Lemmikloom

Puhka turvaliselt koos lemmikuga 

Tekst: Tuuli Mäemat, allikas: Nipiraamat , 25. mai 2018, 12:25
Väärt abinõu!
Suve naudivad ka lemmikud, kuid nagu inimesigi võivad nii vee ääres kui aias varitseda ohud. Mida täpselt silmas pidada annab nõu PetCity Rannamõisa konsultant Inna Lepihov.

MIDA TEHA, KUI…

…koer läheb ujuma.

Tea, et buldog ei oska ujuda, on erandeid, aga suurem osa nendest vajub põhja. Kui koer läheb merre, siis tuleb jälgida, et ta ei läheks liiga kaugele. Veendu, et koer oskaks ujuda. Jälgi, et ta liiga palju merevett ei jooks, kuna vesi on soolane ja ei mõju koerale hästi. Kasuta koertele mõeldud päästevesti, see aitab teda paremini veest eristada.

…koer tuleb ujumast ja ta karv on märg.

Lase tal võimalikult palju end raputada, nii tuleb liigne vesi ka tihedama karva seest välja. Võimalusel tuleb kuivatada rätiku või isegi fööniga. Kui puudub võimalus koera kuivatada, tuleks liikuda märja koeraga võimalikult palju, et karv saaks õhku ja kuivaks loomulikul moel.

…koer püherdab pärast vees käimist liivas.

Tuleks teda takistada, sest see kahjustab või kriibib tema nahka. Liivas leidub peale liiva tihtilugu palju väikeseid teravaid terakesi, mis võivad koera nahka vigastada. Väike kriimustus märjal nahal, mida katab ühtlaselt niiske karvakiht võib minna põletikuliseks, hakata hauduma ja sealt omakorda võib tekkida äge nahapõletik ehk Hotspot.

…koera hammustab putukas.

Mesilase hammustuse puhul on oluline see, kas koer on allergiline või mitte. Kui koer on allergiline, tuleb esimesel võimalusel veterinaari juurde minna, sest hammustus võib saada eluohtlikuks.

Tee nii! Turse kohale võib panna jää kompressi. Nõelamise kohale võib panna ka kortisoni sisaldavat kreemi. Oluline on, et ei vajutaks nõelata saadud kohale, kui putukas on jäänud kohale, võib seda üritada eemaldada nõela või pintsettidega.

Väldi seda nii! Tunne oma koera, paljud koerad on sääsehammustuse suhtes allergilised. Kaitsta saab koera vastavate preparaatidega, mida saab veterinaarapteegist.

…koeral on puuk.

Puukide ennetamiseks on võimalik kasutada tõrjevahendit. Kui sellest hoolimata leiad koera nahale kinnitunud puugi tuleks see ettevaatlikult eemaldada. Hiljem peab hammustuskohta kindlasti jälgima. Juhul, kui esineb punetust, mis paari päeva kuni nädalaga üle ei lähe, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

Mõni üksik puuk ei ole koerale endale ohtlik, kuid olles imenud end verd täis, lasevad nad end koera naha küljest lahti ja munevad munad. Seetõttu levitab koer puuke koduaias ja toas. Puugid kannavad endas inimestele ohtlikke haigusi.

…koer on külmas vees ujudes külma saanud.

Kui koer on kas liiga kaua vees või ujub külmasvees võib tekkida sabanärvi põletik ehk rahavkeeli " vesisaba". See on koera jaoks väga valulik ja väljendub saba all hoidmises- koera saba ei tõuse enam seljajoonest kõrgemale ja on allapoole kaardus. Koer ise võib olla loid ja tujutu, kuna tegemist on päris valusa põletikuga, kuid on ka erandeid koeri kes ei näita absoluutselt valu välja, kuid sabaasend siiski reedab vesisaba olemasolu. Vesisabaga tuleks kindlasti pöörduda veterinaari poole.

…koera salvab rästik.

Rästik salvab peamiselt koera pea piirkonda, nina ja jäsemeid. Rästiku murk võib kahjustada mitmeid erinevaid organeid ja tekita organpuudulikkuse viie kuni seitsme päeva jooksul. Kui koer on rästiku hammustuse vastu allergiline, võib mõne minuti jooksul tekkida anafülaktiline šokk ja loom võib surra. Vaskuss ja nastik koertele ohtlikud ei ole.

Salvatud kohale tekib paari tunniga turse, koer võib muutuda loiuks ja uimaseks. Turse võib püsida 10-14 päeva.

Tee nii! Kui koer on saanud salvata tuleks panna ta lamama ja mitte lubada tal ringi liikuda. Salvatud kohta ei tohi žgutiga kinni siduda ega mürki haavast välja imeda.

Väärt abinõu!