Jaga:     
Kodu ja Aed

Pead teadma! Viimased aiatööd enne külmade tulekut

Jälgi hoolsalt termomeetrit: tuulevaikne, külm, selge öö tähendab tavaliselt ka tapvat külma.

Hoia aias värvi sügisõitsejatega – dekoratiivkapsad ja -kõrvitsad, sügisastrid, eerikad ja kanarbikud õitsevad kuni külmadeni.
Kurerehad, begooniad, fuksiad jt külmaõrnad taimed vii siseruumidesse või koli verandale enne esimest külma.

Pelargoonid vii tuppa talvituma kui väljas on ca +5C ning ka roosid mulda kuiva ilmaga enne kui maa külmub. Varu talvekaitseturvast ja juurekatet noortele taimedele aias, kes võivad lumevaesel pakaselisel talvel külma karta.

Gladiooli- ja daaliasibulad kaeva välja enne, kui maapind külmub ning säilita neid jahedas ja pimedas. Daalia- ja begooniamugulaid on parim ületalve hoida kastis niiske turbasambla sees, gladioolisibulaid hoia lahtisena tavalises paberkotis, hea nipp on kasutada väiksemate seemnete-sibulate hoiustamiseks kevadeni kohvifiltreid.
Multšimine ja muldamine hoiab sügisel istutatud taimed soojas ning soodustab nende juurte kasvu jätkumist. Laota taimedele õhuke kiht multši, mulda või talvekatteturvast  kohe pärast sügisest (ümber)istutamist; lisa talvekaitseks paksem kiht, kui pinnas on külmunud.

Niida muru, kuni see kasvab, aga säti niiduk kõrgemasse asendisse.  Langenud lehed, taimeosad ja niidetud muru vii kompostihunnikusse.

Puhasta ja õlita aiatööriistad ja hoiusta talveperioodiks. Natuke ehitusliiva segatud  õli teeb ämbris imet – hoia selles labidaid jt aiatööriistu, sest nii väldid ka rooste teket.

Puhasta vihmaveerennid, vaata üle vihmaveetorud ja äravoolukaevad, vajadusel eemalda langenud lehed ja muu praht.

Allikas: Aianduskeskus Hortes

(Matton Estonia)