Nipid

Ohtlik internet? Vaata, kuidas sotsiaalmeedias enda ja oma lähedaste turvalisust tagada! 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 13. juuni 2019, 19:53
Sotsiaalmeediat kasutades tasub alati valvsus säilitada!Foto: Becca Tapert/Unsplash
Suur osa inimeste suhtlusest ja infovahetusest on liikunud internetti sotsiaalmeediakanalitesse. Need pakuvad tõesti mitmeid hüvesid, kuid peidavad ka ohte. Viimaste vahel aitab turvaliselt navigeerida veebikonstaabel Maarja Punak.

Sotsiaalmeedia pole oma olemuselt halb, kuid selles tuleb osata targalt liigelda. Kõige algus on luua endale sotsiaalmeediasse turvaline konto. Selleks tuleb vaadata üle kõik turvalisust ja privaatsust puudutavad seaded.

Samal teemal

Lisa tuvastamise variandid. Kui virtuaalne platvorm võimaldab kasutada peale parooli ka tuvastamist telefoni kaudu või lisameiliaadressi või seob konkreetse nutiseadme kontoga, tasub kõiki neid võimalusi kasutada. Kunagi ei tea, millal neid varuvariante vaja on. Facebook võimaldab konto tagasi saada enne välja valitud kolme sõbra konto kaudu. On ka omamoodi tore, kui mõni sõber valib just sinu enda usaldusväärseks sõbraks.

Pikk parool. Hoolimata sellest, mida portaal soovitab, peaks parool olema vähemalt kaheksa märki pikk. Erinevad programmid, mis on loodud paroolide väljaselgitamiseks, muutuvad ebaefektiivseks alates kaheksandast tähemärgist – sel juhul on parooli äraarvamiseks kuluv aeg ebamõistlikult pikk.

Kui kontoga on midagi juhtunud, tuleb kiirelt tegutsema hakata. Foto: Tim Bennett/Unsplash

Blogi pidamine

Mida, kui palju, kas kõikidele nähtavalt või piiratult postitada, oleneb sellest, mis eesmärgiga konto tehakse.

Noored youtuber’id. Noortel on parem esimesed kuus kuud pidada kinniseid blogisid või YouTube’i kanaleid. Ehk siis koguda poole aasta jooksul võimalikult palju tagasisidet enda sõpradelt ning alles siis teha blogi soovi korral kõikidele kättesaadavaks. Avalikud eksimused sotsiaalmeediakanalites hakkavad tavaliselt enda elu elama ja kuigi öeldakse, et ka negatiivne tähelepanu on tähelepanu, siis vaevalt mõni noor soovib, et teda tuntaks tema eksimuste järgi.

Elustiili- ja pereblogid. Täiskasvanu puhul on igati okei pidada elustiiliblogi, kus inimene on teadlikult hästi avatud ja valmis vastu võtma internetikasutajate kriitikat, vahel ka alusetult. Küll aga on murekohti pereblogidega, kus lapsevanem ei mõtle läbi, milliseid pilte tasub enda lastest postitada. Seda seadus otseselt ei reguleeri, kuid siinkohal tuleks mõtelda, milline foto on eetiline ja lähtuda lapse huvidest. Mõnel juhul olen blogijate tähelepanu sellele juhtinud. Üldjuhul on blogimaailm Eestis omamoodi paika loksunud ja enim jälgitud blogid on ka kihvtid.

Sotsiaalmeediat kasutades tasub alati valvsus säilitada!Foto: Becca Tapert/Unsplash

Fotod endast ja oma perest

Piltide teema jagab inimesed kolme leeri: ühed ei soovi avalikus sotsiaalmeedias näha ühtegi enda pilti, teised postitavad kõike ning kolmandad laveerivad nende kahe vahel. Väga oluline on teada, millisesse leeri kuuluvad tuttavad ja sõbrad. Nii ei teki probleeme sellega, et keegi postitab peopilte, millel on ka inimene, kes ei soovi selliste fotode jagamist. Suurim murekoht on lahus elavad lapsevanemad. Mõlemal on õigus otsustada, aga kahjuks jõuab minuni juhtumeid, kus üks vanem pole teise pildivalikuga või üleüldiselt piltide jagamisega sotsiaalmeedias rahul.

Pildivargus! Üha rohkem on ka pildivarguse juhtumeid, kus Eesti noorte neidude Instagrami pilte kogutakse eraldi avalikule kontole. Heal juhul on see Instagramis, halvemal juhul mõnel pornokanalil.

Kuidas saada aru petuskeemidest?

Skeeme on erinevaid, aga kõige levinumatel on järgmised kindlad tunnused.

  • Asjaga on kiire! Üldjuhul on esimeseks märksõnaks ajakriteerium. Kui millegagi on väga kiire, võid aimata pettust.
  • Palutakse võidu lunastamiseks raha. Kui oled võitnud raha, kuid pead selle kättesaamiseks ise suuri summasid investeerima, pole asi õige.
  • Kaastunde tekitamine. Sageli mõjutatakse sotsiaalselt, rõhutakse kaastundele ja aitamisele: küsitakse raha lapse haiglakulude hüvitamiseks või kadus rahakott kogu raha ja dokumentidega. Inimesele kinnitatakse, et just tema saab aidata.
  • Võrgutamine. Võidakse ka meelitada ja saata armastuskirju, et valvsus hajutada. Selle meeldiva tähelepanu varjus on raha või alastipiltide küsimine juba kordades lihtsam.
Sotsiaalmeedias pilte jagades tuleb arvestada ka kaaslaste privaatsuse eelistustega.Foto: Josh Rose/Unsplash

Hoia lapse sõbralistil silma peal

Iga lapsevanema kohus on tunda huvi, kes tema lapse sõbralistis on ja sealt täiesti võõrad isikud eemaldada. Pedofiil ei kirjuta tutvustusse, et ta on pedofiil. Ta võib profiilipildina vabalt kasutada mõnda nunnu tütarlapse pilti ja nime ning lapsega ka mitte midagi rääkida, lihtsalt tema pilte laikida. Turvalisuse huvides küsi lapselt iga lisatud sõbra kohta taustainfot – kas ta ka päriselt teab seda inimest.

Kui kontoga on midagi juhtunud, tuleb kiirelt tegutsema hakata. Enamasti saavad inimesed oma häkitud kontod tagasi ning keelatud pildid ja videod eemaldatakse, kuid selleks tuleb teha raporteid, teavitada portaali ja vajadusel ka politseid. Peab aga arvestama, et see võtab aega, eriti kui räägime USA ajavööndis asuvatest Facebookist või YouTube’ist. Hea leht on Accountkiller.com. Seal on olemas kõik nipid, kuidas enda kontodest vabaneda. Paraku on see sait vaid inglise keeles.

Hariv meelelahutus

Ka lastevanemad võiksid jälgida noori youtuber’eid ja erilisi leide ka oma lastele soovitada. Kindlasti ei tasu jääda kinni Eesti piiridesse. Head ingliskeelsed kõnelejad aitavad kaasa ka noore keeleoskuse arengule. Olenevalt lapsest võiks aeg-ajalt kasvõi näiteks uurida, mida jagatakse TEDi kõnede lehel. Selliseid inspireerivaid lehti on teisigi.