Tehnika

SOTSIAALMEEDIAST LOOBUNUD NOORED: elu on nüüd õnnelikum (6)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 23. september 2016, 12:08
Foto: Facebook
Ühe uuringu teatel lahkus aastatel 2011-2014 Facebookist 11 miljonit teismelist. Samas on küll pakutud, et need noored vahetasid avaliku sotsiaalmeedia kanali lihtsalt mõne privaatsema suhtlusvahendi vastu. Kuid Guardian korraldas oma noorte lugejate seas küsitluse ja uuris neilt, kes sotsiaalmeedia kasutamise maha jätnud, miks nad seda tegid. Pea kõik märkisid, et Facebooki ja teiste sotsiaalmeedia kanalite hülgamise järel kasvas õnnetunne. ÕL Mehele vahendab mõnda neist FB-koni kustutanute mõtetest.  

Daisy (23): "Tunnen vähem rahutust ja läbikukkumise tunnet"

Kui mul lõppes suhe kutiga, kes mulle väga meeldis, siis püüdsin vältida Facebooki, et ei peaks teda nägema. Olin varemgi tahtnud mõneks ajaks sellest loobuda ja siis järk-järgult lülitusingi välja.

Facebook tekitas minus rahutust, depressiooni ja läbikukkumise tunnet. Kui võrku läksin, siis paistis, nagu kõik oleksid Austraalias või Tais ja kui nad just ei reisinud, siis kihlusid või said häid töökohti. Tundsin, nagu kõik elaksid unistuses ja mina olin endiselt kodus koos oma vanematega, õppelaenuvõlg minu kohal kõrgumas.

Tundsin ka seda, et kui ma ei tääginud ennast restoranidesse või ei laadinud üles pilte väljasveedetuid õhtutest, siis inimesed eeldasid nagu ma ei elaks. Mäletan kui üks ülikoolisõber ütles "Jah, aga sa ju käid välja ja lõbutsed, olen Facebookist näinud". Püüdsin näidata ennast, nagu oleks mul koguaeg lõbus. Kui mu staatus ei saanud rohkem kui viis meeldimist, siis kustutasin selle.

Mu elu on pärast sotsiaalmeedia kustutamist muutunud paremuse poole. Naudin sõpradega kohtumist ja kui nad räägivad oma plaanidest, siis pole mu vastus lihtsalt "Jah, nägin Facebookis". See paneb sind aru saama, kes on su päris sõbrad ja kuidas sotsiaalmeedia võtab inimestega uudiste jagamisest rõõmu ära. Tunnen vähem rahutust ja läbikukkumise tunnet.

Kavatsen järgmisel kuul minna Austraaliasse sõbrale külla ja paljud on tahtnud, et läheksin tagasi Facebooki, et pilte jagada. Eelistaksin seda siiski tõesti mitte teha.

George (17): "Paljud noored ei ole enam Facebookist huvitatud"

Kui ma FB sain, siis algul veetles see mind, sest sain rääkida kõigi oma sõpradega ja näha, kuidas nad end tunnevad, aga nüüd tundub, et see on muutunud tühisemaks. Selle nägemise asemel, mida sõbrad üles panevad, näen artikleid, mis on neile "meeldinud" ja teisi kommentaare, mis mind ei huvita. Tahan keskenduda olulisematele asjadele ja leian, et see segab. Ma ei muretse selle üle, et millestki ilma jään, sest kasutan siiani FB Messengeri äppi, et jääda kõigiga ühendusse.

Olen olnud FB-st mõned nädalad eemal ja ei tunne kiusatust tagasi minna.

Paljud noored ei ole enam Facebookist huvitatud – see on muutunud ülerahvastatuks ja teised saidi nagu Snapchat pakuvad midagi uuemat ja põnevamat.

Ben (21): "Mu mõtteviis on nüüd palju positiivsem"

Andsin uusaastalubaduse vähendada sotsiaalmeedia kasutamist. Kui olin seda teinud, siis hakkasin mõtlema, et miks ma üldse seda kasutan?

Tunnen ebamugavust selle ajamahu üle, mis ma sotsiaalmeedia kasutamisele kulutasin.

Me ei vajanud sotsiaalmeediat tuhandeid aastaid ja nüüd mõtlevad inimesed, et elu on läbi, kui sul seda pole, mis on naeruväärne. 

Olen nüüd produktiivsem ja vähem mures selle pärast, mida inimesed minust arvavad – nüüd on ainus inimene, kellega pean end korrapäraselt võrdlema, mina ise. Mul on nüüd ilma sotsiaalmeediata palju positiivsem mõttelaad. See on lasknud mul näha, kes on päriselt mu sõbrad. Kasutan nüüd ainsate suhtlemisvahenditena lihtsalt mittenuti-telefoni ja e-maili ja inimesed on sellega kohanenud.

Syed (19): "Ma ei pea inimestele midagi tõestama"

Sotsiaalmeedias on niipalju negatiivsust, inimesed kurdavad, kui rasked nende elud on (ja need on samad inimesed, kes postitavad pildi igast oma söögikorrast). Need on osad põhjustest, miks ma pole seda viimased kolm aastat kasutanud.

Sotsiaalmeediasse postitamine on üsna frustreeriv, sest tundub nagu kõik inimesed vastaksid normidele ja sa pead postitama pilte endast (igast külastatud kohast jne). Mõned inimesed "laigivad" su pilte harva ja vastutasuks teed sa sama – see on lapsik. Ma ei pea inimestele midagi tõestama või neile näitama, et mul läheb hästi. See on teinud mind palju õnnelikumaks inimeseks.