Nipid

6 nõuannet, kuidas leida ideaalne maakodu  (2)

Helen Serka-Sanchez, 22. märts 2019, 05:53
Enne maakodu ostmist pane kirja kõik kriteeriumid, millele see vastama peaks.Foto: Matton Estonia
Vaikne maakodu on paljude eestlaste unistus. Et oma valikus tulevikus mitte pettuda, mõtle teise kodu kriteeriumid põhjalikult läbi. Millele erilist tähelepanu pöörata, räägib RE/MAX City kutseline maakler Siim Serka.

 

Samal teemal

1. Asukoht

Maakodu valides on peaaegu määravaim selle asukoht. Privaatsel naabritest eemal krundil on kindlasti palju plusse, kuid arvestada võiks ka turvalisuse ja sellega, kui lihtne sinna sõita on. Inimtühi maja üksikul metsaserval on kurikaeltele kerge saak ajal, mil kedagi seal ei viibi. Arvesta ka, et talvel ja porisel ajal võib harvakasutatav kitsas metsa- või põllutee olla väga raskesti läbitav.

Suvekodu asukoha valimisel mõtle ka tulevikuperspektiivile. Puhkamiseks mõeldud maakodu puhul pole poodide, ühistranspordi, tervishoiu- ja haridusasutuste lähedus nii oluline, kui aga plaanid tulevikus sinna päriselt elama kolida, võib eraldatus saada koormavaks.

2. Finantsvõimalused

Mõtle läbi eelarve. Kui oma finantsvahenditest ei piisa ja vaja on ka panga abi, tee aegasti selgeks oma laenuvõimekus ja -tingimused, et saaksid hea suvekodupakkumise leidmisel kohe tegutseda.

3. Pääs kinnistule

Äärmiselt oluline on kindlaks teha krundile viivate teede omandiline kuuluvus – on need avalikult kasutatavad või eraomandis teed. Erateede puhul peaks olema seatud sinu kinnistu kasuks notariaalne servituut, mis lubab sul kasutada naaberkinnistu(te)l asuvat juurdepääsuteed. Paljudel juhtudel servituuti pole ja lähtutakse vaid suulisest kokkuleppest. Sellisel juhul võib naaber soovi korral tee sulgeda.

Kui olukorra lahendamiseks tavasuhtlusest ei piisa ja teist võimalust ligipääsuks suvilale pole, tuleb pöörduda aeganõudvale kohtuteele, mis võib tuua positiivse tulemuse, kuid heanaaberlikele suhetele see ilmselt kaasa ei aita.

 

Pakkumises on maakodusid, mida ümbritseva kinnistu suurus on alates paarist tuhandest ruutmeetrist kuni mitmekümne hektarini. Väikese maalapi hooldamine on kerge ja ilmselt on ka suvekodu ostuhind soodne.

Suurem maalapp tagab aga privaatsuse ja kindluse, et keegi kohe sinu koduõue kõrvale maja ei ehita ega võta ilusat metsa lähiümbrusest maha. Lisaks on maa hea investeering, mille hind piiratud ressursina pigem tõuseb.

 

5. Uus või vana maja?

Uue maja ehitamise sooviga on sobival krundil mitu eeldust.

Ehitusõigus. Vii end kurssi krundile potentsiaalselt taotletava ehitusõigusega. Sõltuvalt olemasolevast hoonestusest, krundi asukohast ja suurusest võib ehitusõiguse saamine võtta aega. Küsi selle kohta infot kohalikust omavalitsusest.
Krundil võib olla ka piiranguid. Veekogu lähedus või paiknemine kaitsealal võib ehitamise soovitud kohta hoopis välistada. Ka piirangute kohta saab infot kohalikust omavalitsusest või maa-ameti geoportaali kitsenduste kaardilt.
Liitumised. Krundil on oluline võimalus liituda elektri ja vee/kanalisatsiooniga ning selle maksumus. Elektrivõrguga liitumisel on tähtis lähima alajaama asukoht, mis on enamasti aluseks liitumistasu arvestamisel. Kuna see võib olla kulukas, võtke elektrifirmalt pakkumised juba krundiostu planeerimisfaasis.
Vana maja vajab eksperti. Olemasoleva hoonestuse korral kaasa ostuprotsessi ehitusekspert, kes hooned üle vaatab. Vanadel majadel võib olla probleeme, mida esmapilgul ei näe, kuid mille parandamine võib minna väga kalliks.
Üldjuhul on maja kõige olulisem osa katus. Kui see on korras, võib eeldada, et ka muud maja konstruktsioonid pole väga kahjustunud. Veendu ka küttekollete ja korstnate korrasolekus.
Paberid korda. Uuri tähelepanelikult olemasoleva hoonestuse dokumente. Sõltuvalt hoonete vanusest võib juhtuda, et need pole kantud ehitisregistrisse või on ehitatud projektist mööda.
Tagantjärele võib nende seadustamine olla kallis ja ajamahukas. Mõningatel juhtudel selgub, et hoone seadustamine pole võimalik, ja see päädib lammutamisega. 

Otsimisfaasis kammi regulaarselt läbi suuremad kinnisvaraportaalid. Kasuks tuleb, kui annad oma ostusoovist teada tutvusringkonnas. Ka Facebookis on mitmeid kinnisvara ostule-müügile spetsialiseerunud gruppe.

Olles välja valinud piirkonnad, kus oma tulevast maakodu meelsasti näed, tasub ka sealsete inimestega suhelda ja soovist sinna suvekodu osta, teada anda. Ostukuulutused kohalikel teadetetahvlitel võivad sinuni tuua nii mõnegi huvitava mitteavaliku pakkumise.

Abiks on ka koostöö aktiivse kinnisvaramaakleriga. Iga päev kinnisvara vahendamisega tegelevad maaklerid on turuga hästi kursis ja omavad infot paljude pakkumiste kohta, mis ei pruugi veel aktiivses müügis olla. Lisaks on professionaalsest maaklerist kasu pakkumise kohta info kogumisel, läbirääkimiste korraldamisel ja tehingu vormistamisel.