Tehnika

Põnev autoajalugu: Schlörwagen, sakslaste ehitatud aerodünaamiline ime (6)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 28. veebruar 2018, 09:26
Foto: Wikipedia
Möödunud sajandi kolmekümnendatel ehitasid sakslased valmis tilgakujulise auto, mis sai looja Karl Schlör von Westhofen-Dirmsteini järgi nimeks Schlörwagen ning mille aerodünaamika oli tõestatult parem kui tänastel voolujoonelisuse lipulaevadel.

Auto aerodünaamilised omadused mõjutavad oluliselt nii kiirendust, tippkiirust kui ka kütusekulu. Hetkel on selles vallas parimate näitajatega Tesla Model S ja Mercedes-Benz CLA, mille õhutakistustegur jääb alla 0,25.

1930-aastatel Saksamaal toodetud sõiduk nimega Schlörwagen oli aga üllatuslikult oluliselt madalama õhutakistusteguriga kui tänapäevased selle ala parimad – nimelt kõigest 0,15.

Schlörwagen sai nime oma looja, insener Karl Schlöri järgi, kes ammutas sõiduki disainimisel inspiratsiooni lennukitiibade kujust – tulemuseks oli ülimalt voolujooneline autokere, milles puudusid igasugused õhutakistust lisavad väljaulatuvad osad.

Kuidas kirjeldab seda minevikuautot aerodünaamikaekspert, miks disain tootjatele ei meeldinud ja kuidas tähistati masina 75. sünniaastapäeva, loe edasi Acceleristast.