Npiraamat | Sisustus

Sinine värv sisustuses 

Madle Mühlbach, sisekujundaja, Kodukiri, 22. november 2015, 15:58
Foto: Priit Grepp
Fotod: Priit Grepp, Terje Talpsepp, Wille WikstedtSinine on rahulik värv, mis sobib suurepäraselt siseruumide dekoreerimiseks. Eriti sobivaks peetakse seda magamistubade kujundamisel. Kuid oma koha on sinine, eriti hele- ja kahvatusinine leidnud ka büroo- ja klassiruumides, kuna tal on inimeste töövõimele äärmiselt positiivne mõju.Sinine on rahulik värv, mis sobib suurepäraselt siseruumide dekoreerimiseks. Eriti sobivaks peetakse seda magamistubade kujundamisel. Kuid oma koha on sinine, eriti hele- ja kahvatusinine leidnud ka büroo- ja klassiruumides, kuna tal on inimeste töövõimele äärmiselt positiivne mõju. Sinises ruumis on meie tegevus tunduvalt tulemuslikum, keskendunum ja loomingulisem.


Sinine värvigamma loob nii tööks kui ka lõõgastumiseks sobiva rahuliku meeleolu, ei väsita silmi ning suurendab keskendusvõimet. Isegi sportlikud saavutused paranevad sinise värvi mõjusfääris. Hea oleks helesinist kombineerida kollasega, mis stimuleerib aju ja edendab organisaatorivõimeid. Sinine on mõistuse värv, mõjudes meile pigem vaimselt, mitte füüsiliselt nagu punane.

Rahustav sinine

Psühholoogid peavad sinist rahustavaks värviks, mis soodustab füüsilist ja vaimset lõõgastumist. Kuid sel värvid võivad olla ka oma varjuküljed. Inimesed, kellele meeldib end ümbritseda sinise värviga, on sageli introvertsed. Kui kahvatusinine samastub õnneliku olekuga, siis sinise tumedamad toonid väljendavad ka tujukust ja depressiooni, eriti kui need pole värviskeemis seotud nn positiivsete toonidega.


Liiga palju sinist ruumis muudab selle süngeks ja masendavaks. Teisalt, sügavate tumesiniste seintega on vahel kujundatud uhkeid magamistube – tõsi, mõningase tasakaalustava elemendina mõjuvad seal valged või puidutooni detailid, nagu aknaraamid, voodikarkass, siseuks ja muu mööbel. Ka helebeež või kaamelikarva pruun on sobivad täiendajad. Selle värviskeemi võib magamistoas ka edukalt ümber pöörata – värvida seinad valgeks või kahvatubeežiks ning tumesinist kasutada hoopis mööbli või voodipesu juures.


Ruumikujunduse värviskeemides ringleb väga erinevaid siniseid toone, millel on veel arvukalt täiendeid. Taevasinine, mereväesinine, kuninglik sinine, öösinine – need on vaid mõned variandid.


Tänu oma mitmekesisusele on sinine hästi kombineeritav paljude muude värvitoonidega, alates valgest kuni kollase, rohelise ja oranžini. Levinud on sinise ja kollase kombinatsioon nii erksa kui ka kahvatu variandina. Puhtal kujul võiks seda värviskeemi soovitada ehk vaid lastetuppa, muudes ruumides võiks see esineda pisut stiliseerituna ja murtud toonides. Näiteks sooja kollaka alatooniga puitpõrand kombineerituna külmade kahvatusiniste seintega, särtsuks sisustusteksiilid, mille mustris leidub kas üht või teist värvi tagasihoidlikes kogustes, aga intensiivses väljenduses.

Sinine nagu meri

Alati kaunina mõjub ka nn meretoonide kombinatsioon – sinakas- või hallikasroheline koos meresinise, liivatoonide ja valgega. Sinise ja valge puhas kooslus on lausa klassika, siinkohal võib aga valgega kombineerida paljusid sinise toone. Julge ja silmatorkava värviskeemi annab sinine koos punasega: vastanduvad kaks eri iseloomuga värvi – üks on külm, teine soe toon. Punane on pigem esiplaanile tükkiv, sinine aga taanduv värv. Konkreetsed toonid on siinkohal ruumi kasutaja otsustada, nende intensiivsus ja alatoonid võivad varieeruda väga suures vahemikus.

Päris erkpunase ja eresinise kooslust suudavad vist ainult vähesed pikka aega taluda, aga kahvatusinine koos tumedama lillakaspunasega võib vägagi nauditav olla. Kindlasti oleneb palju ka ruumist, selle suurusest ja otstarbest. Mõnegi restorani saalide kujundamisel on intensiivse sinise ja punase kombinatsiooni edukalt kasutatud ning tulemus on nauditav.

Mereväesinine on tume värv, mille kasutamine interjööris on samuti üsna levinud, kuid selle paigutamine värviskeemi vajab hoolikat planeerimist. Õiges koguses ja õigetes kohtades elavdab see väga hästi algselt igavavõitu ruumi. Sageli kasutatakse seda tooni rannahotellide ja terrasside kujundamisel, aiamööbli polsterdatud patjadel ja päevavarjudel. Klassikaline lahendus on laenatud  loomulikult madruste sini-valgetriibuliselt särgilt. Ka vannituba on sobiv koht mereväesinisega komponeerimiseks. Lihtsaim viis selleks on kasutada tumesiniseid aksessuaare, käterätikuid ja furnituure, mida saab vajadusel lihtsalt vahetada ja uusi värvilahendusi luua.


Kui aga tundub, et suvised kehvad suusailmad liialt vähe taevasina näitasid, võtke julgelt värvirull ja võõbake lagi hele-helesiniseks. Tükike isiklikku taevast kulub alati marjaks ära.