Jaga:     
Nipid

6 nõuannet maakodu otsinguteks

Vaikne maakodu on paljude eestlaste unistus. Et oma valikus tulevikus mitte pettuda, mõtle teise kodu kriteeriumid põhjalikult läbi. Millele erilist tähelepanu pöörata, räägib kutseline maakler Siim Serka.

Tere!
Meil on mõnus linnakorter, kuid mõnikord tahaksime saginast eemale saada. Käime h oma sõprade suvilates külas või mehe vanemate juures maal. Nüüd igatseme endale päris enda kohta, kus saaks olla omaette ja
asju meie moodi teha. Mida peaksime maakodu
otsides arvestama?

Parimate soovidega Kristel ja Arvo Tallinnast

Asukoht

Maakodu valides on peaaegu määravaim selle asukoht. Privaatsel naabritest eemal krundil on kindlasti palju plusse, kuid arvestada võiks ka turvalisuse ja sellega, kui lihtne sinna sõita on. Inimtühi maja üksikul metsaserval on kurikaeltele kerge saak ajal, mil kedagi seal ei viibi. Arvesta ka, et talvel ja porisel ajal võib harvakasutatav kitsas metsa- või põllutee olla väga raskesti läbitav.

Suvekodu asukoha valimisel mõtle ka tulevikuperspektiivile. Puhkamiseks mõeldud maakodu puhul pole poodide, ühistranspordi, tervishoiu- ja haridusasutuste lähedus nii oluline, kui aga plaanid tulevikus sinna päriselt elama kolida, võib eraldatus saada koormavaks.

Finantsvõimalused

Mõtle läbi eelarve. Kui oma finantsvahenditest ei piisa ja vaja on ka panga abi, tee aegasti selgeks oma laenuvõimekus ja -tingimused, et saaksid hea suvekodupakkumise leidmisel kohe tegutseda.

Uus või vana maja?

Uue maja ehitamise sooviga on sobival krundil mitu eeldust.

Ehitusõigus

Vii end kurssi krundile potentsiaalselt taotletava ehitusõigusega. Sõltuvalt olemasolevast hoonestusest, krundi asukohast ja suurusest võib ehitusõiguse saamine võtta aega. Küsi selle kohta infot kohalikust omavalitsusest.

Krundil võib olla ka piiranguid. Veekogu lähedus või paiknemine kaitsealal võib ehitamise soovitud kohta hoopis välistada. Ka piirangute kohta saab infot kohalikust omavalitsusest või maa-ameti geoportaali kitsenduste kaardilt.

Liitumised

Krundil on oluline võimalus liituda elektri ja vee/kanalisatsiooniga ning selle maksumus. Elektrivõrguga liitumisel on tähtis lähima alajaama asukoht, mis on enamasti aluseks liitumistasu arvestamisel. Kuna see võib olla kulukas, võtke elektrifirmalt pakkumised juba krundiostu planeerimisfaasis.

Vana maja vajab eksperti

Olemasoleva hoonestuse korral kaasa ostuprotsessi ehitusekspert, kes hooned üle vaatab. Vanadel majadel võib olla probleeme, mida esmapilgul ei näe, kuid mille parandamine võib minna väga kalliks.

Üldjuhul on maja kõige olulisem osa katus. Kui see on korras, võib eeldada, et ka muud maja konstruktsioonid pole väga kahjustunud. Veendu ka küttekollete ja korstnate korrasolekus.

Paberid korda

Uuri tähelepanelikult olemasoleva hoonestuse dokumente. Sõltuvalt hoonete vanusest võib juhtuda, et need pole kantud ehitisregistrisse või on ehitatud projektist mööda.

Tagantjärele võib nende seadustamine olla kallis ja ajamahukas. Mõningatel juhtudel selgub, et hoone seadustamine pole võimalik, ja see päädib lammutamisega. 

Loe edasi juulikuu Nipiraamatust!

(Foto: Matton Estonia)