Lemmikloom

Grooming ehk koerte ilusalong 

Ele Kalda, 15. aprill 2019, 05:34
Lemmik vajab regulaarset hoolitsust. Foto: Foto: Pixabay
Karv annab koerale sooja, esindusliku välimuse ning peegeldab koera füüsilist ja vaimset seisundit. Et karv püsiks kena ja koer kõbus, vajab loom õiget karvahooldust. Loe, kuidas seda teha.

Toida õigesti

Samal teemal

Kui koera ninaesine ei sisalda vajalikke aineid, annab tema välimus sellest peatselt märku. Jälgi, et koera söögipoolises oleks piisavalt valku ja rasva. Koer omastab kõige paremini loomset valku, mida saab lihast. Valgurikka toiduga ei tohi samas liialdada, muidu hakkab see koera ainevahetust liigselt koormama. Rasvaallikatest on head lina- ja oliiviõli. Toidu rasvasisaldust tuleks tõsta aga tasapisi, muidu võib koera tabada kõhulahtisus. Ilusa karvastiku nimel võib abi olla toidulisanditest, kuid nendegagi võib liiale minna.

Looma karva välisel hooldamisel on asendamatud kamm, kraas, küünetangid, šampoon ja palsam. Olenevalt koeratõust ja karvatüübist tuleb valida just oma lemmikule sobivad tooted. Karvatüübi põhjal saab koeri jagada pikakarvalisteks, poolpikakarvalisteks, karmikarvalisteks ja lühikarvalisteks.

Kammi ja pese

Kammimine ja pesemine on eriti tähtis pikakarvaliste loomade puhul. Koera tuleb pesta siis, kui ta on mustaks läinud ehk vastavalt vajadusele. 

Pikakarvalise looma kasuka võiks vähemalt paar korda nädalas läbi kammida, et ei tekiks pusasid.

Haruta pusad

Kui karv on kogu vaevast hoolimata takuseks läinud, mida vahel ikka juhtub, siis kodukoeral võib probleemsed kohad masinaga maha ajada. Karv kasvab õige pea tagasi ja loom ei pea sikutamist kannatama. Hooleta jäetud pusade alla võib aga tekkida nahapõletik. Seetõttu on oluline koera juba väiksest peale pesemise ja kammimisega harjutada, et hiljem oleks seda hõlbus teha.

Lühikarvalisi ja poolpika karvaga koeri tuleb samuti kammida, eriti karvavahetuse ajal, et lahtine aluskarv välja saada.

Kuidas karmikarvalist koera hooldada?

Räägib suuršnautseri omanik Inna Lepihov:

«Kutsume koera koduselt Poisiks, kuigi tema ametlik nimi on Phoenix Emperor Biz Brand Bigwig. Poiss saab 3. aprillil 10aastaseks. Eelmisel aastal lõpetas ta näitusehooaja, saades Eesti šnautseri­ klubi valimistel aasta parimaks näitusešnautseriks ja aasta parimaks veteran­šnautseriks.

Poisi peamiseks karvahoolduseks on trimmimine ehk siis vana ja lahtise karva väljakitkumine. Kui on näitusehooaeg, siis trimmin teda kindlasti vähemalt korra kuus. Näituse­hoolduse juurde käib alati ka käpakarva ja muu pika ilukarva modelleerimine ja sellele ilusa ja tõupärase kuju andmine.

Korra nädalas kammin ta karva läbi ka tavalise metallpiidega kammiga, olenemata sellest, kas on näitusehooaeg või mitte. Regulaarne kammimine hoiab karva korras ja pusad eemal. Kuna tegemist on karmikarvalise tõuga, siis karva ta ei aja, kuid see tähendab, et koer vajab regulaar­set karvahooldust 2–3 kuu tagant.

Suuršnautseri näitusehooldus on küllalt raske. Väga tähtis on õige ajastus, sest karv ei tohi olla liiga pikk ja vana ega ka liiga lühike ja õhuke. Väga hästi teeb šnautserite näitusehooldust Jaanika Kuldmaa.

Kodukoerana peetavat šnautserit on lihtsam hooldada: tema karva ei pea trimmima, võib ka lihtsalt masinaga lõigata.»

Mida tähendab grooming?

Räägib Pet City salongi vanem­groomer Helen Kuleša:

«Grooming tähendab naha ja karvastiku hooldamist, selle alla kuulub pügamine, trimmimine, pesemine ja kuivatamine. Eesti keeles pole sellele sõnale head vastet, seega kasutatakse ingliskeelset sõna, mis on lühike ja hõlmab kogu hooldus­tegevust.

Üldiselt peaks hooldama kõigi koduloo­made karva, nii liivahiirtel kui ka suurloomadel. Tavapäraselt hooldame aga rohkem selliseid lemmikuid, kes elavad meiega tihedalt koos, nagu kassid ja koerad. Sa­mas on meie salongis oma kasukat käinud harimas ka jänkud.

Toas elavaid lemmikuid vannitatakse enamasti tihedamini kui õues elavaid karvaseid sõpru. Hoolduse vajadus on individuaalne, ehkki koerad, kelle kasukas vajab rohkesti tähelepanu, võiksid sa­longi külastada umbes kahe kuu tagant. Salongihooldusel on see eelis, et lahtine ja lenduv karv ei maandu kodu kappidel, laudadel ja põrandatel. Ka jääb vanni või duši äravool karvadest ummistamata.

Vaatamata salongis käimisele peaks kut­sa kasukat ka kodus kammima, sest groomer ei ole võlur, kes vildistunud ja takkus karvastiku kauniks ja siledaks suudaks teha. Koduseks hoolduseks tuleb hanki­da korralikud vahendid ja teha lemmiku kammimine omale harjumuseks. Seda võiks alustada kohe lemmiku kojutoomise päevast.»