Nipid

Täielik õpetus: kuidas saada kanalisatsioonitorud puhtaks ja vältida ummistusi 

Laura Karro, 29. juuni 2018, 13:55
Hoia torud kodus korras! Foto: Pixabay
Mida peaks tegema, et kanalisatsioonitorud säraksid nii väljast kui ka seest? Kas torupuhastusvahendid on ohutud? Otsime neile ja muudele küsimustele vastused!

Oi kui tüütu on suurt nõudehunnikut pesema asudes näha, kuidas veetase valamus muud- kui tõuseb ─ jälle ummistus! Ei taha ega viitsi selle kõigega tegeleda. Kõige suuremaks muutubki probleem aga just siis, kui kanalisatsiooni puhastamine muudkui edasi lükata.

Kõige lihtsamad vahendid

Vähem levinud, aga tõhus abiline on kanalisatsiooni puhastamise tross. Tross tuleb lükata mööda toru äravoolu sisse, kuni takistus ette tuleb. Seejärel tuleb trossi keerutada, kuni ummistus kaob.

Ummistuste puhul valamus aitab ka söögisooda ja äädikas. Kõigepealt vala äravoolu tassitäis soodat ja selle otsa kaks klaasi keevat vett. Kui sellest aga ei piisa, võta appi äädikas. Puista äravoolu mõned lusikatäied soodat ja vala peale äädikas. Kui susisev reaktsioon on lõppenud, kalla peale veel äädikat ja lõpetuseks uha torusse kuuma kraanivett.

Põrandatrapp ja haisulukk

Moodsates vannitubades ja dušinurkades on põrandatrapid, mis näevad puhtana väga kenad välja. Et need selliseks ka jääksid, tuleb trappe korras hoida. Selleks tasub neid põhjalikult puhastada kord või paar aastas.

Puhastamiseks eemalda trapi kaas. Seda tehes hoidu tangide kasutamisest, et trapp viga ei saaks. Puhasta trapp väikese harjaga, näiteks vana hambaharjaga, millega pääseb kitsastesse vahedesse. Kraabi lahtine mustus kokku ja pese trapp harjaga puhtaks. Võta välja vesilukk ja pese seegi puhtaks. Pärast kontrolli ka tihendit.

Kui vannitoas on kanalisatsioonihais, võib olla tegu lekkima hakanud tihendiga või valesse kohta paigaldatud haisulukuga. Seega säti see pärast puhastamist ilusti oma kohale ja suru paika. Põrandatrapile saab panna ka filtri, mis ei muuda trappi küll hooldusvabaks, aga võimaldab suuremat puhastamist edasi lükata. Filtrit vaheta vastavalt vajadusele.

Kraanikausi all oleva haisuluku puhastamisega saab tubli perenaine samuti ise hakkama. Pane haisuluku alla kauss, et torudest välja pääsev vesi ei voolaks vannituppa või kööki laiali. Kruvi vesiluku alumine osa lahti, puhasta see nii hästi kui võimalik, kruvi uuesti kokku ja kontrolli ka tihendeid.

Halb lõhn võib tuppa pääseda ka siis, kui haisulukk on vähese kasutamise tõttu n-ö kuivale jäänud. Mure lahendamiseks pole tarvis teha muud kui haisulukk veega täita. Seda võib teha ka kuuma veega, mis haisu tekitavad bakterid valamust kaugemale peseb. Kui hais püsib, kutsu spetsialist olukorda hindama.

Natuke kangem kraam

Torupuhastusvahendid sisaldavad mürgiseid, ent samas tõhusaid kemikaale, mis lahustavad peamised ummistuse tekitajad, näiteks rasva, seebijäägid ja juuksekarvad. Torusiili kasutamine ummistuse ennetamiseks ei riku torusid.

Kui oled puhastamisega aga hiljaks jäänud, ei pruugi ka kanged ained enam aidata, sest vahendi põhitoimeaineks olev leelis ei valgu torus piisavalt laiali või on torus olev tropp sügavamal, kuhu keemilise lahuse toime ei jõua. Ummistunud torus olev torusiil teeb santehniku töö aga raskemaks, sest ummistuse likvideerimisel peab ta hoiduma torusiili pritsmetest enda tervise säilitamiseks ning ka kliendi põranda ja mööbli hoidmiseks.

Torusiili ummistunud torusse valades võib see vahel ka üles tõusta – seda juhul, kui sinna vedelikku lisada. Kui eramajas on lihtne pereliikmetele öelda, et ärge praegu vett laske, sest torusiil on torus, siis kortermajade puhul on see keerulisem. Piisab sellest, kui torusiili valamise järel keegi ummistunud torustikku ülevalt vett lisab ja juba ajabki madalamal korrusel asuv valamu reovett üles.

Enne kui haarad värvilise pudeli järele, mis lubab kõike teha, mõtle järele. Keemilised ummistuste eemaldajad saastavad veetorusid ja põhjustavad põletusi, veelgi hullem, kui keegi juhtub vedelikku alla neelama. Lisaks annavad need lisatööd reoveejaamadele. Seetõttu proovi alati kõigepealt loodussõbralikumaid variante.

Kanalisatsioon on reovee jaoks

Kanalisatsioonitorudest ja reoveepuhastusjaamadest võib leida palju «huvitavaid» asju, mida on WC-potti või valamusse lastud. Kanalisatsiooni võib lasta aga ainult majapidamise reovett! Prügi ja rasv ei kuulu selle alla kohe mitte.

Mopiga põrandat pestes ei tasu tolmu, juuksekarvu ja muud prahti lapilt otse kraanikaussi puhastada, sest pikapeale võib sellest ummistus tekkida. Näiliselt väike suitsukoni on samuti väga ohtlik tegelane. Koniosad paisuvad vees ja võivad torude liitumiskohtadesse kogunedes põhjustada suuri troppe. Halvimal juhul tuleb teha torude survepesu.

Ka kogemata veega alla lastud tualetivärskendajad jõuvad puhastusjaamadesse. Poti külge kinnitatavad plastist topsikud võiks asendada loputuspaaki visatava tabletiga või poti külge kleepuva värskendusgeeliga.

WC-pott puhtaks

Esimese asjana kalla potti puhastusainet. Parim valik on sooda ja äädikas – lase neil 15 minutit mõjuda. Keemia asemel võid kallata WC-potti ka Coca-Colat. See peaks olema samuti väga tõhus puhasti, sest sisaldab süsinik- ja fosforhapet.

Kuni puhastusaine mõjub, puhasta potipinnad äädika ja vee lahusega. Alusta ülevalt ja liigu allapoole. Hõõru poti sisemus harjaga puhtaks ja lase vesi peale. Kui kasutad poekeemiat, hoia potikaas veetõmbamise ajal kinni, et puhastusaine pritsmed vannituppa ei paiskuks.

See võib sind imestama panna, aga WC-poti kaanest või prill-lauast on mustem hoopis poti ümbrus, seega puhasta ka seda hoolega.

Hiiglaslik probleem

Mõnikord juhtub, et eramus või ka kortermajas on ummistunud põhiline äravoolutoru. Erinevad tahked esemed, mis on sattunud tahtlikult või tahtmatult torudesse, jäävad liitekohtadesse kinni ja ongi häda käes. Teinekord piisab isegi vaid mustusest, mis aja jooksul ühte kohta koguneb.

Korrusmajade püstikute puhul on halb näitaja see, kui torud mulksuvad või äravooluavast tuleb vesi tagasi. Sellistel puhkudel tuleb teha majasisene kanalisatsioonitorustiku survepesu. Õnneks on tegu müravaba toiminguga, mis ei sega igapäevast elu.

Teinekord on probleem ka majaväline ─ nimelt taimed ja nende juured. Puude ja muude taimede juured otsivad pidevalt veetagavarasid. Kui äravoolutorudes on mõni halvasti liidetud koht või pragu, poevad juured sealt sisse, moodustavad juurepalli ja hakkavad toru ummistama. Parim viis seda probleemi vältida on mitte istutada puid sellele joonele, kuhu on paigaldatud maa-alused torud. Kui ummistus on juba olemas, lase torumehel asja uurida. 

Hoolitse torude eest!

Sten Vihmar, Santehnik24.ee OÜ tegevjuht soovitab:

1. Kasuta WC-potti ja kraanikausi äravoolu sihtotstarbeliselt. Kanalisatsioonitorude ülesanne on ära juhtida reovett ja tualettpaberit ning mit- te midagi muud. Reeglina leiab reovesi ummistunud süsteemist väljapääsu kõige madalamal paiknevatest kanalisatsioonikaevudest, keldritest ja alumiste korruste korterite WC-pottidest.

2. Paiguta WCsse kaanega prügikast. Diskreetselt kaanega kaetav prügikast võetakse rõõmuga kasutusele! Nii teed pika sammu aastakümneid tõrgeteta teeniva kanalisatsioonisüsteemi suunas.

3. Võta kasutusele karp ohtlike jäätmete jaoks. Keskkonnale tekitavad suurt kahju loodusesse sattunud kasutatud patareid. Prügi seast leitud kasutuskõlbmatud ravimid võivad olla leidjale aga ohtlikud. Sea sisse karbike ohtlike jäätmete jaoks ja kui see hakkab täis saama, vii patareid bensiinijaama ja vanad ravimid apteeki.

4. Kõigepealt kasuta kuuma vett ja kummipumpa. Kui toru on umbes, vala esimese asjana torustikku kuuma vett ja kasuta kummipumpa. Sageli on ummistuse põhjuseks rasvarikkad toidujäätmed, mis hangudes koos muu prügiga tõhusa tropi moodustavad. Kuuma veega õnnestub (vahel küll alles mitmekordse katse järel) hangunud rasv taas üles sulatada ning kui siis tropile kummipumbaga tekitatud vaakumiga veidi hoogu anda, võidki torud keskkonnasõbralikult taas vabaks saada.

5. Teise variandina kutsu santehnik. Keskkonna säilimise nimel ära kasuta poekeemiat. Keemilised torupuhastid sisaldavad väga mürgiseid kemikaale, mille lõplik eraldamine reoveest on raske ka reoveepuhastites. See sunnib veepuhastusjaamasid omakorda kasutusele võtma üha kangemaid kemikaale, mis loodust koormavad ja tõstavad taaskasutusse suunatud tarbevee hinda. Tihti on reoveepuhastil seetõttu otstarbekam suunata lõplikult puhastamata vesi tarbevee ringlusest kõrvale ja jätta lõplik ltreerimine looduse hooleks. Seejuures järgitakse rangelt, et loodusesse suunatud, lõplikult puhastamata vesi ei sisaldaks ohtlikke jääkaineid. Seega – kui kuum vesi ja kummipump lahendust ei too, on keskkonna mürgitamise asemel mõistlikum kutsuda torumees.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee