Nipid

NIPID | Kuidas triikimine lihtsaks teha ja ideaalselt sirge triiksärk saada? 

Helen Serka-Sanchez, 25. september 2019, 06:23
Selleks et meeste triiksärk või naistepluus juba pärast pesu võimalikult sirge oleks, tuleks see riidepuule kuivama riputada. Õige aeg selle triikimiseks on siis, kui pluus on veel veidi niiske. Foto: Craig Adderley/Pexels
Isegi kui sa pole triikimisusku, on aeg-ajalt ikka vaja sirgeks saada mõni tööpluus, mehe triiksärk või lapse kleit. Mõned lihtsad võtted aitavad selle tülika tööga kiirelt valmis saada. Ehk hakkab triikimine sulle nii isegi meeldima?

Kas sulle on tuttav triikimist vajavate riiete aina kerkiv kuhi, kuni lõpuks sellele käega lööd? Triikimine muutub meeldivamaks, kui selle endale võimalikult mõnusaks teed.

Tee triikimine mugavaks nii:

 • Osta suur triikimislaud. Selle pluss on, et suurel triikimislaual ei pea sa rõivaeset pidevalt nihutama.
 • Vali hea lauakate. Kasuta triikimislaual metalse pinnaga kuumust hoidvat katet. See kiirendab triikimist ja säästab elektrit.
 • Teleri või raadio ees. Vali triikimistööks aeg, mil saad samal ajal raadiost või telerist oma lemmiksaadet jälgida.
 • Pane kõik vajalik triikimiseks valmis – lisavesi triikrauale, riidepuud riiete riputamiseks.
 • Säti triikimislaud õigele kõrgusele, nii et töö selga ei koormaks.
 • Rühmita riided triikimistemperatuuri järgi. Nii ei pea sa pidevalt triikrauda seadistama. Samuti on see energiasäästlikum. Alusta madala kuumusega esemete triikimisest ja liigu kuumemat temperatuuri vajavate rõivasteni.
 • Triigi niiskelt. Niiskeid riideesemeid on lihtsam triikida. Kuiva riide puhul aitab auruga või läbi niiske riide triikimine. Samuti võib enne triikimist pihustiga lasta rõivad uuesti niiskeks ja need rulli keerata, et niiskus ühtlasemalt jaotuks.
Peale selle, et triikraud silub inetud voldid ja kortsud, hävitab kuumus ka bakterid ja tolmulestad.Foto: Priscilla Du Preez/Unsplash

Vali õige triikimistemperatuur
Triikimisega võib väga lihtsalt kangale kahju teha. Selle vältimiseks loe rõiva hooldusjuhendilt selle hooldamise tingmärke. Muidu võid avastada, et tekitad triikides õrnale kangale inetud pruunid plekid või sulab mõnele sünteetilisest materjalist riidele sisse auk.

Igale kangale oma meetod
Selleks et riideese näeks kaua sama ilus välja kui poest ostes, ole tähelepanelik, kas rõivas vajab triikimist, pressimist või aurutamist.

 • Triikides nihuta triikrauda vahetult mööda kangast, et siluda kortsud. Triikimine sobib trikotaažpesule, voodilinadele, puuvillasele ja linasele riidele, polüestrile ja siidile.
 • Pressides tõsta rauda ühest kohast teise ja pressi riideeset läbi niiske marli või pressimisriide. Viimaseks sobib iga puhas ja värvikindel riie. Sellist viimistlust tahavad õrnad ja villased kangad, tehissiid, volditud riided ja rätsepaülikonnad. Pressides saavad rõivad tagasi oma esialgse vormi.
 • Aurutades aseta õrnale kangale niiske riie ja hoia triikrauda riide kohal 0,5–1 cm kõrgusel. Nõnda tuleks hooldada villaseid kootud esemeid ja lasta neil tasapinnal kuivada.
Triikimine muutub meeldivamaks, kui selle endale võimalikult mõnusaks teed.Foto: Filip Mroz/Unsplash

Lihtsa triikimise nipid:

 • Triigi piki riidekiudu – siis ei veni esemed välja.
 • Kahekordseid esemeid triigi esmalt pahemalt poolt, siis õigelt poolt.
 • Et vältida suurte esemete nagu kardinate ja linade üle triikimislaua põrandale vajumist, pane triikimislaua taha tool, mille peale need langeda saavad.
 • Tumedaid puuvillaseid riideid triigi pahemalt poolt, et õigele poolele ei tekiks läikivaid kohti.
 • Triigi riideeset alati ümber nööpide, iludetailide ja lukkude, mitte kunagi nende pealt. Vastasel juhul rikud nii riidedetaile kui ka triikrauda.
 • Reljeefsete tikandite ja kaunistuste puhul pane rõiva parem pool paksule froteerätikule ja triigi eset pahemalt poolt. Nii ei suru sa kaunistust lamedaks.
 • Rõivaste vooder võib vajada madalamat triikimistemperatuuri.
 • Ära kunagi triigi määrdunud rõivaid, sest triikraua kuumus kinnitab mustuse kangasse.
 • Pärast triikimist jäta riided enne kappi panekut veidikeseks ajaks jahtuma ja tuulduma. Nii püsivad need paremini sirged.
Selleks et meeste triiksärk või naistepluus juba pärast pesu võimalikult sirge oleks, tuleks see riidepuule kuivama riputada. Õige aeg selle triikimiseks on siis, kui pluus on veel veidi niiske. Foto: Craig Adderley/Pexels

Ideaalselt sirge triiksärk
Selleks et meeste triiksärk ja naistepluus juba pärast pesu võimalikult sirge oleks, tuleks see pesust tulles riputada riidepuule kuivama. Õige aeg triikimiseks on siis, kui pluus on veidi niiske. Juhul, kui särk on jõudnud siiski täielikult kuivada, pritsi see pihusega pudelist veega enne triikimist niiskeks.

Hea tulemuse saamisel on oluline riideeseme detailide õige triikimise järjekord.

Triigi triiksärki nii:
1. Alusta kraest. Triigi kraed esmalt pahemalt poolt, seejärel paremalt poolt. Triigi väikeste liigutustega nurkade poolt keskosa poole. Ühe liigutusega üle krae tõmmates jäävad sisse voldid.
2. Teisena passe. Säti särk triikimislaua kitsamale osale, et passe ehk särgiosa, mis jääb eest ja tagant õlgade vahele, oleks sirge. Jällegi alusta triikimist pahemalt poolt liigutustega õlaõmbluse suunas.
3. Mansetid. Mansetid peaksid olema triikimise ajal kinni nööbitud. Järgi triikimisel sama põhimõtet, et kõigepealt pahemalt poolt, siis paremalt.
4. Selg. Särgi seljaosa triikimiseks laota see triikimislauale ja pinguta sirgeks.
5. Varrukad. Varrukate triikimine võib olla paras katsumus. Kui käiselauda pole, veendu, et mõlemad varrukakihid oleksid siledalt kohakuti. Triikimissuund on õmbluste poole. Silu ka manseti juures olevat volti.
6. Hõlmad. Alusta särgi hõlmade triikimist taas pahemalt poolt. Paremalt poolt triikides väldi üle nööpide triikrauaga tõmbamist, sest need võivad kuumusega puruneda või üles sulada.
7. Viimistle. Lõpetuseks silu krae veel kord triikrauaga üle, voldi see käega alla ja vajuta vormi.
8. Riputa särk riidepuule. Vormi hoidmiseks pane kinni kõik särgi nööbid.
9. Pane triiksärk kappi, kui see on täielikult jahtunud.

Kas teadsid? Peale selle, et triikraud silub inetud voldid ja kortsud, määrdub triigitud pesu aeglasemalt. Veelgi enam – triikimine hävitab bakterid ja tolmulestad. Seega võiks ka värskelt pestud voodipesu kuuma triikrauaga üle lasta.

Hea teada!

 • Enne triikima asumist kontrolli, kas triikraud on alt puhas.
 • Alusta triikimist alles siis, kuni triikraud on saavutanud õige temperatuuri ja sealt eraldub puhast auru. Triikrauast tulev katlakiviga määrdunud vesi jätab riidele inetud ja raskesti eemaldatavad plekid.

Kasutatud kirjandus: Jarski, R., «Täiuslik pagas igaks elujuhtumiks», Ersen, 2008 Kolmann, K., Kont, K.-E., «Praktiline perenaine 2», Agitaator OÜ, 2011 Turner, A., «Kuidas olla täiuslik koduperenaine», Ajakirjade Kirjastus 2011

Samal teemal

14. september 2019, 18:40
Vahva nipp: nii saad pluusi jälle parajaks tuunida!
4. september 2019, 21:47
Pulmakleidi spikker: millist kaelust eelistada?
31. august 2019, 11:26
Kuidas kirbukal parimad aarded üles leida? Järgi neid 6 nippi!
24. jaanuar 2019, 13:00
Viis jahmatavat viga, mida paljud riideid triikides teevad