Gerttu kodublogi

Kuidas me ise endale garderoobi ehitasime 

Gerttu kodublogi, 14. märts 2016, 19:46
Foto: Gerttu Simm
Melamiini (mida kasutavad kapisisude tegemiseks ka enamik mööblitootjaid) saab osta näiteks Bauhofist, K-Rautast, Ehituse ABCst ja teistest ehituspoodidest, millest osad (Tartus ainult Bauhof) lõikavad seda ka sobivasse mõõtu. Valikuid on tegelikult isegi päris mitmeid – tavaline valge plaat, valge tamm, pähkel, ploom, tamm, vaher… – nii et peaks olema midagi pea igale maitsele.Meie otsustasime oma materjali aga tellida hoopis ühest mööblifirmast, sest kokkuvõttes tuli see välja veelgi soodsam, kui Bauhofi valikud ja mõõtulõikamine oli mõnevõrra paindlikum, st saime valida sobivad mõõdud ja ei pidanud samas klapitama, et võimalikult vähe materjali raisku läheks.


Meie otsustasime oma materjali aga tellida hoopis ühest mööblifirmast, sest kokkuvõttes tuli see välja veelgi soodsam, kui Bauhofi valikud ja mõõtulõikamine oli mõnevõrra paindlikum, st saime valida sobivad mõõdud ja ei pidanud samas klapitama, et võimalikult vähe materjali raisku läheks.


Selleks, et plaadid ära tellida, joonistasin iga kapi jaoks Paintis joonised:


1) esimene magamistuba – üles riiul käekottide, kohvri jms jaoks; kaks riidetoru; kahel pool riiuliboksid ja all servas korvid pesu/sokkide jms jaoks

2)  teine magamistuba (kõrgus 260cm, laius 210cm, riiuliboksi laius 40cm) – üles kaks riiulit tekkide, patjade, voodipesu jms jaoks; ühel pool riiuliboksid ja vajadusel korvid; üks riidetoru

3) esik – üles üks riiul kottide ja muu träni jaoks; üks riidetoru; paremale riiuliboksid; alla kingariiulid (kolmele riiulile mahub päris palju, sest minu 38 number jalanõusid saab ühele riiulile ilusti panna kaks rida – seda tasub planeerimisel silmas pidada, et näiteks tobe 5cm puudu ei jääks)

Selline läbijoonistamine on minu arvates väga kasulik, sest aitab päris hästi läbi mõelda, kuhu mida paigutada ja kui kõrged jätta riiulivahed. Näiteks minu eelmises kapis olid riiulivahed umbes 50cm ja seda on selgelt liiga palju, sest T-särkide ladumine poolemeetristesse hunnikutesse ei saa kunagi hästi lõppeda. Nii ma olingi seekord veendunud, et riiulite vahed võiksid olla madalamad ja pigem olgu siis rohkem riiuleid.


Tegelikult kasutangi ma riiuleid pigem üsna vähe – sinna lähevad vaid asjad, mida riidepuule ei ole väga mõistlik riputada või siis asjad, mida eriti ei saagi riputada, aga need on siis kõik eraldi riiulitel, mitte maikad ja dressid läbisegi. Ülejäänud asjad on mul kõik eraldi riidepuudel, nii on kapi sisust esiteks väga hea ülevaade ja teiseks ei lähe riided üldse kortsu. Kõige lemmikumad riidepuud on minul Jyski Velour riidepuud, mis on hästi õhukesed ehk võtavad vähe ruumi ja mille pealt ka libedamast materjalist riided maha ei libise. Nende 50ne pakk maksis vist 19,99€. Jopesid ja muid raskemaid asju sinna peale muidugi riputada ei tasu, sest need on üsna õrnad ja sobivad pigem mitte-välisriietele.Minu kapis ripuvad näiteks ka teksapüksid – selle (minu arvates täiesti geniaalse) lahenduse leidsin kunagi Pinterestist ja teadsin kohe, et see leiab kasutust. Jube tüütu on pükse virnast võtta, sest virn läheb alati koledaks, kui just neid kõige alumisi vaja on ja kokkuvoldituna tihti kahel sinisel või kahel mustal püksipaaril ikka vahet ei tee ka. Nüüd ripuvad kõik püksid kaunilt Koduekstrast ostetud dušikonksude küljes (4 tk = 1,99€) ja mina ei saaks rohkem rahul olla!
Kapisisud said ise kokku pandud täpselt nende ülemiste jooniste järgi. Mõõdulint, akutrell, kruvid ja lood on täiesti piisavad töövahendid. Kui jääb selliseid pikki riiuleid, nagu meil nii üleval kui all, siis need on mõistlik nurgikutega toestada – alumistel altpoolt ja ülemistel ülevalt, nii ei jää nurgikuid näha ka.

Kulud kokku:


• melamiin 375€ (kõik kolm kappi kokku)


• torud u 15€/tk (Ehituse ABCst) NB! pikema toru korral eelista kindlasti vähemalt 35mm läbimõõduga toru, nii on väiksem tõenäosus, et see läbi vajub


• korvid u 10€/tk (Mööblifurnituurist)


• kruvid, nurgikud jms u 10€ (kõik kolm kappi kokku)


Ehk siis ilmselt vähemalt poole odavam, kui kapisisud tellida…