Säilita eelkõige rahu, kui metsloom sinu aeda eksib. (Foto: Pixabay.com)
Jaga:     
Kodu ja Aed

Appi, mu koduaias on metsloom! Mida teha?

Suurematest loomadest satuvad koduaedadesse enamasti rebased ja halljänesed, kuid harvad pole ka metskitse või põdraga aias kohtumised. Tõnu Talvi, Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist, jagab häid näpunäiteid.

Kui metsloom satub koduaeda:

·      Säilita rahu. Loom on tema jaoks võõras keskkonnas ja võib olla hirmul. Ootamatust lisab veel ka inimese nägemine. Muidugi võib loom olla aias ka tihe külaline õunapuuoksi näksimas või koerakaussi tühjendamas. Siiski ole rahulik, sest inimesega silmitsi seismine võib panna ta ettearvamatult käituma.

·      Vaatle eemalt. Tee esmalt eemalt vaatluse teel selgeks, kas aias olev metsloom on terve, ilma väliste vigastusteta ja oma liikumises vaba. Kui see tundub nii, siis on mõistlik jätta metsloom rahulikult oma kohta, vajadusel avada aeda sulgevad väravad või eemaldada muud takistused ning minna tunniks-kaheks mujale oma toimetuste juurde. Uluk rahuneb ja kohaneb olukorraga ning enamasti leiab ise tee tagasi oma elukeskkonda.

·      Lahku looma vaateväljast. Väga halb on sellises olukorras asuda metslooma jäädvustama või teda lähemalt uurima. Esialgne rahulik olukord saab oskamatu ja aktiivse sekkumise tagajärjel vaid halvemaks muutuda. Väljaõppeta inimene ei tohi ulukile läheneda, teda kinni püüda, päästa ega ravida. See on halb nii ulukile kui inimesele.

Pikemalt loe värskest juulikuu Nipiraamatust!