Nipid

Marjuline, ole marju korjates tähelepanelik! 

Tuuli Mäemat, 27. juuli 2018, 22:34
Ole metsas tähelepanelik!  Foto: Pixabay.com
Juba mõnda aega saab metsast marju noppida. Kuigi tundub, et igaüks tunneb ära mustika või pihlamarja, siis peaks ikkagi tähelepanelik olema. Mida peaks metsas marjul käies silmas pidama räägivad Eesti Loodusmuuseumi spetsialistid.

Nipid marjal käiguks:

·     Tunne sarnaseid marju.Kui mari on taime küljest maha kukkunud, ei tasu seda korjata. Näiteks on välimuselt väga sarnased ülimürgise maikellukese ehk piibelehe ja pihlaka marjad, mistõttu neid on lihtne segi ajada. Seda enam, et need võivad kasvada väga sarnastes kohtades.

·     Isegi mustikaid võib segi ajada.Mustikametsades võivad segamini minna mustika ja ussilaka marjad. Viimased asetsevad üksikult iga taime varre tipus nelja suure risti asetseva lehe keskel. Mustikal on seevastu marju taimel palju ja lehed on väikesed. Ka leseleht võib metsas lastelehuvi pakkuda, sest need kasvavad mustikatega koos ja pisikesed marjad maitsevad hästi, nagu rosinad. Nööpnõelapea suurused, valminuna tumepunasekirjud marjad on aga mürgised.

·     Ära kasuta kombaini.Kombainiga pole hea marju korjata, sest see lõhub just neid taimeosi, kust uued võrsed tekivad. Marjule minnes võta kaasa väike plastämber, et alumised marjad ülemiste raskusjõul lödiks ei vajuks. Eriti tuleb seda arvestada pehmete marjadega.

·     Väldi käte määrdumist.Kui on hirm, et marjad määrivad käsi, võib kasutada kummikindaid. Küll aga vähendab see marjade tunnetust.

·     Ole ettevaatlik putukatõrjevahendi kasutamisega.Putukatõrjevahendeid ei ole soovitatav endale kätega peale määrida, sest korjates marju või seeni, mõjub tõrjevahend mürgiselt. Pigem tasuks putukate eest kaitseks kasutada näiteks peavõrku või eelistada looduslikumaid kaitsevahendeid.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee