Jaga:     
Nipid

11 nippi, kuidas umbrohust lahti saada

Umbrohul on omadus kiirelt ja laialdaselt levida ning tihti kultuurtaimi lämmatada. Kuidas pealetungijad peatada?

Ära jäta kuhugi tühja mullapinda. Loodus ei salli tühja kohta. Seetõttu enneta soovimatute taimede invasiooni ja ära jäta ku­ hugi aias avatud mullapinda. Umbrohuseemnetel on sööti jäetud maal eriti lihtne tärgata ja levida.

Kasvata tühjaks jäänud peenardel pinnakattetaimi, haljas­ väetist või kata muld mitmekordsete papitükkidega, et umbrohu­ taimi oleks hiljem lihtsam välja juurida.

Eralda taimed. Multši peenardes taimede ümbrus põhu, niide­tud muru, kooretükkide või kattekangaga.

Kobesta katmata maapinda. Kõpla mullapinda regulaarselt, et soovimatutel taimedel poleks võimalik seal kanda kinnitada. Sellega säästad aega, mis kuluks hiljem juurimisele, kui umb­ rohutaimed on juba sügavale mulda kinnitunud.

Investeeri korralikesse tööriistadesse. Hangi hea umbrohu­ juurija, kõblas, kraabits, napsik või väljatõmbaja, et soovimatus kohas kasvav taim täielikult mullast eemaldada. Kuna paljud umbrohud paljunevad ka vegetatiivselt, võib üksikute juuretük­ kide muldajätmine sulle tööd juurde teha, sest neist kasvab mitu uut taime. Parim aeg juurimiseks on pärast vihma või kastmist, sest siis saad taime suurema tõenäosusega mullast kätte. Välja­ juurimine on kõige efektiivsem, kui teed seda järjepidevalt.

Nopi umbrohtudelt õied. Kiirel ajal, kui sul pole aega umbroh­ tusid välja juurida, nopi aias jalutades kõigilt õitsvatelt umbrohtu­ delt ära õied, et nad seemnetega edasi ei leviks.

Kasta kartulikeeduveega. Kalla peenras või käiguteel kasvavale soovimatule taimele peale kartulikeeduvett. Piisab juba väikesest kogusest, et taim hävitada. Kui umbrohi on longu vajunud ja kuivanud, saad selle vähese vaevaga mullast täielikult eemaldada.

Oota kompostiga. Ära viska välja juuritud umbrohutaimi kohe komposti! Koduses kompostris ei pruugi temperatuur olla pidevalt üle 60 kraadi, et seemnete idanemisvõime häviks. Lase taimedel päikese käes täielikult ära kuivada või vala väljajuuritud taimed ja nende seemned üle keeva veega ning alles siis viska need komposti või mata vähemalt meetri sügavusele.

Taimed kaitsevad. Kultuurtaimede naabruses kasvavad nelgid ja saialilled hoiavad umbrohtude levikut tagasi. Kui kaevad vilja­ kandmise lõpetanud tomatitaimede lehed ja varred peenrasse, pärsivad needki soovimatute taimede kasvu.

Piserda nõgesevirtsaga. Nõgesevirts on küll toitaineterikas, kuid lahjendamata kujul tekitab see taimedele põletusi, mille tagajärjel umbrohud närbuvad.

Sool, sooda, tuhk ja äädikas. Eriti sitkete umbrohtudega on väga tõhus soola­ ja soodalahuse, äädika ja suures koguses puutuha kasutamine, kuid need  meetodid võivad hävitada ka kul­ tuurtaimed ja viia mulla tasakaalust välja. Üledoseerimisel võib minna paar aastat, enne kui maapinnal midagi üldse kasvama hakkab. Samuti lagundavad need umbrohust vabanemise viisid sillutist.

Loe lähemalt juulikuu Nipiraamatust!

(Foto: Pixabay)