Kodu

Voolik - taime joogikõrs 

Victoria Parmas, Kodukiri, 16. juuli 2015, 19:05
 Matton Estonia
Aiavoolik ei ole lihtsalt voolik, vaid terve teadus materjalide omadustest ja rakendusest. Tänapäeva voolikud ei lähe sõlme ega keerdu, ei murene päikese käes ega karda miinuskraade.Aiavoolikud jagunevad kaheks: tavalised ehk vett transportivad voolikud ning erivoolikud, mis võimaldavad mitmeid kastmisviise.Aiavoolikud jagunevad kaheks: tavalised ehk vett transportivad voolikud ning erivoolikud, mis võimaldavad mitmeid kastmisviise. Suuremas aias on otstarbekas transpordivoolik maa alla kaevata ning teha väljavõtted näiteks köögiviljaaia ja autopesukoha juures või teistes tihti vett vajavates kohtades.


Väljavõttepunkte võib olla aias kolm-neli. Koht jääb maapinnaga tasa ning sisseehitatud klapp avab vee ainult siis, kui voolik on ühendatud. Nii saab vee maa alt kätte justkui elektri pistikust. Automaatne tühjendusklapp kaitseb süsteemi külmumise eest. Kui kraan kinni keerata, kaob väljavõttepunktis surve ning vesi niriseb välja. Vee paremaks äravooluks tuleks väljavõttepunkti alla tekitada labidatäiest killustikust drenaažikiht.


Levinuim transpordivoolik on 13 mm (½ tolli) läbimõõduga. Olenevalt vee survest ja vooliku pikkusest, võib vaja minna ka jämedamat ehk 19 mm (¾ tolli) läbimõõduga voolikut. Lisaks on olemas ka 15–16 mm läbimõõduga variant.Erivoolikud

Eri- ehk kastmisvoolikud jagunevad omakorda kolmeks:


1. Vihmutusvoolik


2. Imbvoolik


3. TilkkastmisvoolikVihmutusvoolik

on kujult lapik ning mitme kambriga. Seda saab kasutada nii ülevalt kastmiseks (pihustab peent vihma meetri-pooleteise kõrgusele) kui ka taime juurte kastmiseks (siis on voolik keeratud nii, et augud jäävad allapoole vastu mullapinda). Lühematest vihmutusvoolikutest võib kokku panna kuni üle 20-meetrise vooliku.Imbvoolik

on valmistatud hästi poorsest materjalist, mis laseb vett kogu ulatuses läbi. Üksteise külge ühendatud voolikute kogupikkus võib olla kuni 30 meetrit.Doseeritud kastmine

Erinevalt eelmisest kahest võimaldab tilkkastmisvoolik doseerida taimedele vett täpsetes kogustes. Selline lahendus sobib eriti hästi näiteks äsjaistutatud hekkidele, et kallid taimed esimesel kuumal suvel veepuudusest hinge ei heidaks. Olenevalt vooliku pikkusest ja läbimõõdust, saab taim vett 1,6 liitrit (sobib köögiviljaaias) või 4 liitrit (sobib hekkidele) tunnis.


Kambrilise ehitusega voolikus on teatud vahemaade tagant tilgutid ning surveregulaator, mis tagab ühtlase veehulga kogu vooliku ulatuses.  Kui veerõhualaldi paigaldada vooliku keskele, saab kokku moodustada kuni 200 meetri pikkuse tilkkastmisvooliku.


Vooliku lõppu käib spetsiaalne sulgurpunn. Ka võib vooliku lõpust lihtsalt sõlme siduda või pooleks murda ja teibiga kinnitada. Kolmikut kasutades saab aga moodustada ringvooliku. Kui iga augu juures taime pole, saab ava sulgeda – augu sulgemiseks on olemas spetsiaalsed punnid.


Tilkkastmisvooliku võib iga aednik ka ise teha, torkides transpordivoolikusse teatud vahemaade tagant augud. Sel juhul pole kastmisvee hulk küll ette teada.


Kui soov on vee tilkumist taimede kaupa reguleerida, võib koostada tilkkastmissüsteemi, ostes transpordivoolikule juurde reguleeritavad tilgutid, mida saab torgata voolikusse sobilike vahemaade tagant. Reguleerimine võib osutuda vajalikuks näiteks kasvuhoones, kus kasvavad erisuguse veevajadusega taimed.Hea teada

* Kui vanasti lookles aedades must voolik, kus vesi kuumenes päikese käes üle 50 kraadi ja taim sai kastmisveest kuumašoki, siis uue aja voolikute pealiskiht on heledast materjalist, mis ei tõmba sooja nii palju ligi.* Oluline on ka vooliku sisekihi kvaliteet. Kvaliteetvoolikutel on sisekiht plastist, mis ei lase sinna vetikaid kasvada. Seega jääb väiksemaks ka bakter- ja seenhaiguste oht.* Vooliku vahekiht hoolitseb selle eest, et voolik kuju hoiaks ja sõlme ei läheks. Läbipaistvates voolikutes on vahekiht ka näha. Kasutatakse nii trikotaaž- kui ka spiraalkude.* Kastmissüsteemide tootjad on mõelnud ka taimede väetamisele. Kui kastmine on juba automaatne, siis on tark süsteemi algusesse paigaldada ka tasemeindikaatoriga väetamisdispenser, mis taimedele vedelväetist jao pärast jagab.* Eriolukordade (haagissuvila, rõdu) tarvis, kui ruumi napib, on valmistatud eriti kompaktne ja kerge kangasvoolik: 20 meetrit kaalub vaid 1350 grammi ja mahub omaette kassetti (40 x 36 x 3,5 cm). Tuletõrjevoolikut meenutav kangasvoolik töötab vaid siis, kui see on tervenisti lahti keritud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee