Tehnika

Nutiseadmete tulevikustandardiks võib saada teemantklaas 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 8. august 2016, 11:58
Foto: akhansemi.com
Teemantklaas on 800 korda õhem kui praegu kasutatav Gorilla klaas ning samas tugevam kui safiirklaas – ning võib saada mobiiliseadmete toomisel uueks standardiks, kirjutab Extremetech.

Corningi toodetav tugevdatud Gorilla klaas on nutitelefonide puuteekraanide puhul üldlevinud. Ka tegeletakse püsivalt selle arendamisega. Gorilla klaas on vastupidav kriimustamisele ja uuemad ekraanid ei purune sugugi nii kergesti kui mõned aastad tagasi. Samas pole sel bling-faktorit. Akhan Semuconductori nimeline ettevõte aga väidab, et on lähedal klaasi katmisele sellise teemantkattega, mis muudab klaasi veelgi vastupidavamaks kui Gorilla tehnoloogia.    

Hiljuti Gorilla Glass 5 välja toonud Corning teeb ekraaniklaase pea kõigile peenematele nutitelefonidele, teiste seas näiteks Samsung Galaxy S7 ja Note7. Ka Apple kasutab Corningis kõvendatud klaasi.

Akhan Semiconductor kinnitab, et Akhan Miraj NCD teemandi nimeline materjal on neli korda purunemiskindlam ja seitse korda kriimustusekindlam kui Gorilla klaas.

Teemant, kõigist teadaolevatest materjalidest tugevaim, on loomulik valik, kui tahad teha midagi vastupidavat. Siiski polnud see esimene suund, kuhu elektroonikafirmad vaatasid. Mobiiliseadmete turul on end tasapisi kindlustamas safiirklaas, seda on kasutatud näiteks Apple'i käekellal ja mõnel karmimal telefonil. Apple tahtis juba aastaid tagasi kasutada safiirklaasi oma iPhone'il, aga tootjafirma ei suutnud seda Apple'ile vajalikus mahus valmistada.      

Akhan Semiconductori teatel on teemantklaasi tegelikult safiirist odavam ja lihtsam toota. Kuna teadlased on juba aastaid suutnud toota kunstteemante, siis pole probleemiks ka teemandi haruldasus. Firma teatel võiks sellist klaasi hakata tootma umbes aasta jooksul, kuid vajab abijõudu. Nii võib uue tehnoloogia kasutuselevõtmisel hakata kaasa lööma ka Corning.