Lemmikloom

Varjupaiga juhataja paneb südamele: 6 põhjust, miks võtta koer või kass just varjupaigast 

Tuuli Mäemat, 15. oktoober 2019, 17:44
Iga lemmik tahab endale päris kodu ja kuuluvustunnet. Foto: Japheth Mast / Pexels

Kui võtad looma varjupaigast, saab lemmik tänu sulle endale armastava perekonna. Vastu saad aga südamest tänuliku sõbra. Selgitame, kuidas käib varjupaigast lemmiklooma võtmine.

"Õnneks muutub Eesti inimeste loomapidamise kultuur järjest paremaks," tõdeb Tallinna Loomade Varjupaiga juhataja Eve Tobias (50). Siiski on varjupaikades palju koduta ja väärkoheldud loomi. Et neil elus edaspidi paremini läheks, räägib Eve lähemalt, kuidas endale varjupaigast lemmik saada.Esimene samm: mõtle kõik läbiIga inimese elus on hetki, mil ta mõtleb: võtaks endale looma. Kui peres on lapsed, võivad just nemad lemmikut manguda. Olenemata sellest, kes looma koju soovib, tuleks enne otsuse lõplikku langetamist hoolikalt läbi mõelda, kas sul on ikka võimalik tema eest hoolitseda. Mõtle, milline on sinu elustiil – kas oled palju kodust ära või rohkem kodune. Kui pead tihti kodust eemal olema või reisid palju, arutle, kas sul on selleks puhuks keegi, kelle juurde oma karvane sõber hoiule jätta.Looma võttes pead kindlasti arvestama sellega, et peale suure rõõmu kaasnevad temaga ka rahalised kulud. Lemmik vajab süüa ja vähemalt korra aastas peab temaga käima arsti juures. Ette võib tulla ka ootamatuid tervisemuresid. Ehkki kassiga ei pea väljas käima nii nagu koeraga, ei taha ka tema pikalt üksi olla ja vajab tähelepanu.Teine samm: tutvu loomadegaKui kodus on kõik korralikult läbi mõeldud, tule varjupaika loomadega tutvuma. Sealseid kasse on võimalik paitada ja koertega jalutamas käia. Enne lemmiku võtmist soovitame mitu korda loomaga varjupaika sõbrunema tulla. Loomavõtmises kõheldes on võimalik pakkuda loomale alguses ka hoiukodu. Kui tundub, et soov on kindel ja iseloomud klapivad, saab varjupaiga elaniku päriseks endale jätta. Kõik meie varjupaigad võtavad enda loomad alati tagasi, kui nende pidamisel ületamatuid raskusi tekib.

Kolmas samm: leping ja kodune kohanemisaegKui lemmik on välja valitud, uurime me headel eesmärkidel alati enne looma loovutamist, mis tingimustesse ta võetakse. Kui kõik klapib, sõlmime loovutuslepingu ja tasuda tuleb loovutustasu. See on katmaks loomale tehtud kulutusi, mille eest kohalik omavalitsus varjupaigale ei tasu. Pärast kahenädalast garantiiniaega vaatab arst looma üle, paigaldab talle kiibi, vaktsineerib ning steriliseerib või kastreerib. Loovutustasu katab kõik need vajalikud protseduurid.Igal loomal, kes uude koju läheb, on alguses kohanemisperiood, mil ta võib käituda teistmoodi, aga see möödub tavaliselt. Loom, kes pääseb päris koju, on terve järgneva elu tänulik ja pakub palju rõõmu. Tuleb aga arvestada, et varjupaigast võetud loomadele võib olla jätnud sügava jälje aeg ja elutingimused enne varjupaika jõudmist.Põhjused, miks võtta lemmik varjupaigast:

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

7. oktoober 2019, 05:38
Tähelepanu, loomaomanikud: need sügishaigused ohustavad sinu lemmikut
28. september 2019, 18:30
LEMMIK | Vaata järele, milline näriline sinu koduloomaks sobib
19. august 2019, 13:24
Kalad üksi kodus ehk Kuidas hoolitseda akvaariumi eest reisil olles?