2
fotot
Hoia tomateid kahjurite eest. (Foto: Matton Estonia)
Jaga:     
Nipid

Karilane - kahjur, keda karta

Karilane on väike sitke sitikas, kes armastab pehmete ja mahlaste taimede kallal maiustada. Võitlus on visa putukaga pikk ja vaevarikas. Kuidas sellest võidukalt väljuda?

Helju Tauram (81) on põline põldur, kes on elu jooksul puutunud kokku kõiksugu putukate, mutukate ja kahjuritega, kuid karilast kohtas ta esimest korda mullu talvel. «Olin saanud juubeliks lopsakad liiliad, mis aknalaual seisid. Vaasist veidi eemal laual olid istutuspotid pisikeste tomati-, kurgi- ja paprikataimedega. Märkasin liilial küll väikeseid valgeid putukaid, kuid suurt ohtu ma karta ei osanud,» räägib naine.

Kui taimed said kevadel kasvuhoonesse istutatud, võis neil märgata samasuguseid valgeid sitikaid. «Taimede võrsumisel ja kasvamisel tuli ka putukaid aina juurde. Lehti saputades lendas neid parvede kaupa välja,» meenutab ta tutvumist karilastega.

Mures aednik katsetas küll erinevate kahjuritõrjevahenditega, kuid midagi ei toiminud – tomatitel-kurkidel muutusid lehed tumedaks ja pudedaks, kuni langesid sootuks küljest. Valminud viljad aga kleepusid pealt, justkui oleksid koos musta vaiguga.

Kuidas karilast märgata? 

Tavaliselt jõuavad karilased majapidamisse uute taimedega, aga kuna tegu on liigiga, kes on meie looduses üsna hästi kohanenud, võivad nad sattuda kasvuhoonesse ja koduaeda ka loodusest.

Tegemist on sitikatega, kes armastavad pehmeid ja mahlaseid taimi – nii täiskasvanud karilased kui ka putuka vastsed toituvad taimemahlast. Nende erilised lemmikud on lopsakad fuksiad, kurgid, maasikad ja tomatid. Kuigi peamiselt teevad karilased kahju katmikaladel ja toataimedel, võib neid leida ka õues olevatelt dekoratiivtaimedelt.

Kui märkad taime läheduses imepisikesi, umbes 2 mm pikkusi lumivalgeid putukaid, ole tähelepanelik. Kui taime liigutada, tõuseb karilaste parv õhku ja asub vilkalt lendama.

Karilaste «puretud» lehtedel on kollakad täpid ja tugeva kahjustuse korral võivad lehed ka variseda.

Loe, kuidas karilastega võidelda Nipiraamatu aprillinumbrist. 

Hoia tomateid kahjurite eest. (Foto: Matton Estonia)