Nipid

Pead teadma: 9 viisi, kuidas leevendada silmade valulikkust 

Tuuli Mäemat; allikas Nipiraamat, 7. november 2017, 00:29
 
Kui silmad on kuivad, punetavad ja tekitavad ebamugavustunnet, tuleks murega tegeleda. Kuidas enesetunnet parandada, räägib silmaarst Merike Meren.

Leevendus kuivadele silmadele

Tee pause. Tee lugedes ja arvutiga töötades pause ning pilguta teadlikult silmi. Vaata vahepeal aknast välja või ruumis ringi.

Harjutused silmadele. Ka nn silmajooga ajal niisutab silm end ise, lisaks lõõgastuvad silmalihased, mis lähevad intensiivse lähitöö tõttu pingesse.

Väldi stressi. Stress põhjustab silmade kuivust. Kuivanud ja väsinud silmad võivad pideva ebamugavustunde tõttu tekitada väsimust ja stressi. Tekib surnud ring: stress tekitab kuivust ja kuivus stressi. Osa inimesi ütleb, et silmade kuivusest võib tekkida peavalu, aga otsest seost neil pole. Ilmselt on põhjus ikkagi stressi ja silmade ülepinge.

Viibi värskes õhus. Seal on õhuniiskus suurem kui köetud toas ja kuival silmal olemine.

Samal teemal

Tõsta ruumi õhuniiskust. Kasuta õhuniisutajat või aseta radiaatorile märjad rätid.

Kasuta kaitseprille. Kui lähed rattaga sõitma või suusatama, siis õhu liikumine silma ees suureneb ja seetõttu võib silm rohkem kuivada. Sel juhul aitavad kaitseprillid. Enne õue sportima minekut võib kasutada ka kunstpisaraid, mis tekitavad silmale kaitsekihi. Koju jõudes võiks silmadele uuesti kunstpisaraid panna, et loputada sealt välja kogu tolm ja allergeenid, mis sinna õues olles paratamatult satuvad.

Võta appi kunstpisarad. Kunstpisaratest on abi arvuti ees, reisides auto või lennukiga. Ka enne kinno minekut võiks silma tilgutada kunstpisaraid, et filmi vaatamise ajal ei tekiks kipitustunnet. Kui silmade kuivus on tõsine mure, võib tilku panna isegi iga tunni järel. Soovitatav on kasutada konservandivabu kunstpisaraid. Need on küll kallimad, aga silmale sõbralikumad.

Joo rohkem vett. Mõnikord muutuvad silma limas- ja sarvkestad kuivaks, kui ei tarbita piisavalt vedelikku. Seetõttu pea meeles pidevalt lonkshaaval vett juua.

PS!

Kui kuivus on põhjustanud limaskestapõletiku, muutusi sarvkesta pindmistes rakkudes, odraiva, rahetera või lauäärepõletiku, tuleks minna silmaarsti juurde. Põhiliselt kasutatakse sel juhul raviks hormooni ja antibiootikumi sisaldavaid tilku ning salve. Ekstreemse kuivuse korral sulgetakse pisarapunktid lau sees ajutiselt või püsivalt kirurgiliselt, et pisarate äravoolu silmast vähendada.

Mõni arvab, et saab kuiva silma korral abi, kui loobib vett näkku, hoides samal ajal silmi lahti. Seda silmaarstid ei soovita, sest kraanivesi lahjendab kuiva silma niigi kehva pisaravedeliku koostist. Nõnda saab küll ajutise leevenduse, kuid pikemas perspektiivis süvendab see silma kuivust.

Seletamatut silmade kuivust võib põhjustada ka mõni tõsine haigus. Enam levinud haigused, mis silmad kuivaks teevad, on suhkurtõbi, liigese- ja kilpnäärmehaigused.

Loe silmade tervisest pikemalt novembrikuu Nipiraamatust!

 

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
levi@ohtulehtkirjastus.ee