Nipid

Miks su koer aiast plehku paneb? 

Tekst: Tuuli Mäemat, allikas: Nipiraamat, 7. mai 2018, 09:02
Koer ei jookse põhjuseta aiast minema.  
Kui koerad on rohkem aias, kipuvad osad neist ka sealt plehku panema. Miks see nii on, selgitab Sirje Vets, Eesti Kennelliidu litsentseeritud koertekoolitaja.

Põhjused, miks su koer jalga laseb

·      Keeruline kutsikaiga. Kui sinu koer sai kutsikaeas palju suhelda ja on kasvanud rõõmsaks koeraks, siis ta tõenäoliselt ei kipu nii kergelt minema jooksma.

Koerad, kes on kutsikana olnud palju üksinda, muutuvad täiskasvanuna kartlikuks ja üksildaseks ning otsivad seetõttu rohkem võimalust olla koos teiste koerte või inimestega.

·      Hiljutine kolimine. Kui kolisid koeraga uude koju, võib koer igatseda eelmist kodu ja soovida sinna tagasi minna. Selle vältimiseks loo talle ka uues kodus kärmelt turvatunne.

·      Tal on igav. Tavaliselt koerad siiski väga hoiavad oma kodu ja peret ning panevad jooksu ainult siis, kui neil on palju energiat üle või on koeral kodus igav.

·      Äkki su koer tunneb hirmu. Koer võib aiast välja minna ka suure ehmatuse pärast. Teda võib olla hirmutanud miski tema ümbruses: inimesed, helid või isegi ootamatu ilm.

·      Soov teiste koerte või inimestega suhelda. Mõtle, kas teie aia läheduses on teisi loomi või inimesi, kelle lõhna ta tunneb ja kellega suhtlema tahaks minna.

·      Ta tunneb end väga üksi. Ühelegi koerale ei meeldi kaua üksi olla. Nad vajavad inimese lähedust ja tähelepanu. Kui su koer on jäänud pikaks ajaks üksi, kipub ta ulguma ja kiunuma, on närviline, väriseb, hakkab halvasti käituma või aiast ära jooksma.

Pikemalt loe maikuu Nipiraamatust! 

Koer ei jookse põhjuseta aiast minema.  

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee