Head nipid, kuidas vältida lapsel koolist tekkivat stressi. ()
Jaga:     
Nipid

Kool tekitab lapses stressi! Mida teha?

Lapsed on väsinud ja kurdavad tihti, et koolis käimine väsitab ning tekitab stressi. Mida teha ja kui tõsiselt seda muret võtta annab nõu Anna-Kaisa Oidermaa, Peaasi.ee kliiniline psühholoog.

Me kõik oleme tundnud, et vahel on koolis raske. Kui soovime, et laps õpiks endaga hästi toime tulema ja et vanematena saaksime selle juures abiks olla, võiks kõike, mida laps räägib võtta väga tõsiselt. Tõsiduse all ei pruugi me mõelda seda, et tegemist on tõsise probleemiga, küll aga kui soovime, et laps oskaks oma enesetunnet jälgida, ennast väljendada ja omandaks oskuse vajadusel teiste abi kasutada, ei saa lapse juttu võtta naljana või tühisena.

Vahel võib laste puhul ka kurtmise keel olla sõnadeta, laps võib halvasti magada, söögiisu muutuda, raskem võib olla emotsioonidega hakkama saada, samuti on stressiväljenduseks erinevate valude kurtmine, ka enesesse tõmbumine ja sagedane haigestumine.

Et lapsel ei tekiks stressi...

...peaks ta pärast pingutust puhkama. Pingeliste olukordade järel peab organismil olema võimalus lõõgastuda. Tarvis on vähemalt kaheksa tundi und ja pärast kooli võiks olla võimalus end vabaks lasta, kas siis niisama pikutamise, mõne toreda tegevuse, sõpradega koosolemise või ka liikumise kaudu. Tasuks välja uurida ja lapsega arutada, mis on temale puhkus ja aidata tal seda korraldada igasse päeva.

...paku talle lähedust. Juba see, et saad lapsega tõsiselt ja ausalt arutada, et ta stressis on, tema jaoks aega võtad ja oled valmis kuulama, aitab stressi leevendada. Abiks on ka kallistamine, koos mängimine ja naermine.

...hoia laps aktiivsena. Pea ei tööta hästi ilma kehata. Stressi kuhjumist aitab ennetada regulaarne tervislik toitumine, liikumine ja õues olemine, need on peale une esmased tingimused, mille najal töötab nii meie keha kui ka pea.

...ole kontaktis kooliga.  Kui stress kuhjub või jääb leevenduseta, on tarvis juba suuremaid samme ette võtta. Koolis võib stressi tekitada näiteks suhtlemine õpetajate või teiste lastega - kui asi on selles, tuleks koolis arutada, mida on suhtlemise parandamiseks võimalik ette võtta. Kui stress kuhjub ülemääraselt suurte nõudmiste tõttu õppetöö osas, on võimalik ka seda arutada nii lapse, kui kooliga. Vahel võib üle vaadata ka enda ootused, millest lapsele õppetöö osas märku anname - ka siin võib olla võimalust muutuseks.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid