Nipid

AKNAPESU | Eriti tõhusad nipid, kuidas aken kiirelt puhtaks saada (2)

Laura Karro, 14. aprill 2019, 05:30
Puhtad aknad on kodu uhkus!Foto: Foto: Pixabay.com
Päike käib kõrgemalt ja näitab halastamatult, kui mustaks on läinud aknaklaasid. Nüüd on aeg need puhtaks küürida! Õpetame, kuidas saada ideaalne tulemus.

Pese õige ilmaga

Aknapesu ei tasu ette võtta siis, kui akendele paistab otsene päikesevalgus, sest klaasipesuvahend kuivab nii klaasile. Tugevalt klaasile kleepunud vahendit on hiljem raske maha loputada. Liigsest pesuainest võivad akendele tekkida jutid.

Kõigepealt puhasta aknaraamid!

Kui raamid on mustad, pritsib vihm mustust raami pealt ka aknale. Pritsi aknaraamidele ja -linkidele puhastusvahendit ning hõõru mikrofiiberlapiga üle. Seejärel asu akende kallale.

Nõudepesuvahend + kaabits

Klassikaline aknapuhastus on käinud ikka puhastusaine ja ajalehtedega. Spetsialistid aga väidavad, et ammu teada-tuntud klaasipuhastusvahendi ja ajalehe kombinatsioon ei olegi kõige parem. Spreide asemel soovitatakse hoopis aknaid pesta pesuveega ja need hiljem kummikaabitsaga kuivaks tõmmata.

Tee nii:

  • Sega ämbris sooja vee sisse veidi- ke nõudepesuainet.
  • Kanna segu käsnaga aknaklaasile ning hõõru vahutama.
  • Hoia kummiriba kindlalt vastu aknaklaasi ja tõmba aken puhtaks.
  • Iga tõmbe järel puhasta kummilapiga, et üleliigne pesuaine ja vedelik kätte saada.
  • Kui klaas on pesuainest puhas, viimistle seda mikrofiiberlapiga.
  • Käi lapiga üle ka akna servad, kust kaabits puhastama ei ulatu.

Tulemus: ühe akna saab puhtaks vähem kui minutiga. Milline lust! Üle ei jää märgi ajalehekänkraid ja tuba ei täida klaasipuhastusaine vänge aroom.

Miks kõik aknapesuspreid polegi head?
Kõige lihtsam on haarata poe kodukeemiariiulilt säravas spreipudelis aknapesuvahend. Kõik need vahendid lubavad vähese vaevaga puhast, triipudeta ja läikivat aknapinda. Ent mis hinnaga? Spreipudelist pesuainet pihustades lendub palju osakesi laiali, see võib sattuda nii laste kui ka lemmikloomade organismi ja jääda ruumidesse lendlema pikemaks ajaks. Et eristada liiga kanged lahused, tasub poes pakendeid uurida ja vaadata, mis aineid puhastusvahendid sisaldavad.

Kodukootud aknaprits

Kui aega ja tahtmist rohkem, saab aknad puhtaks ise kokku segatud puhastusvahendiga. See on lihtne: sega komponendid kokku, kalla spreipudelisse ja pritsi aknale. Kuivatamiseks kasuta mikrofiiberlappi. Isetehtud puhastusvahendiga pestes on võib-olla vaja klaasi pikemalt hõõruda, sest vahend ei aurustu nii kiirelt nagu poetooted. Samas saavad aknad kodus tehtud segudega väga hästi puhtaks ning ikkagi palju loodus- ja inimsõbralikumalt!

Tee ise ökosprei!

Äädikasprei

2 kl vett
1⁄4 kl äädikat
1⁄2 sl nõudepesuainet

Sooda-sidrunisprei

3 kl vett
1 kl sidrunimahla 

1 tl soodat

Äädika-õlisprei

3 kl vett
1 sl äädikat
1 korgitäis üldpuhastusvahendit 

5 tilka sidruni eeterlikku õli

Sidruni-äädikasprei

3 kl vett
1⁄4 kl äädikat
2 tl sidrunimahla 

1 tl vedelseepi

Piirituse-äädikasprei tärklisega

2 kl sooja vett 

1⁄4 kl piiritust
1⁄4 kl äädikat
1 sl maisitärklist

HEA TEADA!

Tavalise kraanivee asemel kasuta spreides destilleeritud vett, kus pole baktereid, soolasid ega mikroelemente, mis võivad aknale jutte jätta.

Nõu annab Helena Tammessaar, ISS puhastusdivisjoni juht: «Puhastusvahendina soovitan kasutada poest saadavat spetsiaalset akende
pesuainet, milles on ka alkoholi. Ka kodune nõudepesuaine vesilahus sobib, kuid siis pead hoolikalt jälgima, et sa ainega ei liialdaks, muidu jääb aknale keemiakiht. Eriti tugev nakkuja on Fairy, mida on väga raske aknalt maha pesta.

Akende pesuks on hea kasutada aknahõõrukit. Sellel on nii kare pool, millega kivistunud mustust eemaldada, kui ka pehme pool, millega puhastusvahendit aknale kanda. Hõõrukiga peaks aknal liikuma hoolikalt igasse nurka.

Puhastusaine saab hästi ära tõmmata kummiservaga kaabitsaga. Vahepeal kuivata kummi lapiga. Kaabitsaga kuivatades on mõistlik teha kaheksaid, mitte liikuda ülevalt alla, sest nii võivad aknale jääda triibud.