Jaga:     
Nipid

Sügavkülmutamine - tervislikeim säilitusviis

Mitmete aia-, põllu- ja metsaandide puhul on külmutamine kõige parem ja tervislikum säilitusviis. Teadlaste kinnitusel on ju õigesti külmutatud köögi- ja puuvili kõigi näitajate poolest värskega peaaegu võrdne. Ka on usinal tegijal omapuhastatud külmvilju mugav otse sügavkülmast võtta ja patta panna.

Põhireeglid
o Külmutage vaid kvaliteetset algmaterjali.
o Lülitage külmutusseade temperatuurile –26 °C vähemalt 12 tundi varem.
o Kasutage toiduainete pakkimiseks ainult selleks otstarbeks ettenähtud karpe ja kilekotte.
o Jahutage iga toiduaine põhjalikult enne külmutamist.
o Vedelikku sisaldavatele roogadele jätke umbes 10% jagu paisumisruumi.
o Märkige pakenditele sisu ja külmutamise kuupäev.
o Arvestage, et väga suurte toidukoguste korraga külmutamisel võib külmuti tõrkuma hakata.

Külmutaja lemmikud

Köögiviljad
o Soodsa hinna ajal tasub külmutada brokolit, lillkapsast, paprikat, tomatit, maitseürte ja porrusibulat.
o Igasugune külmutatav köögivili olgu esmaklassilise kvaliteediga ning pigem kröömike täisküpsuse-eelne kui üle küpsenud.
o Tomat, porru ja paprika külmutatage viiludeks või väikesteks tükkideks lõigatuna toorelt.
o Maitseroheline peenestage kääridega, suruge tihedalt jääkuubikuresti õõnsustesse ning kallake üle allika- või pudeliveega. Külmunud kuubikud suruge restist välja ning pakkige karpi või minigrip-sulguriga kotti.
o Brokoli ja lillkapsas jagage õisikuteks, hoidke neli minutit ägedalt keevas vees ning kallake kohe sõelal rohke külma veega üle. Nõnda talitades säilivad värvus ja maitse suurepäraselt.
o Soovi korral võite külmutatada ka jämedalt riivitud või pisikesteks kuubikuteks lõigatud toorest porgandit.
o Külmutamiseks ei sobi kurk, melon ega ükski teine ülisuure veesisaldusega puu- ja köögivili, mis kaotab sel juhul maitse ja tekstuuri. Külmutamist ei talu ka redis ja lehtsalat.

Seened
o Eelkõige tasub külmutada kukeseeni, aga ka teisi kupatamist mittevajavaid seeni. Kuumutage tükeldatud seeni nõrgal kuumusel kergelt veega niisutatud pannil, kuni vedelik eralduma hakkab ning seened kokku vajuvad. Laske jahtuda ja tõstke koos vedelikuga karpi.
o Ärge kasutage lisavedelikku ega soola, ammugi mitte aga rasva, mis külmutamisel väga kiirest rääsub.

Marjad
o Külmutada on mõtet sõstraid, mustikaid, jõhvikaid ja pohli ning vaarikaid ja maasikaid.
o Külmutatavad marjad peaksid olema täiesti küpsed, terved ja riknemistunnusteta. Enne külmutamist puhastage marjad vartest ja prahist, kõvakestalised sordid loputatakse sõelal.
o Maasikaid tuleks võimaluse korral üritada puhastada kuivalt, vaarikad võiks noppida otse säilituskarpi.
o Marju võib külmutada nii tervelt kui ka püree, toormoosi või mahla kujul.
o Järelroogades kasutatavad terved marjad võib kallata üle keedetud ja jahutatud suhkrulahusega (1 liitri vee kohta 3–5 dl suhkrut) või panna karpi vaheldumisi vähese suhkruga.
o Marjade struktuuri, C-vitamiini, maitse ja värvi säilitamiseks piisab 1 dl tavalisest või 0,5 dl puuviljasuhkrust 1 liitri marjade kohta. Terved mustikad, jõhvikad ja pohlad võib külmutada ka ilma suhkruta.
o Roogade kaunistamiseks võib külmutada terveid musta aroonia või sõstrakobaraid, mis pärast kiiret lahtiselt külmutamist tuleb panna hõredalt paraja suurusega kaanega karpi(desse).
o Suhkrulahuses säilitatavaid kõvakestalisi marju ja püreesid võib lisaks karpidele külmutada ka spetsiaalsetes kilekottides, millest liigne õhk välja surutakse ja mis siis ruumi säästmiseks lamedaks vajutatakse. 

0 kommentaari