Lemmikloom

Koer paneb aiast plehku? Ekspert annab nõu, kuidas seda ära hoida! 

Tuuli Mäemat, 20. juuli 2019, 14:02
Tegele oma koeraga piisavalt! Käi temaga igal hommikul ja õhtul jalutamas ning paku talle oma seltskonda ka muudmoodi - nii ennetad tema plehku panemist.Foto: Cam Bowers/Unsplash
Loomult uudishimuliku koera tema enda huvides turvaliselt koduhoovis hoidmine on paljudele väljakutse. Küsisime spetsialistilt, miks lemmik kodust plehku paneb ja mis on selle vältimiseks kõige tõhusam.

Miks koerad jooksu panevad ja kuidas seda ära hoida selgitab Sirje Vets, Eesti Kennelliidu litsentseeritud koertekoolitaja.

Põhjused, miks su koer jalga laseb

 • Keeruline kutsikaiga. Kui sinu koer sai kutsikaeas palju suhelda ja on kasvanud rõõmsaks koeraks, siis ta tõenäoliselt ei kipu nii kergelt minema jooksma. Koerad, kes on kutsikana olnud palju üksinda, muutuvad täiskasvanuna kartlikuks ja üksildaseks ning otsivad seetõttu rohkem võimalust olla koos teiste koerte või inimestega.
 • Hiljutine kolimine. Kui kolisid koeraga uude koju, võib koer igatseda eelmist kodu ja soovida sinna tagasi minna. Selle vältimiseks loo talle ka uues kodus kärmelt turvatunne.
 • Tal on igav. Tavaliselt koerad siiski väga hoiavad oma kodu ja peret ning panevad jooksu ainult siis, kui neil on palju energiat üle või on koeral kodus igav.
 • Su koer võib tunda hirmu. Koer võib aiast välja minna ka suure ehmatuse pärast. Teda võib olla hirmutanud miski tema ümbruses: inimesed, helid või isegi ootamatu ilm.
 • Soov teiste koerte või inimestega suhelda. Mõtle, kas teie aia läheduses on teisi loomi või inimesi, kelle lõhna ta tunneb ja kellega suhtlema tahaks minna.
 • Ta tunneb end väga üksi. Ühelegi koerale ei meeldi kaua üksi olla. Nad vajavad inimese lähedust ja tähelepanu. Kui su koer on jäänud pikaks ajaks üksi, kipub ta ulguma ja kiunuma, on närviline, väriseb, hakkab halvasti käituma või aiast ära jooksma.
Tegele oma koeraga piisavalt! Käi temaga igal hommikul ja õhtul jalutamas ning paku talle oma seltskonda ka muudmoodi - nii ennetad tema plehku panemist.Foto: Cam Bowers/Unsplash

Nii ennetad probleemi

 • Tegele koeraga. Käi temaga igal hommikul ja õhtul jalutamas ning paku talle oma seltskonda ka muudmoodi. Kui sa ei saa ise õhtul kohe pärast tööd koju minna, hoolitse selle eest, et keegi teine paneks talle süüa ja viiks ta välja liikuma.
 • Kehtesta end. Pane paika omavaheline suhe koeraga. Ta peab teadma ja tundma, et sina oled peremees, ja sinu sõnaga arvestama. Kui koer saab igapäevaelus kõik, mis ta soovib, ei oska ta lugu pidada ka keelust aiast välja minna.
 • Õpeta koerale selgeks piirid. Loo talle mõtteline piir ja tee selgeks, et sellest piirist ei tohi ta üle tulla. Alguses aita koeral teda kiites piirides püsida ja väldi tõrelemist. See, kui annad koerale märku alles siis, kui ta valesti käitub, ei tule eesmärgile kasuks. Häid õpetusi, kuidas seda teha, saab näiteks raamatust «Minu parim sõber».

Kui koer läheb hoovist välja

 • Otsi üles koht, kust ta plehku paneb. Vaata üle kõik aiavahed ja -augud, kust koer võiks end läbi suruda või endale augu kaevata. Aia alt väljaminemise vältimiseks mata aia alla aiavõrk ja palista ääred kividega. Väga tõhus on ka raadiopiire.
 • Kui su koer kardab. Muuda aed koerale meeldivaks. Ära sunni teda aias hirmuga silmitsi seisma ega karista teda. Püüa ka ise alati rahulikuks jääda. Koer võib sinu ärevust tõlgendada kui selget märki ohust, mis muudab ta veel arglikumaks.
 • Ole koeraga rohkem koos. Kui lemmikule meeldib palju õues olla, aga ta paneb aiast siiski plehku, võib olla põhjus selles, et talle ei meeldi üksi õues olla. Kaasa koera rohkem oma igapäevastesse tegemistesse ja ole temaga koos, et tema üksildustunnet vähendada. Võta ette pikemaid jalutuskäike või õpeta talle trikke – see paneb teda rohkem tahtma oma kodus olla ja mitte nii kergelt minema jooksma.
 • Ära karista. Koer, keda palju karistatakse, jookseb sagedamini kodust ära. Kui loom ei tule kutsumise peale kohale, ei tohiks teda selle eest karistada. Selline käitumine annab talle signaali, et peremehe juurde tulek tähendab halba. Sellepärast juhtub ka nii, et kui lemmik on aiast plehku pannud ja peremees kutsub, siis ta kutsumise peale ei tule. Anna koerale hea põhjus, miks kutsumise peale alati kohale tulla, näiteks premeeri teda hea toidu või mänguasjaga.
 • Väldi tema kadumist. Pane koera kaelarihma külge sedel oma telefoninumbriga, loomapoes on selleks saadaval mitmeid võimalusi. Oluline on oma koer ka kiibistada, et ta jooksus olles kergemini üles leida.

Koera ära jooksmist saab takistada raadiopiirdega - seda kasutades ei pea looma õues ketti või puuri panema.Foto: Kenan Kitchen/Unsplash

Raadiopiirdeaed on nähtamatu aed, mis on mõeldud koera hoidmiseks tema territooriumil. Seda on lihtne paigaldada ja see sobib kõikidele koertele.

See töötab nii. Mõne sentimeetri sügavusele maa sisse tuleb kaevata juhe, mis edastab ohutut raadiosignaali. Samal ajal kannab koer rihma, millel on vastuvõtja. Lähenedes juhtmele, saab koer kaelarihma kaudu lühikese ja ohutu stimulatsiooni. Koer õpib kiiresti vältima juhtmega ala ja püsib talle määratud territooriumil. Peale aia välise külje on võimalik piirata ka kõik aia sees olev, nt peenrad, basseinid, ilupõõsad jne.

Raadiopiirdeaia plussid ja miinused:
Maris Varblane, PetCity sortimendi- ja kategooriajuht

+ Raadiopiirdeaeda saab kasutada ka juhul, kui füüsiline aed puudub.
+ See on palju soodsam kui aia ehitamine looma piiramiseks.
+ Raadiopiirdeaiaga ei pea looma õues ketti või puuri panema.
+ See sobib eriti hästi koertele, keda ei piira kõrge aed või kes kipuvad end aiast välja kaevama.
‒ Kui raadiopiiret ei kasutata vastavalt juhendile, ei pruugi see toimida.

«Meid aitab raadiopiire väga!»

Pille: Ostsime raadiopiirde meie krants Murrile juba aastaid tagasi. Ka enne piiret ei kippunud koer plehku panema, aga soovisime seda igal juhul ennetada. Meie jaoks oli oluline, et suur koer ei pääseks hulkuma ega ohtliku autotee lähedale. Kuna meie hoovil pole ümber piirdeaeda (see pole ka plaanis), oli raadiopiire hea valik. Oleme sellega väga rahul! Mulle meeldib ka see, et sain sellega ära piirata ka peenrad, et koer sealt oma suurte käppadega üle ei traaviks ega läheks sinna kontidele auke kaevama.

Samal teemal

30. september 2019, 07:38
Tõde või vale? 6 müüti lemmiklooma steriliseerimise kohta
5. august 2019, 16:49
Kalad lemmikuteks! Mida olulist peaksid teadma?
30. juuli 2019, 13:55
Pargiroosid aeda: millist sorti valida?
18. juuli 2019, 15:53
LEMMIK | Need on asjad, mida peaksid teadma, kui plaanid võtta perre kutsika!