Nipid

Hea teada! Mis õigused on mu lastel suvetööd tehes? 

Toimetas: Helen Serka-Sanchez, allikas: Nipiraamat, 8. juuni 2018, 10:26
Hea teada! Mis õigused on mu lastel suvetööd tehes? 
Laste õigustest ja kohustustest töösuhetes annab ülevaate Heidi-Maarja Melts, Tartumaa Rajaleidja keskuse karjäärispetsialist. 

Alljärgnev on olulisim, mida noor peab teadma ja meeles pidama:

Ümbrikupalk ei ole sulle soodne, sest seda vastu võttes jääd ilma sotsiaalsetest tagatistest, näiteks haigusrahast.

Loe see rahulikult läbi. Jälgi, et töölepingus oleksid kirjas järgmised detailid: tööülesannete kirjeldus, töötamise aeg, koht, töötasu, puhkeaeg ning lisatasu öötöö ja ületundide eest. Tea, et töötajale peab maksma vähemalt kehtivat alampalka, mis tunnitasuna on 2,97 eurot, ja ületunnid on alaealisele keelatud. Sul on alati õigus tööleping rahulikumaks läbilugemiseks kaasa võtta ja lasta üle vaadata ka mõnel täiskasvanul.

Tea oma töötunde. Alaealise töö- aeg on rangemalt piiratud kui täiskasvanud töötajatel. Lubatud töötundide ja tööaja piirangute kohta saad lugeda tööelu portaalist Tooelu.ee.

Kõik tööd ei ole alaealistele lubatud. Täpse ülevaate, millised tööd on alaealistele lubatud, leiad tööelu portaalist või Rajaleidja kodulehelt «Tööohutuse» rubriigist.

Proovipäeval töötamise eest peab saama tasu. Kui lähed tulevasse töökohta ainult vaatlema ja reaalselt tööd ei tee, siis selle eest ei pea tööandja töötasu maksma.

Tööandja kohus on sind kui töö- tajat kanda töötamise registrisse. Sellisel juhul saad teavitava e-kirja.

Deklareeri tulu. Alaealisena teenitud töötasu tuleb sul ise deklareerida.

Mõtle oma töökogemus läbi. Targalt töötamine tähendab ka õpitu ja kogetu enda jaoks lahtimõtestamist. Mõtle, mida andis see töö- kogemus sulle juurde ja milliseid oskusi, teadmisi, kogemusi sa suvel töötamisest said.

Hea teada! Mis õigused on mu lastel suvetööd tehes? 

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee