Nipid

Kas saaks KODUKULUSID väiksemaks? 

Tuuli Mäemat, 13. veebruar 2018, 09:30
Foto: Foto: pixabay.com
Muutes targalt ja järjekindlalt oma vee- ning elektritarbimise ja kütmisharjumusi, saab kopsaka summa kokku hoida. Tutvustame kavalaid säästunippe!

Hea teada!

- Hoia oma veearvetel silma peal! Kui märkad, et järsku on tekkinud tavapärasest suurem veetarbimine, võib see viidata mõnele lekkele.

- Uut kodumasinat ostes uuri selle säästlikkust ja soeta sellise suurusega seade, mis vastab sinu vajadusele. Tea, et suurem aparaat tarbib sageli ka rohkem vett.

Kuidas säästa vett?

Eliis Vennik, Tallinna Vee kommunikatsioonijuht, räägib nutikast veetarbimisest.

Keskmiselt kulutab tallinlane päevas sada liitrit vett. Koduses majapidamises läheb see enamasti peaaegu võrdsete osadena isiklikule hügieenile, riiete pesule ja köögis toimetamisele.

Kuna elame piirkonnas, kus puhta vee puudust iga päev ei koge, ei mõtle me kuigi palju vee säästmisele. Samas tasuks seda teha nii keskkonna säästmise kui ka isikliku rahakoti hüvanguks.

Erinevalt elektrist, mis on silmale nähtamatu, tajume vee kulumist vahetumalt, kui see voolab ära kraanikausi, tualetipoti, pesumasina ja nõudepesumasina kaudu. Need ongi ühtlasi kohad, kust veekulu vähendada saab.

Ülearune veekulu on suures osas seotud tarbimisharjumustega: jätame kraanist vee jooksma kogu nõudepesu ajaks, käime pikalt duši all, mõnuleme sageli vannis või paneme pooltühja pesumasina täisrežiimil käima.

Majapidamistes, kus sooja vett toodetakse elektriga, võib veetarbimise ajastamine aidata kodukulusid ka elektri arvelt vähendada, sest erinevalt külma vee hinnast, mis ööpäevas ei muutu, on elektri hind, millega kaubeldakse elektribörsil, tunnist tundi erinev.

Head nipid, kuidas kodus vett kokku hoida

- Eelista vannis käimisele dušši. Kui lühendad pesuaega kasvõi mõne minuti, võid säästa kuni 12 liitrit vett päevas. Pestes end vannis, kulutad ligi kolm korda rohkem vett. Kui oled sage spordiklubi külastaja, pese pärast trenni pigem seal – nii hoiad kodus palju vett kokku.

- Kraan kinni! Kui pesed hambaid, pead, raseerid end või seebitad käsi, keera vesi selleks ajaks kinni. Nii tehes võid säästa kuni 40 liitrit vett päevas.

- Säästuotsikud. Paigalda duššidele ja kraanidele säästuotsikud, mis segavad kraanist tulevale veele hulka ka õhku. Tänu sellele kulutad sama ajaga nõude pesemisele või duši all käimisele vähem vett.

Loe edasi veebruarikuu Nipiraamatust!

Foto: Foto: pixabay.com

Samal teemal

12. oktoober 2019, 08:00
Väärt säästunipid: kuidas hoida kokku küttearvetelt?
10. detsember 2018, 20:50
NÖRDINUD MAJAOMANIK: kodukulud lähevad iga päevaga kallimaks!