Jaga:     
Kodu ja Aed

Kuidas venitada rabarberit?

“Perenaise poolt oleks see ülekohus leibkonna vastu, kui ta lihtsalt unustusest või hoolimatusest tingitult jätab rabarbri sellel hooajal kasutamata,” kirjutab M. Kauri 1938. aastal ajakirjas Aed.
Enamasti saab esimese rabarbrivarre murda mai alguses, kuid üsna lihtsalt on võimalik rabarbrivarsi ka kiiremini pikaks venitada, nii et nende saab suhu juba aprillis. Rohkem kui 70 aastat tagasi õpetas M. Kaur aednikele, kuidas seda teha.
“Üsna hõlpus on rabarbri kaitsmist öökülmade eest läbi viia, kui selleks otstarbeks mõnd tünni tarvitada, mille otsalauad kõrvaldatud. Tünn asetatakse kas aprilli algul või keskel, kui taimel juba väikesed lehemügarad ilmuvad, taimele ümber, nii et viimane tünni külglaudadest moodustatud kaitsva ringi sisse jääb.
Jahedatel ilmadel võib isegi klaasitükid asetada päevaks tünnile, mis takistaksid külma õhu, mitte aga valguse juurdepääsu. Ööseks on loomulikult vajalik veel suurem katmine, mis viiakse läbi lavamattide või kottide tünnile asetamisega.
Hiljem päevade soojenedes võib tünni päeva vältel taimelt hoopis kõrvale tõsta ja seda kasutada ainult öökülma vastu. Sääraselt tünnis kasvanud rabarbrilt saadakse saaki kuni kaks nädalat varem harilikust ajast.
Kui on soov veelgi varasemalt rabarbri kasutamisega alata, võib väljapoole tünni ümber laduda kergelt kinnitallatult umbes 30 cm paksune ja 30–40 cm kõrgune värske hobusesõnniku kiht, seda väliskülgedelt veel turbamullaga kattes, et soojus püsiks pikema ajavahemiku.
Tünni varjus kasvanud rabarbri varred on küll vähe kahvatud, kuid siiski haprad ja hästi maitsvad. Arvestades meie kannatamatust ja kärsitut ootamist värske aedvilja järele kevadel, olgu rabarber aukohal kui varakevadine saagiandja.”

0 kommentaari