Jaga:     
Kodu ja Aed

Kust tuleb inspiratsioon?

Kui üks klient minult

küsis, et kuidas see aiakujundusprotsess nüüd siis edasi läheb ja kust ma inspiratsiooni saan, ei osanudki talle kohe vastata. Kunagi ju ei tea, kust just see idee või mõtteidu sünnib, millega kujundus käima lükata.

Üks on aga kindel – kujundus peab olema praktiline ja viimseni läbimõeldud. Et pärast aia rajamist ei selguks, et istutatud puu varjab terrassile jõudvat päikest või üksikute taimede ümbert niitmine võtab suurema osa nädalavahetusest.

Taimed tulevad viimasena
Aianduskoolis õpetatakse kuldset tõde, mis aiakujunduse õnnestumisele oluliselt kaasa aitab. See kõlab nii: taimed vali aeda viimasena! Enne peavad paigas olema käiguteed ja istutusalad, istumis- ja puhkekohad ning kõik muu, mida aias näha tahetakse.
Alles seejärel võib lasta inspiratsioonil tulla. Millised värvid, milline kujundusstiil, millised materjalid? Siis saab hakata valima kujundusse sobiva suuruse ja värviga taimi. Otsustama, millised peaksid olema valgustid, mis materjalist käiguteed ja muu aeda kuuluv. Hästi planeeritud peenraplaanid aitavad vältida vigu, mis tulenevad valetavast silmamõõdust ja ka taimede õitsemisaegu on sedasi kergem meeles hoida.

Aga kus on õied?
Tänapäeval on palju info üleküllust – kõikvõimalikud ajakirjad, raamatud, internet. See tekitab meeletu isu ka enda aias miskit nähtust kogeda. Kui siis algaja aednik läheb aianduskeskusse taimi valima, osutuvad need valikud hiljem tihti

valeks. Aiandis köidab ikka pilku just hetkel õitsev taim. Kodus võib aga selguda, et õitsemise aeg on sel soovitud taimel hoopis lühike ning peenar on pikalt nukralt roheline ega meenuta kuidagi seda õitemerd, mis tol hetkel oli aiandis või ajakirjas. Ma usun, et ka suurem osa profiaednikke on seda omal nahal kogenud. Mina vähemalt olen.

Aiareisid
Parimaks inspiratsiooniallikaks on kindlasti reisimine, just aiandusreisid. Aiareisilt saadav info ja emotsioonide küllus paneb nii mõnegi mõtteidu kasvama. Isegi kui näha reisil miskit, mis ei meeldi, on seegi kasulik, sest ka teiste vigadest on võimalik õppust võtta.
Trenditeadlikud käivad kevadeti loomulikult Chelsea lillefestivalil, aga tegelikult leiab head kujundust ka mujalt kui Inglismaalt ning üks tore kohalik botaanikaaed või park võiks kavas olla ka siis, kui aiandushuviline käib perega puhkusereisil.

Pinterest
Kui reisimine kõne alla ei tule, on abiks põhjatu internetimaailm. Parim koht ideede otsimiseks ja mõtete kogumiseks on kahtlemata Pinterest. Seal saab otsida märksõnade, kuulsate aiadisainerite või kasvõi värvi järgi aiafotosid ning need omale mugavalt albumitesse salvestada. Sealt on nad siis iga hetk leitavad, kui tarvis peaks minema.
Mulle meeldib väga Pinterestis aega veeta ja fotosid albumitesse lapata. Ikka väga mugav on vajadusel arvuti avada ja meenutada, et mis see hea idee oligi, mis sobis kas valgustusega trepiastmete või kõrreliste peenra tarbeks.
Alati ei pea jalgratast leiutama ja ööde viisi ärkvel olles lahendust nuputama. Piisab, kui osata silmad lahti hoida, lahendust märgata ja seda õiges kohas kasutada.

NB! Kui arvutisistumine ei meeldi ning reisida ka mitte, siis soovitan vaadata välismaiseid ajakirju. Paljud neist on kenasti Eestisse tellitavad ja tulevad kord kuus postkasti nii nagu kodumaisedki. Ka suurematest kauplustest leiab meil vahelduva eduga täitsa korraliku valiku välismaa aiaajakirju. 

0 kommentaari