Nipid

Lihtsad lahendused: kuidas soojustada puit- ja plastaknaid 

HELEN SERKA-SANCHEZ; allikas Nipiraamat, 3. jaanuar 2018, 10:53
Foto: Foto: pexels.com
Külma läbilaskvad aknad teevad meele mõruks, sest kuigi tuba on jahe, on küttearved suured. Õnneks saab nii mõndagi teha, et tuul jääks õue ja kodus oleks soe.

Kui tuuline ilm paneb toas kinniste akende ees kardinad liikuma, võid abi leida mitmest heast nõuandest. Kuidas probleemile läheneda, sõltub, kas sul on puit- või plastaknad. Häid nippe soovitab ehitusekspert Paul Leier.

Lahendusi puitakende soojustamiseks

Kasuta tihendeid. Oma konstruktsioonilt koosneb puitaken sisemisest ja välimisest aknast. Kondensatsioonivee vältimiseks peab nende vahel liikuma õhk. Seega tuleks eelistada akende soojustamiseks tihendeid ja paigaldada need sisemistele akendele aknaraami peale.

Silikoonida ja teipida puitaknaid ei tohiks, sest see sulgeb aknad õhukindlalt ja kahe akna vahele hakkab pidevalt niiskust kogunema. See aga kahjustab puitaknaid.

Kittimine. Puitakende sooja hoidmise parandamiseks sobib ka kittimine. Seda tuleks teha siis, kui väljas on püsivad soojakraadid, sest kitt kuivab kaua. Kitt tuleks pärast kuivamist katta värvikihiga, et vältida kiti pragunemist ja lagunemist.

Elastne liimimass. Akende äärde, puidu ja klaasi liitekohta võib lasta ka liimimassi, näiteks Kiilto Kiilto x Masa liimi ja tihendusmassi. Seda elastset ja puitpinnaga hästi nakkuvat liimimassi on eri toonides ja müüakse silikooniga sarnases tuubis. Vajadusel võib seda ülegi värvida. Liim ja tihendusmass vajavad samuti kuivamiseks plusskraade. Kindlasti tuleb toodete kasutamisel lugeda juhendeid, et sa kogemata aknaid ei kahjustaks.

Lahendusi plastakna soojustamiseks

- Kulunud tihendid. Rohkem kui kümme aastat vanadel plastakendel on sage probleem, et tihendid on selleks ajaks juba kulunud ning need on vaja välja vahetada. Selleks sobib mitte väga paks, näiteks 3–5 mm tihend, mis tuleb tihedalt akna külge teipida.

- Akna ääres puhuv tuul annab märku, et viga on tehtud akna paigaldamisel. Kui tellida uued aknad, peab kindlasti jälgima, et töö tehakse ära korralikult.

- Usaldusväärsed aknapaigaldajad on pigem suuremad ettevõtted, kel on pikaaegne paigalduskogemus ning kes saaksid ka kaheaastase garantiiperioodi ajal vajaduse korral parandustöid teha.

Tähtsad punktid paigaldamisel, et aknad peaksid sooja:

- Akende paigaldamisel kasutatud PU-vahtu ei tohi lasta nii palju, et seda peaks lõikama – sellisel juhul kaotab vaht UV- ja niiskuskaitse.

- PU-vaht tuleks katta aurutõkketeibiga ning alles seejärel võib peale panna pleki või laua.

- Hea vahend PU-vahu katmisel on vuugimass, mis tänu elastsusele ja koostisele tagab akende paigaldamisel hea ja vastupidava kaitse päikese ning niiskuse eest.

Veel külmalekke kohti

Tuuline pistik. Vanades paneelelamutes võib tuulise ilmaga tunda, kuidas pistikust puhub. See on tingitud maja konstruktsioonist. Lahenduseks on vana pistikupesa lahtiühendamine ja pistikupesa toosi vahetamine. Uus toos tuleb PU-vahuga kinni lasta nii, et paneelide vahel liikuv õhk ei pääseks enam pistikupessa. Kindlasti ei tasu ise minna vana elektrisüsteemi kallale, vaid pigem eelistada kogenud elektrikut või elektrialaste kogemustega ehitajat.

Välisuks. Kodu välisukse valikul ei tohiks liigselt koonerdada. Korralik uks ja selle paigaldamine on küll kallis, kuid kaitseb kodu nii külma, müra kui ka varaste eest.

Kehvalt soojustatud vundament. Vanadel majadel on enamasti probleem puudulikult soojustatud vundament. Selle tõttu on külm ka alumine korrus, eriti põrandad. Kuna jalad on temperatuuri suhtes tundlikud, tundub tuba ka tegelikust külmem.

Kui oled paiganud külma- ja niiskuslekked, on veel viise, kuidas sooja köetud toas hoida ja samal ajal ka küttekulusid kärpida.
- Õige temperatuur toas. Elutoas võiks temperatuur olla 21 ja magamistoas 19 kraadi. Tubades, mida aktiivselt ei kasutata, keera küte madalamaks, näiteks 12 kraadi peale, ja sulge uks. Ühe kraadi võrra madalam temperatuur säästab kuni viis protsenti küttekuludest.

- Tuuluta tube päevas korra. Tervisele on kasulik tube tuulutada. Küttearve seisukohalt on hea teha seda päevas korra, aga see-eest korralikult. Pidevalt akent veidi lahti hoides jahtuvad ruumid liiga maha ja pärast on suurem kulu neid taas soojaks saada.

- Hoia toas radiaatori ümber vaba ruumi. Nii pääseb õhk soojusallika juurest liikuma. Paksud kardinad, mööbel või puidust radiaatorikatted vähendavad selle efektiivust.

Kuidas tuvastada hoone külmalekkekohad?

Kohad, kust külm majja pääseb, saab tuvastada soojusauditi ehk infrapunafotodest koosneva aruande järgi. Fotod näitavad hoone soojalekkeid, külmasildu ja niiskeid alasid. Kõige parem aeg soojusauditi tegemiseks on enne kütteperioodi algust, kui välistemperatuur on võrreldes maja sisetemperatuuriga madalam.

Soojusauditi peaks tellima renoveeritavatele majadele enne tööde algust ja tegema auditi uuesti pärast tööde teostamist. Nii näeb ära, kas tööd said tehtud korrektselt. Tihti on probleem liitekohtadega, kus saavad kokku erinevad soojustused. Need on enamasti vundamendi ja fassaadi ning uue katuse vahekohad.

Kas sa teadsid?

- Mis tahes lekkeid ja nõrkkohti tuleb hakata parandama ruumist väljas ehk maja välisfassaadis.

- Kohad, mille kaudu pääsevad majja tuul ja vesi, tuleks likvideerida nii kiiresti kui võimalik, sest sealt tungib maja konstruktsioonidesse ka niiskus, põhjustades muu hulgas majaseent.

- Suuremad külmalekked peaks majadel parandama kogemustega ehitaja. Ise võib hakkama saada akende ja uste soojustamisega. 

Foto: Foto: pexels.com

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee