Nipid

Kuidas meelitada laps lugema? 

TUULI MÄEMAT, ANNELI KENGSEPP; allikas Nipiraamat, 6. jaanuar 2018, 11:53
Koos lugeda on lõbusam! Foto: Foto: Matton Estonia
Mil moel meelitada laps raamatut lugema? Hüva nõu ja raamatusoovitusi jagab Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht Anneli Kengsepp.

Digiajastul on loomulik, et laste tähelepanu võidavad atraktiivsed nutiseadmed. See aga ei välista lugemist! Raamatulapseks kasvamine eeldab vanemate pingutust ja lastele pühendatud aega.

Lugemisharjumuse kujundamine algab varakult. Kõige aluseks on lugemist soosiv keskkond. Laps jäljendab täiskasvanuid ja nii ongi parimateks eeskujudeks lugevad lapsevanemad. Raamat võiks kodus olla loomulik kaaslane, millega koos veedetud aeg on põnev, mitte pingeid tekitav raske kohustus. 

Esmalt tuleks lapsele raamatut ette lugeda, et tekitada huvi. Ettelugemise alustamiseks ei ole kunagi hilja! Sellest võib kujuneda mõnus perega koosveetmise aeg. Kes ei tahaks osa saada õdusast õhtupoolikust diivanil, mil lapsed koos vanematega põnevusloole kaasa elavad või siis kõht kõveras naljaka jutu juurde naerda lagistavad?

Ettelugemisest elamuse saamiseks on oluline leida üles õige raamat, mis lapsele korda läheb. Raamatu leidmisel oskavad nõu anda raamatukoguhoidjad. Külastage koos lapsega raamatukogu ja -kauplusi, sirvige seal raamatuid ja laske lapsel kaasa rääkida lõpliku valiku tegemisel. Hea lasteraamat ei köida ainult lapsi, vaid on mõnus avastus ka täiskasvanule.

Sõprade salaklubi

Minge üritustele, kus räägitakse raamatutest. Hea, kui lapsel tekib kokkupuuteid eakaaslastega, kes loevad huviga, sest sõprade arvamus ja soovitus võib anda tõhusa lugemissüsti. Kui lapsel on mõni lugemisega reele saanud sõber, võiks toetada teda oma elamusi jagama. Vahva oleks ka omavahel raamatuid laenata. Ühine elamus loetud raamatust on kui samasse salaklubisse kuulumine, kus lugejaid liidab teema, millest nad midagi uut teada said.

Raamatute lugemine arendab lapse sõnavara ja empaatiavõimet ning mõjutab õpiedukust. Seetõttu on lugema õppimise toetamiseks mõeldud välja mängulisi meetodeid, mis aitavad algajal lugejal raamatutest positiivset emotsiooni saada.

Mänguliselt ja põnevalt

Paljudes Eesti raamatukogudes käivad abiks lugemiskoerad, kes hea meelega laste loetud lugusid kuulavad. Kontakt koeraga loob rõõmsa meeleolu ning turvatunde. Heas õhustikus kannatlikult kuulavale koerale jutte ette lugedes ja aeg-ajalt tema karva sasides tekib paljudel lastel isu võtta ette järjest uus raamat. Ole ka ise kodus lapse lugema meelitamisel loominguline!

Kas või öösel ja voodi all

Raamatu lugemine nõuab süvenemist ja omaette tegutsemist, vaja on õiget hetke ja meeleolu. Kui laps satub kodus mõnel rahuhetkel omaette raamatut uurima, pole mõistlik teda segada ja teisele tegevusele mahitada. Ka ükski suunamine pole sellisel hetkel asjakohane. Las ta loeb padjakuhilas, kui just nii on kõige mõnusam. Las ta loeb öösel, kui tuhin peale tuleb. Peaasi, et laps loeb!

Ideid lugemiseks

Raamatud, mis kõnetavad seitsmeaastast:

Kõigi aegade kosmoseraamat

Autorid: Mauri ja Tarja Kunnas

Emili ja oi kui palju asju

Autor: Piret Raud

Kojamees Urmas

Autor: Anti Saar

Ants ja auto

Autor: Margit Saluste

Raamatud, mis köidavad kümneaastast:

Matilda

Autor: Roald Dahl

Sandri mikroskoop

Autor: Kristiina Kass

Vallatu matemaatika

Autor: Grigori Oster

Digipöörane kool

Autor: Ilmar Tomusk

Raamatud, mis sütitavad 12aastast:

Kuldkala number 14

Autor: Jennifer L. Holm

Nohik Niilusel

Autor: Anna Holmström Degerman

Vilgukivioru Tonje

Autor: Maria Parr

Onu Alberti kvantseiklus

Autor: Russell Stannard

Närvikõdi nautijale

Lassemaia detektiivibüroo sarja raamatud

Autorid: Martin Widmark, Helena Willis

Arvutihuvilisele

Minecrafti käsiraamatud

Autor: Mojang

Multifilmisõbrale

Hirmus Henry

Autor: Francesca Simon

Koos lugeda on lõbusam! Foto: Foto: Matton Estonia

;