Nipid

Nii kestavad sinu saapad kaua: enneta soolarante ja määrdumist (1)

Nipiraamat.ee, 22. oktoober 2019, 05:30
Ära unusta oma saapaid sügisel hooldada. Foto: Freestocks.org / Unsplash
Kellele küll meeldiks niisked tallad või pakase näpistatud varbad? Otsisime vastuseid, kuidas muuta oma lemmiksaapad ilmastikukindlaks ja vastupidavaks. Abiks oli Võrumaal asuva jalatsivabriku OmaKing müügiesindaja Kaiju Thal.

  • Kaitse peale. Väga oluline on jalatseid korralikult hooldada – kasutada kingakreeme ning mustus- ja niiskuskaitsevahendeid, kuna nõnda peavad su lemmiksaapad vihmale, külmale ja mustusele paremini vastu ning pikeneb ka nende eluiga. Pihusta jalatsitele enne esimest kandmist mitu kihti niiskus kaitsevahendit, tee seda ka hiljem regulaarselt.
  • Alista soolarandid. Sügistalvisel ajal on saabaste suurim vaenlane sool. Väga tähtis on soolarandid enne jalatsite kreemitamist või viksimist eemaldada, kuna sool kahjustab nahka ja süvendab inetuid rante, isegi kreemi või viksi all. Koduste vahendite hulgast sobivad siledast ja kunstnahast jalatsitelt kergete soolarantide eemaldamiseks niiske lapp ning pesuseebivesi. Kui saapad nõuavad tugevamat puhastamist, võta appi eri nahatüüpidele mõeldud hooldusvahendid, näiteks vaht või šampoon. Viimane on mõeldud tugevalt sisseimbunud mustuse jaoks. Jalatsišampoon eemaldab edukalt nii vee-, soola- kui ka lumerandid. Pärast puhastamist kreemita jalavarje, et materjal püsiks pehme ja elastne. Eriti hea, kui jätad jalanõud pärast hooldust paariks tunniks või lausa üle öö kuivama. Palju oleneb ka hooldusvahendist: pihustid kuivavad ruttu, kreemid-viksid aeglaselt.
  • Kui määrdub seemissaabas. Karedast ja pööratud nahast jalanõude puhul harja mustus maha. Ainult siis, kui jalats on väga määrdunud, kasuta ka puhastusvahendeid. Seejärel võta appi värvpihusti, mis värskendab naha tooni ja annab ka vajaliku niiskus- ning mustuskaitse.
  • Porist pole pääsu. Väga poristel jalatsitel on mõistlik lasta esmalt ära kuivada, siis suur pori maha harjata. Edasi toimeta nii, nagu määrdunud jalatsi puhul ikka: tee saapad niiske lapiga puhtaks või võta appi mõni spetsiaalne vahend.
Ära unusta oma saapaid sügisel hooldada. Foto: Freestocks.org / Unsplash

Samal teemal

14. september 2019, 16:55
MOENÕU | Sügisel särkkleidita hakkama ei saa!
31. august 2019, 11:26
Kuidas kirbukal parimad aarded üles leida? Järgi neid 6 nippi!
9. august 2019, 15:20
Koeraga matkama! 4 kasulikku nõuannet, et kõik kulgeks plaanipäraselt
14. jaanuar 2019, 17:30
6 põhjust, miks su jalad on tihti tuimad ja kihelevad