Nipid

Kui sinu lähedane jääb vanaks, millega arvestada? 

Tekst: Tuuli Mäemat, allikas: Nipiraamat, 28. mai 2018, 16:48
Kui sinu lähedane jääb vanaks, millega arvestada? Foto: Matton Estonia
Vananemine on paratamatu, aga valmistab siiski palju muret, eriti kui selleks on meie lähedane. Siin on see, mida võiksid teada, kui sinu lähedane vananeb.

MTÜ Minu Tasakaal pereterapeut Siivi Hansen selgitab muutusi, mida toob kaasa vanemaks saamine.

Kehalise võimekuse muutused. Tasapisi raugeb jõud ja väheneb vastupidavus. Siiani edukalt tehtud majapidamistööd võivad tunduda nüüd väga rasked. Ka koordinatsioon ja reaktsioonikiirus pole need, mis varem. Pikkade sõitude puhul tuleks ise eaka eest roolis olla ja libedal ajal hoolitseda, et saabaste all oleksid naelikud. Väga tähtis on, et inimene pingutaks ega kaotaks oma oskusi, eriti WC-s käimist. Kehalist ja vaimset vormi hoiab liikumine ja just see tegevus, mis inimesele meeldib – jalutuskäik, tantsimine või aiatöö.

Mälu ja õppimisvõime on teistsugused. Inimese õppimisvõime ei kao, küll aga on vana õpitu asendamine uuega raske. Seega teevad nad asju nii nagu tehtud ja ei taha sugugi meie head nõu kuulda. Eakat võivad tabada mälu hävitavad haigused, mille tulemusel lühimälu kaob. Sel juhul võib tekkida olukordi, kus ta tegevus on ohtlik endale või teistele.

Kui sinu lähedane jääb vanaks, millega arvestada? Foto: Matton Estonia

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee