline vahend taimede seenhaiguste vastu.

Neid ümarussid kardavad! Saialill ja peiulill - need päikesest pakatavad lilled aitavad pinnast korras hoida, seepärast tasub lasta neil kasvada terves aias.

0 kommentaari