Nipid

11 toiduainet, mida ei peaks külmikus säilitama 

Ideesahver, 7. november 2017, 00:36
 Foto: Matton Estonia
Kas tead, milliste toiduainete omadused säilivad paremini toasoojas? Loe lähemalt - võid üllatuda!

• Kartulile külmiku jahe ja niiske keskkond ei sobi, kartuli maitseomadused muutuvad sellises keskkonnas viletsamaks. Samuti muutub kartulis leiduv tärklis külmaga kiiremini suhkruks. Säilita kartulit paberkotis (kindlasti mitte kilekotis, kus kartul ei saa hingata) sahvris või jahedamas kuivas keldris. Toatemperatuuri tingimustes säilib kartul umbes 3 nädalat.
• Külmik kuivatab saia kiiresti. See osa saiast või leivast, mida arvat nelja päevaga mitte suutvat ära süüa pane hoopis sügavkülma.
• Sibul pane paberist või riidest kotikesse või hoopis võrku ning säilita toatemperatuuril. Kindlasti kartulitest eraldi, sest kartulid eritavad gaase, mis panevad sibulad roiskuma.
• Ka küüslauk säilib toaõhus paremini kui niiskes külmas. Toatemperatuuril sahvrisse võid küüslaugu unustada koguni paariks kuuks, samas kui niiskes külmikus kipub küüslauk idanema või hallitama.
• Tomatid kipuvad külmikus jahuseks muutuma, seepärast hoia neid toatemperatuuril ja nii, et need saavad õhku. Et hoida tomateid ülemäära kiiresti küpsemast, säilita neid paberkotis. Küpsena säilivad tomatid toatemperatuuril kolm päeva.
• Kohvioad ja pulber ei talu külmikus tekkivat niiskust ja kondensvett. Et kohvi omadusi säilitada, tuleb kohv hoida pimedas, toatemperatuuril ja õhukindlas anumas.
• Basiilik imeb endasse kõik külmkapis olevad lõhnad. Basiilikupotti saab säilitada nagu mistahes teist toataime ja hooldada seda kastes. Basiilikuvarred võid torgata lillevaasi. Kui basiilikut on tõesti vaja säilitada pikema perioodi vältel, nopi selt ükshaaval lehed ja säilita hoopis sügavkülmas. Sarnaselt võid käituda ka kõigi teiste ürtidega.
• Kui oled ostnud avokaadosid, mis tahavad veel küpseda, siis säilita neid köögilaual või sahvris, kuna külmkapi jahedus takistab neid pehmeks minemast.
• Oliivõli omadused ei parane külmikus kuidagi. Oliivõli säilita pimedas ja toatemperatuuril.
• Mesi on ise hea säilitaja, seetõttu pole vaja ka muretseda, et mesi võiks toatemperatuuril mingil põhjusel rikneda. Külmkapis kipub mesi tavalisest kiiremini suhkrustuma.
• Tsitrusviljade omadused säilivad toatemperatuuril paremini kui külmikus. Neid tuleks aga säilitada üksteisest eraldi – kambakesi koos kipuvad need kiiremini küpsema ja riknema.

 Foto: Matton Estonia

Samal teemal

30. november 2017, 20:25
Sibul sokis, küüslauk lae all: kas mugulate lõhn peletab haigusi?
28. november 2017, 20:59
MEHHIKO ROHELINE KULD: avokaadosid kaitseb politsei eriüksus
24. november 2017, 12:53
Kartul teeb õnnelikuks ja veel kolm üllatavat põhjust, miks peaksid seda oma tervise nimel sööma

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
levi@ohtulehtkirjastus.ee