Uudised

FOTOD: Signe Lahtein avas Nipiraamatule mullu oma koduukse: mulle väga meeldib siin olla!  

Tekst: Kelly Kipper, allikas: jaanuari Nipiraamat 2018, 3. aprill 2018, 19:49
Foto: Foto: Laura Strandberg
Eile õhtul suri 40aastaselt ajakirjanik ja telesaatejuht Signe Lahtein, kes sattus 22. märtsil raskesse avariisse. Avaldame kogu Nipiraamatu toimetusega südamest kaastunnet Signe Lahteini lähedastele!

 «Kodutunde» saatejuht Signe Lahtein (40) teab, mis tunne on täita inimeste kodud helgusega ja südamed soojusega. Tema enda igipõline energiaallikas on saun – kuum ja oi kui kosutav.

Samal teemal

Signe kodu asub Tallinna linnakärast, tempost ja tuledest kiviviske kaugusel Jüris. Intervjuule sõites palistavad teeääri hallid raagus puud ja lõputud lombid – talve krõbiseva karguse asemel on õhus tunda rõskust. Seda mõnusam on mõelda, et kohtumine Eesti ühe menukama saate tunnusnäoga päädib turgutava pärastlõunase saunaga.

Saunapere

Signe tervitab meid koduuksel koos koer Gingeriga, keda rõõm külalistest muudab heas mõttes pööraseks. Samal ajal, kui mina õnnest erutunud kutsat silitan, tõttab perenaine kööki, et panna ahju küpsema sai ja valmistada hõrk erkroheline pesto ning tomati-avokaadosalat. Tema pere saunarituaalide tähtis osa on toit.

«Saunatoidud peavad olema tavalisest tööpäeva õhtusöögist erinevad – et oleks natuke eriline ja pidulik tunne. Ja et neid ei peaks pikalt moorima. Kes seda sooja toitu ikka valmistab ja valvab, kui mina saunas olen? Saunaõhtuti on suure au sees igasugused näksimised. Ja koogi või saia saab varem valmis teha.»

Signe ei salga, et alati ei jääda saunaõhtuti väga tervislikuks. «Mäletan, kuidas olime kord noorema poja Matisega (10) kahekesi kodus ja ta tahtis hullult sauna teha. Mõeldud, tehtud! Ühtlasi korraldasime ka krõpsude degusteerimise õhtu – ta maitstes kokku 7–8 erinevat. Hull lugu! Aga nalja sai ja siiani meenutame,» jutustab ta.

Sauna ei tehta tema kodus mitte kord kuus või mõnel kõlaval tähtpäeval, vaid lausa kahel-kolmel õhtul nädalas. Lavale hüpatakse, kui termomeeter kerkib 75 kraadi kanti.

«Terve meie pere armastab sauna. On suur õnn, et minu mees Tõnis on samasugune saunahull nagu ma ise.» Peale elukaaslase ja poegade on ka Signe koer kirglik saunataja, kes naudib kõrgustesse küündivaid kraade.

Armastus esimesest leilist

Nii pesuruumi imposantsetel kivipinkidel kui ka arhailistel kuumaveekraanidel on Signe jaoks olulised tähendused – igaühega neist seostub mõni vahva mälestus ja rituaal. Ta lisab, et tema kui lapse jaoks oli sauna suur boonus toona ka kihisev Fanta, mida lubati talle ainult neil linnasaunaõhtutel.

Päris oma sauna sai Signe viie aasta eest, kui oma praegusesse korterisse kolis. Tema ema kodus valmis saun mõni aasta varem. «Ema on mul selline äge mutt, kes ehitas endale ise sauna: võttis raamatukogust raamatu ja vaatas, kuidas see käib. Valas segu ja plaatis!»

Saatejuht nendib, et varem ei osanud ta korterisaunadest lugu pidada. «Minu silmis oli see lihtsalt üks kapp vannitoas, kus naha kuumaks ajad. Suur oli minu rõõm, kui mõistsin, et selle korteri on tõenäoliselt projekteerinud samasugune saunahull nagu meie – leiliruum on mahukas ja vannitoast saab otse rõdule minna.»

Erilise korteri plussina toob Signe välja rõdu privaatsuse – kuigi maja asub keset tiheasustust, on see nii hästi planeeritud, et võid end seal kasvõi ihualasti jahutada.

Foto: Foto: Laura Strandberg

Hea koht, kus olla

Saunasessioonid kestavad Signe peres tavaliselt kolm kuni viis tundi, mis tähendab, et samaks õhtuks muid plaane ei tehta. Kuigi pere on sügavalt saunausku, pole lavalt puudumine patt. «Minu 16aastasel pojal Markusel on tihti omi asju ajada, mis tähendab, et saunatame ilma temata.»

«Meil on kokkulepe, et saun on koht, kus kõik saavad rääkida, mis nende elus toimub või mis neil hingel on. See on väljalülitamise ja mahalaadimise paik: töönädala lõpetamine, argielust kojujõudmine. Ainus, mida üritame saunas vältida, on moraali lugemine ja kasvatustööga tegelemine – selleks on teine aeg ja koht.»

Mõnusat õhkkonda aitab luua ka muusika. «See uuendus saabus meie ellu koos Bluetooth-kõlariga,» märgib Signe. «Ega me muidu osanudki muusikast puudust tunda, aga kui paari aasta eest jaanipäeval sauna tegime, mängis taustaks Elmari raadio. See oli nii äge!»

Perel kokkulepe, et muusikat valitakse kordamööda, mis annab võimaluse kuulata nii eesti-, vene- kui ka ingliskeelseid palu, popist folgi ja kantrini. «Muide, just saunas avastasin, kui palju mu vanem poeg muusikast teab. Kuulasin teda, suu ammuli!»

Hingamise aeg

«Arvan, et vaimses mõttes peitub sauna vägi kõige rohkem seltskonnas. Ma ei tea, kas ma üksi viitsiks 15 leili teha,» mõtleb Signe. «Muus mõttes on saun nagu koristamine – kui kraamid kodu, korrastad ka mõtteid. Saunas saab keha puhtaks, aga värskeneb ka vaim. See on koht, kus rahulikult olla, kus ei pea millegi nimel pingutama. See on hingamisaeg.»

Kui saunategu pole parajasti plaanis, naudib naine aega krimkade seltsis. «Mäletan, et kui läksin «Kodutundesse» tööle, siis vaatasin, et reeded jäävad mul täiesti vabaks – võtaks ehk veel mõne töökohustuse, kaalusin tõsimeeli. Hea, et ma seda ei teinud. Pärast pikki päevi, mis on täis suhtlemist nii võttemeeskonna kui ka saates osalevate peredega, olen väsinud. Kuulan hea meelega, ja inimesed räägivad mulle lugusid, mida nad pole võib-olla kunagi kellegagi jaganud, aga suhtlemistase on laes.»

Nõnda armastabki Signe nautida reedeid vaikuses. «Pikutan paksu valge teki all ja vaatan või loen krimkasid. Mulle väga meeldib kodus olla. See laeb mind.»

Signe pestoretsept

Foto: Foto: Laura Strandberg

Vaja läheb:

kaks toekat potti basiilikut

karp rukolat

120 g parmesanilaadset kõva juustu (riivituna)

100 g seedermänniseemneid

poole sidruni mahl

2 küüslauguküünt

oliiviõli

Tee nii:

Nopi basiilikult lehed ja pehmemad varred ning pane kaussi. Lisa ka kõik muud koostisosad. Surista kõik saumikseriga kokku. Pesto konsistentsi timmi õliga.

Lapsed leiliruumi!

    ⁃      Ära kasuta saunaaega moraali lugemiseks või kasvatustööks. Lavale mahtugu ainult toredad jututeemad.

    ⁃      Lase lastel saunamuusikat valida. Sa üllatud, kui vahvaid asju nad leiavad ja kui palju oma valikutest ning lemmikutest jutustada oskavad.

    ⁃      Luba lapsel lavale kaasa võtta kann külma vee või lumega. Mängulusti kui palju!

    ⁃      Las saunaõhtu olla eriline ka toiduvaliku või saunajookide poolest.

Signe saunanipid

Foto: Foto: Laura Strandberg

Mis teeb sauna mõnusaks?

    ⁃      Hea saunasemu, kellega arusaamad leili kuumusest ja kestvusest klapivad. Raske on sauna nautida, kui kamraad tahab kohe pärast esimest leiliviskamist välja minna, peab piisavaks kahte leili tunni kohta või vastupidi, armastab vaid 120kraadist ekstreemsaunatamist, samas kui sina tahaksid 75kraadises mõnuleda.

    ⁃      Õige valgus. Saunakogemuse juurde ei kuulu ere ega külm laetuli, pigem küünlad ja laternad.

    ⁃      Leiliaroom. Meie pere lemmik on kaselehelõhn.

    ⁃      Saunarätik. Olen kohanud suhtumist, et «käiks saunas küll, aga see vesi, mis seal voolama hakkab, on nii tüütu». Higistamine on organismile kasulik. Et see tüütu poleks, võta leiliruumi kaasa rätik. PS! See ei tohiks olla seesama, millega end hiljem kuivatada plaanid.

    ⁃      Muusika. Bluetooth-kõlarid on sauna seisukohalt imeline leiutis. Nutitelefoni ja interneti abil saad valida täpselt selle muusika, mida soovid.

    ⁃      Saunajook. Varu piisav kogus meelepärast keelekastet.

    ⁃      Võimalus maha jahtuda. Pärast leili peab keha saama jahtuda. Seepärast pole need saunad, kust õue või külma basseini ei pääse, minu jaoks head saunad.

    ⁃      Piisavalt tühi kõht. Täis kõhuga kuuma leili minek on sama nagu pärast kõva kõhutäit jooksma minek.

    ⁃      Enne sauna pikem jalutuskäik või sportimine värskes õhus. Kui väsinud lihased esimese leili soojuses pikenevad, on see meeletult hea tunne. Nagu seegi, kui talvekülmast tulnud näonaha peal tuhat «sipelgat» sebima hakkab. Tunned, et oled elus!

    ⁃      Varu vett. Pärast 10–15 leiliga saunaõhtut on ootuspärane, et keha tahab oma veevarusid taastada. Võta veepudel ka ööseks voodi kõrvale.

Saun teeb ilusaks

Foto: Foto: Laura Strandberg

    ⁃      Saunamöksid naha heaks. Klassikalise kehakoorija võib kokku segada meest ja soolast. Sooja mõjul imendub mesi naha sisse ja mingit kreemi pole pärast vaja. Ma pole ökousku, aga see retsept on lihtsalt kõige soodsam moodus – poekoorijad lähevad kaks-kolm korda nädalas saunatades väga kulukaks.

            Kes siiski mee kleepuvust ei salli, võib kasutada muud kehakoorijat. Kui tundub, et poekraam pole piisavalt tõhus, võib ka kreemi sisse soola juurde segada.

    ⁃      Kaunid kiharad. Aastaid käisin saunas puuvillase rätikuga – kaitstes nii juukseid kuuma eest. Viimasel ajal on see komme kadunud, aga panen enne leilitama asumist juustele palsamit või maski. Seda kulub mul palju, sest enne viimast leili pesen juuksed šampooniga ja panen neile veel kord maski, mis viimase leili kuumuses juukseid toidab. Pärast sauna ei föönita ma iial.

    ⁃      Klaari näonaha teenistuses. Näole kasutan pärast sauna C-vitamiiniga seerumit ja näokreemi. Maskid, mis näol ära kuivavad, mulle ei meeldi. Ma pole ka nende imettegevast toimest enda puhul tõestust saanud.

 Signe leilist ja kividest

«Leili iseloom sõltub palju kerisekividest. Meie kogemuse järgi annavad keraamilised kivid pikema ja pehmema leili. Sama eesmärki täidab ka laavakivi – selle pooridesse jääb leilivett, mis aurustub pikema aja jooksul. Lisaks viskab laava väidetavalt õhku kasulikke mineraale. Ei oska kontrollida, aga hea on uskuda.

Kõige tavalisem Soome graniit, mida ka poest kerisekividena kasti sees osta saab, annab kiire ja terava leili, kuid laguneb. Pärast iga korralikumat sauna võib kerise alt liiva kokku pühkida.»